reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak rozliczać faktury korygujące przy odwrotnym obciążeniu

Jak rozliczać faktury korygujące przy odwrotnym obciążeniu

W działalności gospodarczej często zdarzają się pomyłki podczas wystawiania faktur. Przyczyny występowania pomyłek mogą być różne, np. błąd w cenie, ilości towarów, zastosowanie nieprawidłowej stawki podatku VAT. W niniejszym artykule omówiony zostanie sposób rozliczenia faktur korygujących w sytuacji gdy przedsiębiorca błędnie zastosuje do wystawionej faktury mechanizm odwrotnego obciążenia zamiast podstawowej 23 % stawki podatku VAT.

Na wstępie, należy krótko wyjaśnić, że mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że ciężar rozliczenia podatku należnego przerzucany jest z dostawcy na nabywcę. Sytuacja taka występuje m.in. w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), np. prętów stalowych, miedzianych drutów, czy też świadczenia usług budowlanych przez podwykonawcę wskazanych w poz. 2-48 załącznika nr 14 ustawy o VAT.

Często zdarza się sytuacja, że sprzedawca zakwalifikuje dostawę towarów jako objętą odwrotnym obciążeniem w związku z czym nie wykaże w fakturze kwoty i stawki podatku VAT, lecz zamieści adnotację „odwrotne obciążenie”. Adnotacja taka stanowi dla nabywcy informację, że to on jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu dokonanej na jego rzecz dostawy towarów. Co jednak gdy w późniejszym czasie okaże się, że kwalifikacja dokonana przez sprzedawcę jest błędna, bowiem sprzedawane przez niego towary nie podlegają reżimowi odwrotnego obciążenia.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dla zobrazowania powyższej sytuacji rozpatrzmy następujący przykład.

Spółka Alfa w styczniu 2018 r. dokonała dostawy towarów. W fakturze dokumentującej tą transakcję Spółka Alfa zastosowała odwrotne obciążenie. Faktura została wystawiona również w styczniu 2018 r. W maju 2018 r. okazało się, że Spółka Alfa błędnie zastosowała w fakturze stawkę odwrotne obciążenie zamiast stawki 23%. W związku z czym Spółka Alfa ma zamiar wystawić fakturę korygującą do ww. faktury z odwrotnym obciążeniem. Spółka ma wątpliwości w jakim okresie rozliczeniowym winna uwzględnić wystawioną w maju 2018 r. fakturę korygująca.

W związku z wystawieniem przez Spółkę Alfa faktury korygującej z tytułu niepoprawnego zastosowania stawki podatku VAT (odwrotnego obciążenia zamiast stawki 23 %) nie powstaje żadna nowa okoliczność wpływająca na zmianę pierwotnie dokonanej dostawy. Poprzez  wystawienie ww. korekty faktury, Spółka dokonuje jedynie naprawienia pomyłki, która nie powinna była wystąpić w momencie rozliczania dostawy towarów i wystawiania dla niej faktury. Dla transakcji dokonanej przez Spółkę Alfa od początku winna być zastosowana podstawowa 23 % stawka podatku VAT.

Wystawiona w maju 2018 r. faktura korygująca naprawia więc błąd pierwotny (istniejący w chwili wystawiania faktury pierwotnej). W związku z powyższym wystawiona w maju 2018 r. faktura korygująca (w zakresie stawki podatku VAT) powinna zostać ujęta w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania dostawy towarów błędnie rozliczonych na zasadzie odwrotnego obciążenia, czyli w przypadku Spółki Alfa w deklaracji podatkowej złożonej za styczeń 2018 r.

Pamiętać przy tym należy, że wystawienie faktury korygującej po kilku miesiącach wiąże się z obowiązkiem sporządzenia korekty deklaracji podatkowej. Spółka Alfa obowiązana będzie zatem dokonać korekty deklaracji podatkowej (jak również ewidencji podatkowej oraz Jednolitego Pliku Kontrolnego) składanej za styczeń 2018 r.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama