REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?

Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?
Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?

REKLAMA

REKLAMA

Klient naszego biura na życzenie nabywców często wystawia faktury za sprzedaż, która wcześniej została udokumentowana paragonem. Nazwa towaru lub usługi na paragonie i fakturze nie jest identyczna. Czy jest to dopuszczalne?

Tak, dopuszczalne jest istnienie różnic między nazwą towaru lub usługi wskazanymi na paragonie i fakturze, które dokumentują tę samą sprzedaż. Nie mogą one jednak powodować wątpliwości co do przedmiotu sprzedaży.

Autopromocja

Polecamy: Instrukcje VAT
Polecamy: Biuletyn VAT

Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym konkretną transakcję sprzedaży. Ustawodawca określił, w jakich okolicznościach należy ją wystawić oraz jakie niezbędne elementy powinna zawierać, aby stanowiła dokument będący podstawą do rozliczeń podatkowych.

Treść art. 106e ust. 1 ustawy o VAT określa, jakie elementy powinna zawierać faktura. Są to elementy obligatoryjne, których podanie ma przede wszystkim cel fiskalny.

Niezbędne elementy faktury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać:

1.

datę wystawienia

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub kilku serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem PL), czyli NIP

5.

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem państwa członkowskiego nabywcy), czyli najczęściej NIP albo numer VAT UE unijnego kontrahenta

6.

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów albo wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (data otrzymania zapłaty dotyczy tzw. faktur zaliczkowych), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury

7.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi

8.

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług

9.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto)

10.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto

11.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)

12.

stawkę podatku

13.

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku

14.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku

15.

kwotę należności ogółem

Podmiot zobowiązany do wystawienia faktury powinien precyzyjnie określić rodzaj „fakturowanej” czynności, tj. podać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Źródłem tego obowiązku jest obecnie art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. To jeden z obowiązkowych elementów zarówno faktur, jak i paragonów. Na paragonie fiskalnym również jest to element niezbędny, pozwalającą na jednoznaczną identyfikację towaru bądź usługi.

UWAGA!
Nazwa (rodzaj) towaru lub usługi to element niezbędny pozwalający na jednoznaczną ich identyfikację, który jest wymagany w treści zarówno faktury, jak i paragonu fiskalnego.

Niejednokrotnie zdarza się, że ta sama sprzedaż zostaje przez podatnika udokumentowana paragonem i fakturą. W takich przypadkach najczęściej do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o VAT).

Należy zaznaczyć, że nie ma przepisu stanowiącego, iż nazwa towaru lub usługi wskazana na fakturze musi być taka sama jak nazwa towaru lub usługi wskazana na paragonie dokumentującym tę samą sprzedaż. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby istniały w tym zakresie różnice (o ile nie spowoduje to wątpliwości co do przedmiotu sprzedaży).

Jest to zresztą sytuacja często spotykana, gdyż miejsce na nazwy towarów i usług na paragonach jest znacznie ograniczone. W konsekwencji nazwy na paragonach często zawierają skróty, których stosowanie na fakturach nie jest konieczne.

Przykład
Podatnik udokumentował paragonem sprzedaż opon samochodowych stosując skrót „OpSam Cont Ts 860”. W tej sytuacji na fakturze dokumentującej tę sprzedaż jest dopuszczalne (wręcz wskazane) wpisanie: Opony samochodowe Continental Ts 860.

Równie często na fakturach sprzedażowych udokumentowanych wcześniej paragonem w miejscu dotyczącym nazwy towary lub usługi wskazywane są dodatkowe informacje, nieumieszczone na paragonach.

Przykład
Podatnik udokumentował paragonem sprzedaż pralki, wskazując na paragonie nazwę „Pralka Amica NAWT6101WSW”. Nie ma przeszkód, aby dokumentując tę sprzedaż fakturą, podatnik dodatkowo wskazał w polu „Nazwa towaru lub usługi” dodatkowe informacje, np. numer seryjny pralki.

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA