JPK_VAT taksówkarzy na ryczałcie – wyjaśnienia MF
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie VAT tych usług w formie ryczałtu (VAT-12), zgodnie z art. 114 ustawy o VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji zakupów i sprzedaży VAT i wysyłania jej co miesiąc jako JPK_VAT (tak samo jak inni czynni podatnicy VAT).
REKLAMA
VAT-12 to skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu.
Informacje JPK_VAT należy przesyłać za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Pierwszy raz ci podatnicy musieli złożyć JPK_VAT (za styczeń 2018 r.) do 26 lutego 2018 r. (bo 25 lutego wypada w tym roku w niedzielę, podobnie jak 25 marca – JPK_VAT za luty 2018 r. trzeba więc będzie złożyć najpóźniej 26 marca br.).
Ministerstwo Finansów wyjaśniło kwestię składania JPK_VAT przez taksówkarzy – ryczałtowców w dwóch poniższych sytuacjach.
INFORAKADEMIA poleca: JPK_VAT 2018
1. Podatnik świadczy tylko usługi taksówkowe rozliczane ryczałtowo - art.114 ustawy o VAT (składa tylko VAT-12)
Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, który wybrał opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu (VAT-12) - zgodnie z art. 114 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2017 poz. 1221) wykazuje sprzedaż usług taksówkowych w następujących pozycjach JPK_VAT:
- K_17 - kwota netto
- K_18 - podatek VAT
W przypadku faktur wystawionych dla podmiotów gospodarczych – wykazujemy każdą fakturę w oddzielnym wierszu.
Raport z kasy rejestrującej - zbiorczo w jednym wierszu (po odjęciu faktur VAT do paragonów - wystawionych dla przedsiębiorców)
Usługi taksówek osobowych są opodatkowane w formie ryczałtu według stawki 4%. Natomiast te same usługi rozliczane na zasadach ogólnych są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Podatnik wykonujący usługi taksówek osobowych i rozliczający się na VAT-7 (zasady ogólne) składa JPK_VAT i wpisuje kwotę netto i podatku VAT należnego odpowiednio w pola K_17 i K_18. Dlatego kierując się zasada równości, podatnik rozliczający się na druku VAT-12 (ryczałt), kwotę netto oraz podatku należnego od tych usług, opodatkowaną wg stawki 4%, również wpisuje w pola K_17 i K_18.
2. Podatnik świadczy usługi taksówkowe oraz wykonuje inne czynności opodatkowane (składa VAT-12 oraz VAT-7/7K)
Podatnik, który świadczy usługi taksówek osobowych i składa VAT-12 oraz wykonuje inne czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług i rozlicza je na deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jest zobowiązany złożyć jedną informację JPK_VAT za dany miesiąc, obejmującą swoim zakresem wszystkie wykonane w tym okresie czynności opodatkowane podatkiem VAT.
W JPK_VAT wykazuje sprzedaż usług taksówkowych (VAT-12) w pozycjach
- K_17 dla kwoty netto
- K_18 dla podatku VAT
Inne czynności opodatkowane (VAT 7 lub 7K) wykazuje we właściwych polach JPK_VAT
Świadczenie usług taksówek osobowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) jest wykazywana w JPK_VAT zbiorczo, np. w oparciu o raport okresowy z kasy rejestrującej.
Natomiast świadczenie usług taksówkowych na rzecz podmiotów gospodarczych jest co do zasady dokumentowana poprzez wystawioną fakturę. Każda faktura wystawiona na rzecz podmiotu gospodarczego musi zostać wykazana odrębnie w JPK_VAT. Nie wykazuje się odrębnie faktur wystawionych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). W takim przypadku faktura jest wystawiana wyłącznie w sytuacji, gdy takie żądanie zgłosi nabywca- konsument. Faktura ta nie zawiera nr NIP nabywcy, ponieważ nabywca nie posiada takiego numeru identyfikacji podatkowej.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 114 ustawy o VAT podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0), może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%, (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2018 r. stawka ryczałtu wynosi 4%) po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.
Przy opodatkowaniu usług taksówkarskich w formie ryczałtu nie można odliczać VAT naliczonego.
Taksówkarze płacący VAT ryczałtowo mają obowiązek składać co miesiąc skróconą deklarację podatkową VAT-12.
Taksówkarz, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat