Potwierdzenie odbioru elektronicznej faktury korygującej
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2015 r., nr IPTPP3/4512-446/15-2/MWj wskazał iż, potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej, może być dokonane w dowolnej formie, np. poprzez zwrotne potwierdzenie odbioru wysłane pocztą, w formie listu poleconego, przesyłki zawierającej fakturę korygującą, może to być odrębne pisemne potwierdzenie otrzymania faktury korygującej, również w formie elektronicznej lub przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej.
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
W ocenie organu żaden przepis nie określa specjalnej formy, w jakiej potwierdzenie odbioru faktury korygującej byłoby wymagane. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług dla celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, że nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż.
Natomiast w odniesieniu do elektronicznych faktur korygujących Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wskazał:
„Momentem otrzymania elektronicznej faktury korygującej przez kontrahenta jest moment, w którym faktura ta staje się w jakikolwiek sposób dla niego dostępna, w rezultacie czego, uzyskuje on możliwość zapoznania się z jej treścią. Zatem, uzyskanie przez Wnioskodawcę wiedzy na temat tej okoliczności (w jakiejkolwiek formie) uznać należy za posiadanie przez niego potwierdzenia, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT. Skoro w przypadku korekt faktur dostarczanych za pośrednictwem tradycyjnej poczty akceptowalną formą udokumentowania dostarczenia przesyłki jest zwrotne potwierdzenie odbioru, nie można odmówić takiej mocy dowodowej otrzymanej informacji o pobraniu przez kontrahenta faktury korekty drogą mailową (potwierdzenie automatyczne z serwera nabywcy lub odesłania przez nabywcę maila z potwierdzeniem otrzymania faktury korygującej).”
Polecamy: Biuletyn VAT
Organy podatkowe akceptują także kompensatę jako dowód dostarczenia do nabywcy faktury korygującej. Przykładem może być tutaj interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 marca 2015 r., ILPP1/443-1186/14-2/AI. Organ potwierdził w niej, iż:
„(…)Spółka jest/będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o kwoty wynikające z wystawianych faktur korygujących w przypadku posiadania opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym dokumentów - w rozliczeniu za okres (w zależności od przyjętej formy potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez kontrahenta), tj.:
- w którym, zgodnie z informacjami wynikającymi z otrzymanej przez Spółkę kserokopii faktury korygującej lub korespondencji mailowej skierowanej do Spółki, w której kontrahent potwierdza, że otrzymał fakturę korygującą,
- w którym, zgodnie z informacjami wskazanymi w wyciągu z rachunku bankowego lub w załączniku do przelewu, kontrahent obniżył kwotę należną z tytułu kolejnej dostawy o kwotę wynikającą z danej faktury korygującej;
- w którym, zgodnie z uzyskanym od nabywcy lub sporządzonym przez Spółkę potwierdzeniem kompensaty, strony transakcji skompensowały swoje wzajemne zobowiązania z kwotą wynikającą z wystawionej faktury korygującej przy założeniu, że Spółka będzie posiadać powyższe dokumenty przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.”
Chętnie wesprzemy Państwa w ustaleniu najbardziej korzystnej dla Państwa formy dokumentowania potwierdzeń dostarczenia faktur korygujących do nabywców.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat