Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną
REKLAMA
REKLAMA
Dlatego też nieodpłatne przekazania towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlegają obowiązkowi ewidencji za pomocą kas rejestrujących.
REKLAMA
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 września 2010 r. (III SA/Wa 1486/10)
Stan faktyczny i pytania podatnika
Spółka jest dystrybutorem napojów alkoholowych (piwo i wino). W ramach działalności marketingowej i reklamowej podejmuje szereg działań polegających m.in. na nieodpłatnym wydawaniu różnego rodzaju towarów. Towary te oznaczone są zwykle logo spółki lub dystrybuowanych przez nią produktów i co do zasady stanowią nośnik treści reklamowych.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu z nabycia towarów przekazywanych nieodpłatnie, a także czy ich przekazywanie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT? W dalszej kolejności spółka chciała wiedzieć, czy ww. czynności podlegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących?
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka wskazała, iż jej zdaniem jest ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów przekazywanych w ramach działalności marketingowej oraz promocyjnej, bez względu na fakt uznania wykonania przedmiotowych przekazań towarów za czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT.
W zakresie odpowiedzi na kolejne pytania spółka uznała, że przekazywanie towarów w ramach prowadzonej działalności marketingowej oraz promocyjnej nie może stanowić odpłatnej dostawy towarów, w konsekwencji, przekazywanie tych towarów nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Tym samym czynności takie nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących.
Z tym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy.
Stanowisko WSA
Na interpretację indywidualną spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję.
REKLAMA
Sąd podzielił argumenty spółki. WSA podkreślił, że art. 7 ust. 2 ustawy o VAT po nowelizacji (z 2005 r.) art. 7 ust. 3 nie pozwala na przyjęcie innego stanowiska niż to, że czynności będące przedmiotem sporu nie mogą być opodatkowane.
Sąd podkreślił, że nieodpłatnego przekazania nie należy traktować na równi ze sprzedażą. W zakresie przepisu art. 7 ust. 2 oraz art. 111 ustawy o VAT uznał, iż bogate i jednolite orzecznictwo w tej kwestii nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tym samym powyższe czynności nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
Wybór przepisów (ustawa o VAT):
Art. 2 ust. 1 Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
22) sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
Art. 7 (...)
2. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Art. 111.
1. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat