reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zmiana nazwy nabywcy na fakturze tylko w formie faktury korygującej

Zmiana nazwy nabywcy na fakturze tylko w formie faktury korygującej

Jeżeli nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Jednak wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie w drodze noty korygującej. Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Gdańsku z dnia 10 lutego 2016 r., I SA/Gd 1355/15.

Sprawa dotyczyła podatnika, który dokonał dostawy towaru używanego (samochodu osobowego) w procedurze marży. Samochód osobowy będący przedmiotem dostawy został wydany podmiotowi, który w dniu wystawienia faktury wpłacił gotówką 10% wartości auta. Podmiot ten jako dane nabywcy podał dane firmy leasingowej, która - w ramach umowy leasingu - odda jej samochód do używania w zamian za wynagrodzenie w uzgodnionych ratach leasingowych. Działanie to okazało się nieprawidłowe, ponieważ jako nabywa powinien być wskazany podmiot, któremu samochód wydano i który będzie go używał. W rezultacie faktura została zmieniona notą korygującą, zaś podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy działalnie to było prawidłowe. 

W opinii podatnika, każdą pomyłkę na fakturze dotyczącą pozycji określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3-5 ustawy o VAT można skorygować notą korygującą. W szczególności mogą one dotyczyć imion i nazwisk lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresów, a także numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany podmiotu umowy sprzedaży. Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

Na powyższą interpretację podatnik wniósł skargę do WSA w Gdańsku, który oddalił skargę, podzielając stanowisko organu.

Biuletyn VAT

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama