Nota księgowa jest jak faktura - dokumentowanie rabatu
REKLAMA
REKLAMA
Sąd dokonał analizy sytuacji spółki zawierającej umowy handlowe z producentami, zgodnie z którymi, po spełnieniu określonych warunków, ta otrzymuje premie pieniężne potwierdzane notami księgowymi. Co istotne – produkty dostarczane są do spółki przez dystrybutorów wystawiających spółce faktury, na podstawie których dokonywane są rozliczenia podatku VAT.
REKLAMA
W tej sytuacji pojawiło się pytanie, czy uzyskanie rabatu udokumentowanego notą księgową skutkuje powstaniem obowiązku obniżenia kwoty podatku naliczonego?
NSA odpowiedział twierdząco i wskazał, że zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i Dyrektywy 112 (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1 ze zm.) mówią, że rzeczywiste kwoty rabatów obniżają podstawę opodatkowania, a co za tym idzie – muszą być uwzględnione w rozliczeniach z tytułu podatku VAT. Wspomniane ustawy nakładają obowiązek dokumentowania rabatów – nie określając zamkniętej listy dokumentów, za pomocą których jest to dopuszczalne.
Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)
Takie rozumienie przepisów podatkowych wzmacnia dodatkowo konstrukcja podatku VAT, oparta na zasadzie proporcjonalności i neutralności. Rzeczywisty obrót gospodarczy powinien mieć bowiem odzwierciedlenie w prowadzonej dokumentacji. Skoro zatem przepisy krajowe nie określają dokumentu, za pomocą którego podmiot przyznający rabat pośredni powinien go udokumentować i skoro nie jest tym dokumentem faktura korygująca, to nic nie wskazuje, że nie może nim być np. nota księgowa.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat