REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można kilka razy korygować ten sam plik JPK_VAT?

Czy można kilka razy korygować ten sam plik JPK_VAT
Czy można kilka razy korygować ten sam plik JPK_VAT

REKLAMA

REKLAMA

Nasza firma złożyła miesiąc temu korektę JPK_VAT za listopad 2017 r. Informacja zawiera jednak jeszcze jeden błąd. Czy można przesłać kolejną korektę tego samego pliku? Dodam, że sami dostrzegliśmy tę nieścisłość. Jak oznaczyć taką korektę

Tak, mają Państwo prawo do przesłania – w celu dokonania korekty – kolejnego pliku JPK_VAT. Według wyjaśnień MF plik ten powinien mieć oznaczenie w rubryce „Cel złożenia – 3”.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Uprawnienie to ulega jedynie zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą (art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Jednak z treści pytania wynika, że sami Państwo dostrzegli nieścisłości w złożonej informacji JPK_VAT. A zatem okres, za który została złożona, nie jest objęty prowadzonym postępowaniem czy kontrolą podatkową. Tak przynajmniej zakładamy.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UWAGA!
Podatnicy mogą korygować uprzednio złożoną deklarację. Uprawnienie to ulega zawieszeniu jedynie na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.

Przez deklaracje rozumie się również m.in. informacje, do których składania obowiązani są podatnicy (art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej). Takimi deklaracjami są również przekazywane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego informacje o prowadzonej ewidencji VAT, których obowiązek comiesięcznego przekazywania wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. A zatem również te informacje (przekazywane w formie plików JPK_VAT) mogą być przez podatników korygowane.

Korekta plików JPK_VAT polega na przesłaniu nowego pliku z poprawionymi danymi.

Od rozliczenia za styczeń 2018 r. uległ zmianie sposób oznaczania korekty JPK_VAT, gdyż obowiązuje trzecia wersja programu. Jeżeli jest to pierwsza korekta pliku JPK_VAT za dany okres rozliczeniowy, w polu „Cel złożenia” wpisujemy 1. Kolejne korekty za dany okres rozliczeniowy są oznaczane następnymi numerami w kolejności.

Powstaje pytanie, jak oznaczać korektę za poprzednie okresy rozliczeniowe przed styczniem 2018 r. Składając korektę, mamy obowiązek posługiwania się aktualną, trzecią wersją programu. Problem ten wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania podatników publikowane na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi, w której czytamy:

W pozycji „Cel złożenia” należy podać kolejny numer, tj. jeżeli wcześniej w 2017 r. lub w latach poprzednich złożony został tylko plik pierwotny oznaczony cyfrą „1”, a pierwszej korekty dokonuje się w 2018 r. na nowej strukturze, to należy w kolumnie „Cel złożenia” wpisać cyfrę „2”, a kolejne korekty za ten sam okres oznaczamy 3, 4, 5 itd. Jeżeli w 2017 r. złożony został JPK_VAT z oznaczeniem celu złożenia „1” i potem były złożone korekty z oznaczeniem celu złożenia „2”, to składając kolejną korektę za ten okres już według nowej struktury w 2018 r. należy wpisać „3” (niezależnie od tego ile w 2017 r. złożono korekt JPK_VAT z oznaczeniem „2”). Kolejne korekty za ten sam okres oznaczamy 4, 5 itd. W 2017 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT: 1 – dla pierwotnego JPK_VAT 2 – dla każdej kolejnej korekty JPK_VAT. W 2018 r. przyjęto następującą zasadę oznaczania JPK_VAT: 0 – dla pierwotnego JPK_VAT 1, 2, 3, 4…. dla kolejnych korekt JPK_VAT za ten sam okres.

Dlatego w Państwa przypadku korekta za listopad 2017 r., gdy wcześniej złożono korektę za ten okres, powinna mieć oznaczenie 3. Jeżeli będzie jeszcze potrzeba złożenia korekt za ten okres, powinny otrzymywać oznaczenie w rubryce „Cel złożenia” kolejnych liczb 4, 5, itd.

Nie ma przeszkód, aby skorygowane pliki JPK_VAT były przesyłane więcej niż jeden raz, gdyż obowiązujące przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych ograniczeń. A zatem mają Państwo prawo do przesłania – w celu dokonania korekty – kolejnego pliku JPK_VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 5, art. 81 § 1 oraz art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 201; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 138

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA