REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT
Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam fakturę o wartości kilku tysięcy. Po sprawdzeniu kontrahenta okazało się, że nie figuruje on na białej liście podatników VAT. Czy mogę bez konsekwencji opłacić i rozliczyć taki dokument?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Tak, może Pani bez ryzyka negatywnych konsekwencji podatkowych opłacić i rozliczyć taką fakturę. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na fakturze jest wykazany podatek VAT. Podatnik, który wystawia fakturę z podatkiem VAT, powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a jako taki powinien figurować na białej liście podatników VAT. Biorąc pod uwagę fakt, że kontrahent nie figuruje na białej liście, przyjęcie i rozliczenie faktury z wykazanym podatkiem VAT byłoby podejrzane.

UZASADNIENIE

Od 1 września 2019 r. weszły w życie zmiany wprowadzane przepisami ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018). Ustawa ta wprowadziła, między innymi, białą listę podatników obejmującą podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie wszyscy podatnicy VAT są zarejestrowani. Wielu z nich korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestracji VAT (dotyczy to w szczególności podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z podatku VAT oraz podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113  ust. 1 i 9 ustawy o VAT, czyli tzw. zwolnienia podmiotowego). W konsekwencji podatnicy ci nie muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT i ujawnieni w wymienionym Wykazie. Nie można ich zatem odnaleźć na białej liście podatników VAT. Zapewne z tego właśnie powodu kontrahent, o którym mowa, nie figuruje na tej liście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy wskazać, że do końca 2019 r. nie obowiązują przepisy określające negatywne konsekwencje dokonywania płatności na rachunki inne niż wskazane w białej liście podatników VAT. Przepisy te wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Wówczas:

- do ustaw o podatku dochodowym zostaną dodane przepisy wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 000 zł, jeżeli płatności dotyczące tych transakcji zostaną dokonane przelewem na rachunek inny niż wskazany na białej liście podatników (zob. art. 22p ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 updop),

- dodany zostanie art. 117ba Ordynacji podatkowej zawierający, między innymi, przepisy o odpowiedzialności solidarnej podmiotów (np. nabywców towarów i usług) za zaległości podatkowe dostawcy lub usługodawcy w podatku VAT, jeżeli zapłata należności za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, zostanie dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT, a z odrębnych przepisów będzie wynikał obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego (zob. dodawane od 1 stycznia 2020 r. art. 117ba § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). Dotyczy to zatem transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 000 zł.

Oznacza to, że może Pani opłacić i rozliczyć opisaną fakturę bez ryzyka negatywnych konsekwencji podatkowych:

- zarówno w przypadku płatności dokonywanych do końca 2019 r., jak i

- płatności dokonywanych od 1 stycznia 2020 r. W przypadku płatności realizowanych do końca 2019 r. – brak jest sankcji za dokonywanie przelewu na rachunek spoza białej listy, a w przypadku płatności dokonywanych od 1 stycznia 2020 r. – brak jest sankcji za dokonywanie płatności, które dotyczą transakcji nieprzekraczających 15 000 zł. Jak wynika z pytania faktura, o której mowa, opiewa na kwotę kilku tysięcy złotych, dlatego można założyć, że dotyczy transakcji o takiej wartości. Takich faktur nie będzie trzeba opłacać na rachunek ujęty w Wykazie. Nie wystąpią tu zatem sankcje za brak zapłaty na taki rachunek. Należy jednak przestrzec, że inaczej należy ocenić sytuację, w której na fakturze byłby wykazany VAT. Gdyby tak było, to podatnik – wystawca faktury – powinien być ujawniony w Wykazie. Jeżeli go tam nie ma, to jest to podejrzane, a przyjęcie i rozliczenie faktury takiego kontrahenta może spowodować negatywne konsekwencje.

Podstawa prawna:

- art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

- art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2217

- art. 117ba ustawy z 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

Artykuł pochodzi z książki Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Tomasz Krywan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA