REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dane nabywcy na fakturze można skorygować notą korygującą

Kiedy dane nabywcy na fakturze można skorygować notą korygującą
Kiedy dane nabywcy na fakturze można skorygować notą korygującą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Faktura jest jednym z najpopularniejszych dokumentów stosowanych w obrocie gospodarczym. Nie tylko potwierdza przeprowadzoną pomiędzy sprzedającym a kupującym transakcję (sprzedaż towarów lub usług) ale również umożliwia jej ujęcie w księgach rachunkowych. Prawidłowo wystawiona stanowi podstawę do rozliczenia podatku VAT, w tym odliczenia podatku naliczonego. W artykule odpowiemy na pytanie co zrobić, jeżeli po wystawieniu faktury okaże się, że błędnie zostały w jej treści wykazane dane nabywcy – czy i kiedy taką pomyłkę będzie mógł poprawić sam nabywca.

Korekta treści faktury - faktura korygująca

Jak wskazuje art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT w przypadku, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w jakiekolwiek jej pozycji, podatnik wystawia fakturę korygującą. Sprzedawca ma zatem możliwość poprawienia za pomocą faktury korygującej każdego, najmniejszego nawet błędu ujawnionego w treści faktury.

Autopromocja

Nota korygująca

Ustawodawca przewidział również możliwość skorygowania faktury przez podmiot, na rzecz którego została ona wystawiona. I tak, na podstawie art. 106k ust. 1 ustawy o VAT nabywcy towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki przysługuje prawo do wystawienia noty korygującej.

Co istotne, nie każdy element treści faktury może zostać skorygowany notą korygującą. Możliwość poprawienia zawartych na fakturze danych przez jego odbiorcę dotyczy wszelkich elementów jej treści, z wyłączeniem jednak pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15.

Noty korygującej nie można zatem wykorzystać w przypadku, kiedy konieczność korekty dotyczy następujących elementów faktury:

 1. miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,
 2. ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),
 3. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
 4. wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
 5. stawki podatku albo stawki podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9,
 6. sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 7. kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 8. kwoty należności ogółem.

Oznacza to, że dane dotyczące osoby nabywcy mogą zostać skorygowane dwojako: albo fakturą korygującą przez wystawcę faktury albo przez samego nabywcę poprzez wystawienie noty korygującej.

Dane nabywcy, które nie mogą być korygowane poprzez notę korygującą

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów nabywca, niezależenie od swojego statusu (czy dokonuje zakupu jako osoba fizyczna czy jako przedsiębiorca), w przypadku zauważenia błędu w zakresie danych dotyczących swojej osoby ma prawo wystawienia noty korygującej. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w zakresie korygowanych informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo, za niedopuszczalne uznać należy skorygowanie danych polegające na zmianie statusu nabywcy z osoby fizycznej na osobę przedsiębiorcy (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą). Pamiętać bowiem należy, że celem noty korygującej jest skorygowanie nieścisłości pojawiających się w treści faktury, tak aby jej treść odpowiadała faktycznemu przebiegowi zdarzeń gospodarczych. Jeżeli zatem stroną umowy, a także faktycznym nabywcą towaru bądź usługi jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie będzie ona uprawniona do wystawienia noty korygującej mającej na celu zmianę statusu nabywcy (przykładowo, z „Jan Kowalski” na „Jan Kowalski usługi transportowe”). Innymi słowy, skoro łącząca strony umowa stanowi o nabyciu towaru/usługi przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to wykluczone będzie korygowanie danych nabywcy polegające na zmianie jego statusu. Działanie takie uznać należy za stojące w sprzeczności nie tylko z rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, ale również z celowością wystawienia noty korygującej.                                       

Jak wskazują sądy administracyjne notą korygującą nie można się również posłużyć w przypadku, gdy faktura wystawiona została na niewłaściwy podmiot - nie można jej stosować w celu całkowitej zmiany danych nabywcy. W takim przypadku zastosowanie znajdzie faktura korygująca. Stanowisko takie zaprezentował m.in. WSA w Poznaniu w wyroku z 04.02.2016 r., sygn. akt I SA/Po 1270/15 oraz WSA w Olsztynie w wyroku z 20.10.2022 r. sygn. akt I SA/Ol 347/22.

Reasumując, odbiorca faktury ma możliwość skorygowania za pomocą noty księgowej danych odnoszących się do jego osoby pod warunkiem, że został on wskazany w treści faktury jako nabywca towaru/usługi i tylko wtedy, gdy pomyłka dotyczy takich informacji jak: błąd w nazwisku, imieniu, nazwie adresie lub numerze identyfikacyjnym. Nota korygująca nie może natomiast prowadzić do wystawienia faktury na zupełnie inny podmiot, tj. do zmiany strony przeprowadzonej transakcji.

Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA