reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak rozliczyć fakturę za reklamę w internecie

Jak rozliczyć fakturę za reklamę w internecie

Firmy działające w branży internetowej, czyli m.in.: sklepy, portale czy serwisy internetowe korzystają z różnych form reklamy w wyszukiwarkach oraz serwisach social media. Obecne przedsiębiorcy najczęściej sięgają po reklamy w Google AdWords oraz na portalu Facebook. Jak prawidłowo rozliczyć fakturę dokumentującą wydatki na reklamę internetową?

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Faktura za reklamy Google AdWords i Facebook

Oba te serwisy (Google AdWords i Facebook) wystawiają faktury świadczone na rzecz reklamodawców w Polsce – przez podmioty zagraniczne (mające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej). Choć faktury mogą być wystawione w PLN i w języku polskim, jednak jest to transakcja wewnątrzwspólnotowa, dlatego na fakturze nie zostaje wykazany VAT.

Jest to transakcja wewnątrzwspólnotowa, zatem aby prawidłowo ją rozliczyć, polski nabywca musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE.

Zakup tych usług reklamowych to import usług  zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem obowiązek rozliczenia VAT-u związanego z importem usługi spoczywa na nabywcy usługi.

Transakcję wewnątrzwspólnotową należy opodatkować krajową stawką podatku VAT właściwą dla dostaw tego typu usług w Polsce, w przypadku usług reklamowych jest to stawka podstawowa 23%. Kwota podatku VAT należnego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia usług to jednocześnie VAT naliczony. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Odliczyć VAT można  także w deklaracji VAT składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Faktura zaliczkowa - rozliczenie VAT i PIT

Jeśli faktury wystawione są w walucie obcej (często zależy to od ustawień płatności w panelu Google AdWords i Facebook), podatnik dla celów podatku VAT jest zobowiązany przeliczyć wartość z faktury na PLN według średniego kursu danej waluty, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podmiot niebędący podatnikiem VAT

Podmiot niebędący podatnikiem VAT w przypadku otrzymania faktury za zakup usługi reklamowej od Google Adwords i  Facebook także jest zobowiązany do rejestracji dla celów VAT-UE.

Następnie całą transakcję podmiot zobowiązany jest opodatkować krajową stawką VAT na dokumencie wewnętrznym opodatkowania. Wyliczony podatek VAT należy wpłacić na konto urzędu skarbowego. Przedsiębiorca ten nie składa zwykłej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K a VAT-9M. Termin jego składania (i wpłacenia podatku) to do 25 dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Koszt uzyskania przychodu

Faktury z Google AdWords i Facebook z punktu widzenia przepisów o kosztach taką samą kategorią kosztów, jak każda inna forma reklamy. Reklama w internecie staje się kosztem firmowym dokładnie w dacie wystawienia faktury za reklamę – wpisu do książki należy zatem dokonać pod tą datą, bez względu na daty zapłaty czy wydrukowania tej faktury.

Autor: Magdalena Podgórska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.12.2016

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Jak rozliczyć fakturę za reklamę w internecie
Jak rozliczyć fakturę za reklamę w internecie

Zakup sprzętu komputerowego do zdalnej nauki w ramach projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) „Zdalna szkoła” (PDF)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama