reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak nabywca powinien rozliczyć fakturę korygującą zmieniającą stawkę 23% na „odwrotne obciążenie"

Jak nabywca powinien rozliczyć fakturę korygującą zmieniającą stawkę 23% na „odwrotne obciążenie"

Kontrahent wystawił korektę faktury, zmieniając stawkę VAT z 23% na „odwrotne obciążenie". W deklaracji za jaki okres nasza firma jako nabywca powinna wykazać VAT należny z tytułu odwrotnego obciążenia, a za jaki VAT naliczony? Czy będzie to w miesiącu otrzymania faktury korekty, czy należy się cofnąć do miesiąca, w którym transakcja dostawy złomu objęta odwrotnym obciążeniem została dokonana?

W tym przypadku fakturę korygującą powinni Państwo rozliczyć cofając się do miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy i złożyć korektę deklaracji za ten okres. Będzie to miesiąc, w którym sprzedawca dokonał dostawy złomu, chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka. Nie ma natomiast potrzeby korygowania odliczonego VAT, ponieważ podatek należny z tytułu obciążenia odwrotnego jest jednocześnie podatkiem naliczonym, w związku z czym, w tym zakresie kwota podatku naliczonego bę­dzie taka sama jak pierwotnie.

Warunkiem skorzystania z odliczenia jest, aby podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 17 ust. 1 pkt 7, art. 86 ust. 1-2 pkt 4 lit. b), ust. 10 i 10b, art. 88 ust. 3a pkt 7, art. 106j, zał. nr 11 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama