REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przesyłać nowy JPK_VAT z deklarcją od 1 października 2020 r.

Jak przesyłać nowy JPK_VAT z deklarcją od 1 października 2020 r.
Jak przesyłać nowy JPK_VAT z deklarcją od 1 października 2020 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nowy plik JPK_VAT z deklaracją będzie mógł być przesyłany w wersji pierwotnej lub skorygowanej. Przesyłając JPK_VAT od 1 października 2020 r. w wersji pierwotnej, w odpowiednim polu trzeba będzie wstawić „1”. Składając natomiast korektę JPK_VAT, należy ją oznaczyć wartością „2”.

Przesyłanie nowego pliku JPK_VAT po raz pierwszy

W przesyłanych po raz pierwszy nowych plikach JPK_VAT trzeba będzie wskazywać wartość „1” w polu „CelZlozenia”. Nowy plik JPK_VAT będzie mógł być przesyłany w wariancie JPK_V7M oraz JPK_V7K, przy czym treść nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K przesyłanego za dwa pierwsze miesiące kwartału będzie się różnić od treści takiego pliku przesyłanego po zakończeniu kwartału. W konsekwencji będzie można wyróżnić trzy przypadki przesyłania pierwotnego nowego pliku JPK_VAT, tj.:

Autopromocja

1)  przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7M,

2)  przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K za dwa pierwsze miesiące kwartału,

3)  przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K po zakończeniu kwartału.

Ad 1. Przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7M. W przesyłanym po raz pierwszy nowym pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7M podatnik będzie wypełniać wszystkie elementy, tj.: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja, SprzedazWiersz, SprzedazCtrl, ZakupWiersz, ZakupCrtl. W elemencie Naglowek wypełniane będą pola: KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDekl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ad 2. Przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K za dwa pierwsze miesiące kwartału. W przesyłanym po raz pierwszy nowym pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K za dwa pierwsze miesiące kwartału podatnik będzie wypełniać następujące elementy: Naglowek, Podmiot1, SprzedazWiersz, SprzedazCtrl, ZakupWiersz, ZakupCtrl. W elemencie Naglowek pola Kwartal, KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDekl nie będą wypełniane.

Ad 3. Przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K po zakończeniu kwartału. W przesyłanym po raz pierwszy nowym pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K po zakończeniu kwartału podatnik będzie wypełniać wszystkie elementy: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja, SprzedazWiersz, SprzedazCtrl, ZakupWiersz, ZakupCrtl. W elemencie Naglowek będą wypełniane pola: Kwartal, KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDekl.

Przesyłanie skorygowanego pliku JPK_VAT

Przesyłany skorygowany nowy plik JPK_VAT będzie musiał mieć wskazaną wartość „2” w polu „CelZlozenia”. Korekta nowego pliku JPK_VAT będzie przy tym mogła obejmować:

1)  tylko ewidencję VAT,

2)  tylko deklarację VAT,

3)  zarówno ewidencję VAT, jak i deklarację VAT.

We wszystkich przypadkach korekta będzie dokonywana w drodze złożenia nowego, kompletnego (w odpowiednim zakresie) oraz zawierającego poprawione dane pliku JPK_VAT. Niedopuszczalne będzie złożenie nowego pliku JPK_VAT zawierającego jedynie dane korygowane.

Ad 1. Korekta ewidencji VAT. Korekta nowego pliku JPK_VAT będzie mogła obejmować wyłącznie ewidencję VAT (np. NIP kontrahenta). Dokonanie takiej korekty nie będzie wywoływać skutków dla rozliczenia podatku VAT, np. nie będzie mieć wpływu na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikający z przesłanego wcześniej rozliczenia (część deklaracyjna) zawartego w pierwotnym pliku.

W celu dokonania takiej korekty ponownie będzie przesyłany nowy plik JPK_VAT z wartością „2” wskazaną w polu „CelZlozenia”, w którym trzeba będzie wskazać elementy:

- Nagłówek (JPK_V7M – bez elementu KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDek; JPK_V7K – bez elementu Kwartał, KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDekl),

Autopromocja

- Podmiot1,

- SprzedazWiersz,

- SprzedazCtrl,

- ZakupWiersz,

- ZakupCtrl.

Korygując wyłącznie ewidencję, podatnik w schemacie głównym będzie pozostawiać pusty element Deklaracja. W części Nagłówek puste pozostawać zaś będą pola KodFormularzaDekl oraz WariantFormularzeDekl, natomiast w przypadku korygowania ewidencji poprzez przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K – również pole Kwartal.

Ad 2. Korekta deklaracji VAT. Korekta nowego pliku JPK_VAT będzie mogła obejmować wyłącznie deklarację VAT (np. zmiana sposobu zadysponowania nadwyżką podatku naliczonego nad należnym). W celu dokonania takiej korekty ponownie będzie przesyłany nowy plik JPK_VAT z wartością „2” wskazaną w polu „CelZlozenia”, w którym trzeba będzie wskazać elementy:

- Naglowek,

- Podmiot1,

- Deklaracja.

Korygując wyłącznie deklarację, podatnik w schemacie głównym będzie pozostawiać puste elementy: SprzedazWiersz, SprzedazCtrl, ZakupWiersz, ZakupCtrl. W elemencie Nagłówek będą wypełniane pola: KodFormularzaDekl, WariantFormularzaDekl, natomiast w przypadku korygowania deklaracji VAT poprzez przesłanie nowego pliku JPK_VAT w wariancie JPK_V7K – również pole Kwartal.

Ad 3. Korekta ewidencji i deklaracji. Najczęściej korekta nowego pliku JPK_VAT będzie obejmować zarówno ewidencję VAT, jak i deklarację VAT. W celu dokonania takiej korekty ponownie będzie przesyłany nowy plik JPK_VAT z wartością „2” wskazaną w polu „CelZlozenia”, w którym trzeba będzie wskazać wszystkie elementy, tj.:

- Naglowek,

- Podmiot1,

- Deklaracja,

- SprzedazWiersz,

- SprzedazCtrl,

- ZakupWiersz,

- ZakupCtrl.

Podsumowanie

Nowy plik JPK_VAT będzie mógł być przesyłany w wersji pierwotnej (wówczas w polu „CelZlozenia” trzeba będzie wskazywać wartość „1”) lub skorygowanej (wówczas w polu „CelZlozenia” trzeba będzie wskazywać wartość „2”). Treść pierwotnie składanego nowego pliku JPK_VAT będzie się różnić w zależności od tego, czy będzie on przesyłany w wariancie JPK_V7M czy JPK_V7K. Treść nowego pliku JPK_VAT dodatkowo będzie się różnić w zależności od tego, czy korekta będzie obejmować tylko ewidencję VAT, tylko deklarację VAT czy obie te części.

Więcej na ten temat: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA