Jak dokumentować rabat udzielony na podstawie okazanego vouchera
REKLAMA
Tak, taka faktura jest prawidłowa. Wynika to z faktu, że w momencie nieodpłatnego przekazania vouchera Państwa firma zobowiązuje się do udzielenia rabatu w wysokości wynikającej z wartości nominalnej vouchera w odniesieniu do transakcji sprzedaży, przy której klient wykorzysta taki voucher. Nieodpłatnie wydany voucher jest więc rodzajem znaku legitymacyjnego, uprawniającego jego posiadacza do uzyskania rabatu przy zakupie Państwa towarów.
REKLAMA
W momencie przyjęcia do realizacji nieodpłatnie wydanego vouchera, nie uzyskujecie więc Państwo w tej części zapłaty od klienta, a jedynie wywiązujecie się z ciążącego na was zobowiązania, podjętego już w momencie nieodpłatnego wydania vouchera.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy m.in. w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2013 r. (sygn. IPPP1/443-411/13-4/AS), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, w którym czytamy:
W części więc, w jakiej nieodpłatnie wydany voucher przyjmowany jest jako zapłata za towary, Spółka nie uzyskuje więc faktycznie wynagrodzenia, czyli obniżeniu ulega kwota należna od klienta z tytułu sprzedaży Podstawę opodatkowania stanowi zatem kwota faktycznie zapłacona, czyli uwzględniająca rabat udzielony przy jego sprzedaży.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 7 pkt 2, art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat