reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Jak rozliczyć import usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Jak rozliczyć import usług w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Od kiedy Polska została członkiem Unii Europejskiej, w ustawie o VAT pojawiło się pojęcie importu usług. Import usług ma miejsce w przypadku, gdy polski podatnik (usługobiorca) nabędzie usługę od podmiotu zagranicznego (usługodawca). Usługobiorca ma obowiązek rozliczyć VAT od importowanej usługi wtedy, gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska.


Od 1 stycznia 2010 r.  obowiązuje zasada ogólna mówiąca, że jeżeli nabywcą usługi jest polski podatnik, to miejsce świadczenia usługi jest wyznaczone przez jego siedzibę. Usługa ta będzie wtedy  podlegała opodatkowaniu w kraju a polski podatnik (usługobiorca) ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i wykazania podatku w deklaracji VAT.

Omówmy tą kwestię na przykładzie.

Pani Ania założyła sklep internetowy. (Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT.)  Chciała rozszerzyć swą działalność na kraje unii europejskiej i dalej. Wykupiła więc od firmy X z siedzibą w Irlandii usługę na pozycjonowanie strony internetowej. Otrzymała fakturę za tę usługę nr 53349 z dnia 4 marca 2010 na kwotę 60 EUR.

Jest to wg ustawy o VAT import usług, ponieważ są spełnione łącznie dwa warunki:

- firma świadcząca usługi ma siedzibę za granicą a
- firma nabywająca usługi jest polskim podatnikiem.

Miejscem świadczenia usługi będzie Polska, gdyż siedziba firmy pani Ani znajduje się w kraju.

 
Żeby rozliczyć właściwie import usług w księdze przychodów i rozchodów należy:

 
Krok pierwszy

Przeliczyć kwotę wyrażoną na fakturze w EUR na złote, gdyż zdarzenia gospodarcze w księdze przychodów i rozchodów rejestrowane są  wyłącznie w języku polskim i w walucie polskiej.

Przeliczenia dokonuje się według kursu średniego danej waluty, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Faktura za usługi jest wystawiona 4 marca 2010 r. Kurs EUR pani Ania odczytała z tabeli nr 43/A/NBP z dnia poprzedzającego wykonanie usługi czyli 3 marca 2010 r. Wtedy kurs wynosił: 3,9270.

60 EUR x 3,9270 = 235,62 zł

Takie przeliczenie należy zapisać na fakturze otrzymanej od firmy X.

 
Krok drugi

Kwotę w złotych należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 13 jako koszt na podstawie otrzymanej faktury.


Polecamy: serwis Urząd skarbowy

 
Krok trzeci

Pani Ania ma obowiązek udokumentować import usług, wystawiając tzw. fakturę wewnętrzną. Naliczy   podatek VAT w wysokości 22% od kwoty podanej na fakturze, przeliczonej na złote.

Faktura wewnętrzna wygląda tak samo jak zwykła faktura VAT z tą różnicą, że nabywcą i odbiorcą jest firma pani Ani. Wystawia się ją w jednym egzemplarzu.

Wzór faktury :

 Data wystawienia: 4 marca 2010r.

Faktura VAT wewnętrzna nr 1/2010

Nabywca:                                                                                Odbiorca:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama