REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?

Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?
Czy nazwa towaru (usługi) musi być identyczna na paragonie i fakturze?

REKLAMA

REKLAMA

Klient naszego biura na życzenie nabywców często wystawia faktury za sprzedaż, która wcześniej została udokumentowana paragonem. Nazwa towaru lub usługi na paragonie i fakturze nie jest identyczna. Czy jest to dopuszczalne?

Tak, dopuszczalne jest istnienie różnic między nazwą towaru lub usługi wskazanymi na paragonie i fakturze, które dokumentują tę samą sprzedaż. Nie mogą one jednak powodować wątpliwości co do przedmiotu sprzedaży.

Autopromocja

Polecamy: Instrukcje VAT
Polecamy: Biuletyn VAT

Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym konkretną transakcję sprzedaży. Ustawodawca określił, w jakich okolicznościach należy ją wystawić oraz jakie niezbędne elementy powinna zawierać, aby stanowiła dokument będący podstawą do rozliczeń podatkowych.

Treść art. 106e ust. 1 ustawy o VAT określa, jakie elementy powinna zawierać faktura. Są to elementy obligatoryjne, których podanie ma przede wszystkim cel fiskalny.

Niezbędne elementy faktury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać:

1.

datę wystawienia

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub kilku serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem PL), czyli NIP

5.

Autopromocja

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi (w niektórych przypadkach poprzedzony kodem państwa członkowskiego nabywcy), czyli najczęściej NIP albo numer VAT UE unijnego kontrahenta

6.

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów albo wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (data otrzymania zapłaty dotyczy tzw. faktur zaliczkowych), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury

Autopromocja

7.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi

8.

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług

9.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto)

10.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto

11.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)

12.

stawkę podatku

13.

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku

14.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku

15.

kwotę należności ogółem

Podmiot zobowiązany do wystawienia faktury powinien precyzyjnie określić rodzaj „fakturowanej” czynności, tj. podać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Źródłem tego obowiązku jest obecnie art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. To jeden z obowiązkowych elementów zarówno faktur, jak i paragonów. Na paragonie fiskalnym również jest to element niezbędny, pozwalającą na jednoznaczną identyfikację towaru bądź usługi.

UWAGA!
Nazwa (rodzaj) towaru lub usługi to element niezbędny pozwalający na jednoznaczną ich identyfikację, który jest wymagany w treści zarówno faktury, jak i paragonu fiskalnego.

Niejednokrotnie zdarza się, że ta sama sprzedaż zostaje przez podatnika udokumentowana paragonem i fakturą. W takich przypadkach najczęściej do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o VAT).

Należy zaznaczyć, że nie ma przepisu stanowiącego, iż nazwa towaru lub usługi wskazana na fakturze musi być taka sama jak nazwa towaru lub usługi wskazana na paragonie dokumentującym tę samą sprzedaż. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby istniały w tym zakresie różnice (o ile nie spowoduje to wątpliwości co do przedmiotu sprzedaży).

Jest to zresztą sytuacja często spotykana, gdyż miejsce na nazwy towarów i usług na paragonach jest znacznie ograniczone. W konsekwencji nazwy na paragonach często zawierają skróty, których stosowanie na fakturach nie jest konieczne.

Przykład
Podatnik udokumentował paragonem sprzedaż opon samochodowych stosując skrót „OpSam Cont Ts 860”. W tej sytuacji na fakturze dokumentującej tę sprzedaż jest dopuszczalne (wręcz wskazane) wpisanie: Opony samochodowe Continental Ts 860.

Równie często na fakturach sprzedażowych udokumentowanych wcześniej paragonem w miejscu dotyczącym nazwy towary lub usługi wskazywane są dodatkowe informacje, nieumieszczone na paragonach.

Przykład
Podatnik udokumentował paragonem sprzedaż pralki, wskazując na paragonie nazwę „Pralka Amica NAWT6101WSW”. Nie ma przeszkód, aby dokumentując tę sprzedaż fakturą, podatnik dodatkowo wskazał w polu „Nazwa towaru lub usługi” dodatkowe informacje, np. numer seryjny pralki.

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  REKLAMA