reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe deklaracje VAT dostosowane do split payment od 1 lipca 2018 r.

Nowe deklaracje VAT dostosowane do split payment od 1 lipca 2018 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory deklaracji VAT, które są dostosowane do wprowadzanego od 1 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Gotowy jest już projekt rozporządzenia Ministra Finansów, w którym znajdują się nowe wzory deklaracji VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8), VAT-9M(7). W oddzielnym projekcie rozporządzenia znajduje się nowy wzór skróconej deklaracji VAT-12(4) dla taksówkarzy. Projekty te podlegają aktualnie uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom publicznym.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Nowe wzory deklaracji VAT są konieczne w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 poz. 62). Nowelizacja ta wprowadza do ustawy o VAT mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment), który początkowo będzie dobrowolny dla większości branż.

Podzielona płatność (split payment)

Split payment polega na tym, że zapłata za nabyty towar lub usługę odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy (lub SKOK) dostawcy, lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalny, wyodrębniony rachunek bankowy dostawcy - rachunek VAT.

Mechanizm ten będzie stosowany wyłącznie do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników (tzw. transakcje B2B) i nie będzie miał żadnego wpływu na zakupy dokonywane przez konsumentów (tj. osoby nieprowadzące działalności gospodarczej wg definicji z ustawy o VAT).

Do podatników, którzy będą stosować podzieloną płatność nie będą stosowane sankcje określone w art. 112b i art. 112c ustawy o VAT, a także przepisy o odpowiedzialności solidarnej, zawarte w dziale Xa ustawy o VAT.

Zdaniem Ministerstwa Finansów dokonywanie zapłaty kontrahentom z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności będzie jedną z mocniejszych przesłanek dla wykazania, że nabywca dochował należytej staranności zawierając transakcję z kontrahentem, co będzie miało znaczenie dla bezpieczeństwa V AT naliczonego nabywców.

Ponadto jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot podatku na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie dokonany w przyspieszonym terminie (25 dni) bez możliwości przedłużenia tego terminu zwrotu przez naczelnika urzędu skarbowego celem dokonania weryfikacji tego zwrotu. Przy czym warto pamiętać, że środkami na rachunku VAT nie będzie można swobodnie dysponować. Będzie można nimi płacić VAT do urzędu skarbowego lub płacić kwotę podatku na rachunek VAT kontrahenta. W wyjątkowych sytuacjach można wypłacić pieniądze z rachunku VAT.

Nowe wzory deklaracji VAT

Wdrożenie podzielonej płatności powoduje konieczność wprowadzenia zmian we wzorach deklaracji dla podatku od towarów i usług: VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także VAT-12.

Obecnie obowiązujące wzory deklaracji, tj. VAT-7(17), VAT-7K(11), VAT-8(8), VAT-9M(7), VAT-12(3)  zostaną zastąpione przez nowe wzory (VAT-7(18), VAT-7K(12), VAT-8(9), VAT-9M(8) VAT-12(4)).

Pojawi się także nowa treść objaśnień do tych deklaracji.

Rozporządzenia wprowadzające nowe wzory deklaracji i nową treść objaśnień do tych deklaracji ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Nowe wzory będzie można stosować począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r. (VAT-7K(12) począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2018 roku).

Dotychczasowe wzory deklaracji będą mogły być stosowanie nie dłużej niż do rozliczenia za wrzesień 2018 r. (w przypadku VAT-7K(11) nie dłużej niż do rozliczenia za trzeci kwartał 2018 r., a w przypadku VAT-12(3) nie dłużej niż do rozliczenia za grudzień 2018 r.).

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Co się zmieni w deklaracjach VAT od 1 lipca 2018 r.

Do wzorów VAT-7(18) i VAT-7K(12) wprowadza się następujące zmiany:

1) W części E Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu:  

- dodano nową pozycje 58 z opisem: "na rachunek VAT”.

2) W części F Informacje dodatkowe:  

- dodano nową komórkę 67 z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 d ustawy”,  

- dodano nową komórkę 68 z opisem: „Podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT”.

3) W części G Informacja o załącznikach:  

- usunięto informacje o liczbie załączników VAT-ZD.

4) Usunięto blok H Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika i blok I Adnotacje urzędu skarbowego.

5) Wprowadzono nowy blok H Dane kontaktowe podatnika lub osoby reprezentującej podatnika. Usunięte informacje są zbędne w przypadku obowiązku składania deklaracji w formie elektronicznej.

Do wzorów VAT-8(9) i VAT-9M(8) wprowadza się następujące zmiany:

1) Wprowadzono nowy blok D Informacje dodatkowe z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 d ustawy”,

2) Usunięto blok D Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika i blok E Adnotacje urzędu skarbowego.

3) Wprowadzono nowy blok E Dane kontaktowe podatnika lub osoby reprezentującej podatnika. Usunięte informacje są zbędne w przypadku obowiązku składania deklaracji w formie elektronicznej.

W deklaracjach uaktualniono publikatory, wprowadzono również drobne zmiany uściślające i redakcyjne.

Do ww. zmian dostosowano OBJAŚNIENIA DO DEKLARACJI DLA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG.

Do wzoru  skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12(4) wprowadzono nowy blok E Informacje dodatkowe z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 d ustawy”. W deklaracji tej również uaktualniono publikatory, wprowadzono również drobne zmiany uściślające i redakcyjne.

Projekt (z 19 lutego 2018 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług

Projekt (z 19 lutego 2018 r.) rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu

Źródło: Ministerstwo Finansów, Rządowe Centrum Legislacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama