reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zbiorcze faktury korygujące dokumentujące rabaty

Zbiorcze faktury korygujące dokumentujące rabaty

Podatnik VAT może udokumentować przyznawane współpracującym firmom premie pieniężne (rabaty) za pomocą zbiorczych korekt, jeżeli dany rabat był udzielany w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów zrealizowanych w danym okresie na rzecz konkretnego nabywcy.

W interpretacji z 15 grudnia 2015 r. sygn. IPTPP3/4512-421/15-4/ALN Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odniósł się do możliwości dokumentowania premii pieniężnych (rabatów) za  pomocą zbiorczych faktur korygujących.

Przedmiotem ww. interpretacji jest sprawa podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży drzwi oraz wyrobów z drewna. Towary produkowane przez wnioskodawcę są sprzedawane poprzez sieć współpracujących firm. W celu zwiększenia obrotów, wnioskodawca planuje zawrzeć umowy, na podstawie której partnerom handlowym przyznana zostanie premia pieniężna (bonus) w wysokości zależnej od wartości sprzedaży wyrobów ww. podatnika. Przedmiotowe premie pieniężne będą obliczane od wartości obrotu netto w danym okresie rozliczeniowym na podstawie stosownego zestawienia sprzedaży. Premia ta będzie odnosić się do wszystkich dostaw towarów zrealizowanych na rzecz danego partnera handlowego w ustalonym okresie. W celu udokumentowania przedmiotowych bonusów, wnioskodawca planuje wystawiać zbiorcze faktury korygujące.

Na tym gruncie podmiot ten powziął wątpliwość, czy ww. premie mogą być uznane za rabat powodujący zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku VAT konkretnych dostaw zrealizowanych danym w okresie, za który naliczany jest bonus, oraz czy  jest on uprawniony do wystawienia zbiorczych faktur korygujących za ten okres. 

Biuletyn VAT

Odnosząc się do przedstawionego problemu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził w pierwszej kolejności, że bonusy przyznawane przez wnioskodawcę partnerom handlowym winny być uznane za rabat, tj. „zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo”. Skoro bowiem wnioskodawca udzieli kontrahentom premii pieniężnych w związku ze zrealizowaniem określonego poziomu obrotów, dojdzie do faktycznego obniżenia podstawy opodatkowania dostaw towarów zrealizowanych w danym okresie.

Zdaniem organu podatkowego, przedmiotowa premia pieniężna (czyli de facto rabat w rozumieniu ustawy o VAT), powinna zostać udokumentowana fakturą korygującą zgodnie z art. 106j ustawy o VAT: „Zatem bonusy wypłacane przez Wnioskodawcę na rzecz poszczególnych Partnerów handlowych, stanowić będą rabat powodujący zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług z tytułu konkretnych dostaw towarów na rzecz danego Partnera handlowego w okresie, za który rozliczany będzie bonus, a Spółka powinna wystawić faktury korygujące dokumentujące udzielenie rabatu”.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wskazał również, że wnioskodawca będzie mógł udokumentować przyznawane współpracującym firmom premie pieniężne za pomocą zbiorczych korekt, gdyż rabat ten będzie udzielany w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów zrealizowanych w danym okresie na rzecz konkretnego nabywcy (tj. zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT). Jak podkreślił jednak organ podatkowy, takie zbiorcze faktury korygujące muszą zawierać wszystkie obligatoryjne dane wymienione w art. 106j ust 2 ustawy o VAT oraz dodatkowo, powinny uwzględniać adnotację dotyczącą okresu, do którego odnosi się udzielana premia.

Ewelina Kalita

Młodszy konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama