REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT
Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałam fakturę o wartości kilku tysięcy. Po sprawdzeniu kontrahenta okazało się, że nie figuruje on na białej liście podatników VAT. Czy mogę bez konsekwencji opłacić i rozliczyć taki dokument?

RADA

Autopromocja

Tak, może Pani bez ryzyka negatywnych konsekwencji podatkowych opłacić i rozliczyć taką fakturę. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na fakturze jest wykazany podatek VAT. Podatnik, który wystawia fakturę z podatkiem VAT, powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a jako taki powinien figurować na białej liście podatników VAT. Biorąc pod uwagę fakt, że kontrahent nie figuruje na białej liście, przyjęcie i rozliczenie faktury z wykazanym podatkiem VAT byłoby podejrzane.

UZASADNIENIE

Od 1 września 2019 r. weszły w życie zmiany wprowadzane przepisami ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1018). Ustawa ta wprowadziła, między innymi, białą listę podatników obejmującą podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie wszyscy podatnicy VAT są zarejestrowani. Wielu z nich korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestracji VAT (dotyczy to w szczególności podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z podatku VAT oraz podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113  ust. 1 i 9 ustawy o VAT, czyli tzw. zwolnienia podmiotowego). W konsekwencji podatnicy ci nie muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT i ujawnieni w wymienionym Wykazie. Nie można ich zatem odnaleźć na białej liście podatników VAT. Zapewne z tego właśnie powodu kontrahent, o którym mowa, nie figuruje na tej liście.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy wskazać, że do końca 2019 r. nie obowiązują przepisy określające negatywne konsekwencje dokonywania płatności na rachunki inne niż wskazane w białej liście podatników VAT. Przepisy te wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Wówczas:

- do ustaw o podatku dochodowym zostaną dodane przepisy wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 000 zł, jeżeli płatności dotyczące tych transakcji zostaną dokonane przelewem na rachunek inny niż wskazany na białej liście podatników (zob. art. 22p ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 updop),

- dodany zostanie art. 117ba Ordynacji podatkowej zawierający, między innymi, przepisy o odpowiedzialności solidarnej podmiotów (np. nabywców towarów i usług) za zaległości podatkowe dostawcy lub usługodawcy w podatku VAT, jeżeli zapłata należności za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, zostanie dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT, a z odrębnych przepisów będzie wynikał obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego (zob. dodawane od 1 stycznia 2020 r. art. 117ba § 1 i 2 Ordynacji podatkowej). Dotyczy to zatem transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości przekraczającej 15 000 zł.

Oznacza to, że może Pani opłacić i rozliczyć opisaną fakturę bez ryzyka negatywnych konsekwencji podatkowych:

- zarówno w przypadku płatności dokonywanych do końca 2019 r., jak i

- płatności dokonywanych od 1 stycznia 2020 r. W przypadku płatności realizowanych do końca 2019 r. – brak jest sankcji za dokonywanie przelewu na rachunek spoza białej listy, a w przypadku płatności dokonywanych od 1 stycznia 2020 r. – brak jest sankcji za dokonywanie płatności, które dotyczą transakcji nieprzekraczających 15 000 zł. Jak wynika z pytania faktura, o której mowa, opiewa na kwotę kilku tysięcy złotych, dlatego można założyć, że dotyczy transakcji o takiej wartości. Takich faktur nie będzie trzeba opłacać na rachunek ujęty w Wykazie. Nie wystąpią tu zatem sankcje za brak zapłaty na taki rachunek. Należy jednak przestrzec, że inaczej należy ocenić sytuację, w której na fakturze byłby wykazany VAT. Gdyby tak było, to podatnik – wystawca faktury – powinien być ujawniony w Wykazie. Jeżeli go tam nie ma, to jest to podejrzane, a przyjęcie i rozliczenie faktury takiego kontrahenta może spowodować negatywne konsekwencje.

Podstawa prawna:

- art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

- art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2217

- art. 117ba ustawy z 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

Artykuł pochodzi z książki Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Tomasz Krywan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA