REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS  Rozmowa ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów
Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS Rozmowa ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy, jaki podmiot zafiskalizował kasę i jaką prowadzi działalność gospodarczą. Możemy więc sprawdzić, czy wymienił urządzenie na nowe, czy tego nie zrobił - mówi w rozmowie z DGP Zbigniew Makowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Z początkiem 2020 roku administracja skarbowa zyskała nowe narzędzie do namierzania podatników, którzy nie rejestrują swojego obrotu. Ma stały dostęp do informacji o sprzedaży detalicznej

Autopromocja

Dane pochodzą z ponad 170 tys. kas online, które zainstalowali pierwsi podatnicy objęci obowiązkiem stosowania urządzeń najnowszej generacji. Głównie są to stacje benzynowe i mechanicy. Kolejna grupa firm będzie do tego zobowiązana od 1 lipca br. Będą to m.in. stacjonarne placówki gastronomiczne, hotele i pensjonaty. Natomiast od 2021 r. obowiązkiem używania klas online zostaną objęci m.in.: lekarze, stomatolodzy, fryzjerzy i kosmetyczki.

Docelowo dane mają spływać do fiskalnej hurtowni danych z ok. 1,6 mln urządzeń (tylu kas fiskalnych używają dziś przedsiębiorcy). Po co fiskusowi dane o sprzedaży detalicznej? Mają pomóc w typowaniu podmiotów do kontroli. Dzięki nim skarbówka będzie w stanie analizować sprzedaż i wyciągać wnioski, jak podatnicy ewidencjonują obrót, a tym samym jak rozliczają się z podatków.

– Dzięki kasom online możemy śledzić anomalie w rejestrowaniu sprzedaży detalicznej – mówi w dzisiejszym wywiadzie dla DGP dyr. Zbigniew Makowski z Ministerstwa Finansów (patrz niżej).

To nie koniec zmian. Do pierwszego czytania w Sejmie trafił już projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie e-paragonów (projekt nowelizacji ustawy o PIT, CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 207).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort pracuje też nad rozporządzeniem, które ma umożliwić stosowanie kas programowych. Dzięki nim podatnicy mogliby ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym. ©℗

Agnieszka Pokojska

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

Zebrane informacje pomogą nam w typowaniu do kontroli - wywiad ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF

DGP: Od 1 stycznia 2020 r. pierwsza grupa przedsiębiorców (stacje benzynowe i mechanicy) musiała zacząć stosować kasy online. Ile działa już takich urządzeń?

Zbigniew Makowski: Ponad 170 tys. na ok. 2 mln wszystkich kas, czyli również z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Z naszych szacunków wynika, że w pierwszej turze obowiązkowo powinno było zostać wymienionych ok. 100 tys. urządzeń. Liczby przedstawiają się więc dość korzystnie.

DGP: W jaki sposób będą wykorzystywane dane z kas online?

Zbigniew Makowski: Informacje o sprzedaży detalicznej trafiają do Centralnego Repozytorium Kas, które prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dotychczas nie posiadaliśmy dokładnych informacji o sprzedaży na rzecz konsumentów. Dzięki nim jesteśmy teraz w stanie analizować sprzedaż i wyciągać wnioski, jak podatnik rozlicza się z podatków. Jeżeli przykładowo dana stacja benzynowa w mieście o określonej liczbie mieszkańców wykazywałaby znacząco niższą sprzedaż detaliczną niż inne stacje działające w podobnych warunkach, to jest to dla nas sygnał. Dzięki kasom online możemy śledzić anomalie w rejestrowaniu sprzedaży detalicznej.

DGP: Czy Ministerstwo Finansów ma narzędzia, żeby sprawdzić, czy wszystkie stacje benzynowe i mechanicy spełnili swój obowiązek?

Zbigniew Makowski: Tak. Informacje znajdują się w centralnej ewidencji kas rejestrujących. Dotyczą tego, jaki podmiot zafiskalizował kasę i jaką prowadzi działalność gospodarczą. Możemy więc sprawdzić, czy wymienił urządzenie na nowe, czy tego nie zrobił.

DGP: Czy wiadomo, ile firm, mimo obowiązku, nie wymieniło kas?

Zbigniew Makowski: Nie znam dokładnych statystyk. Dane dotyczące liczby zafiskalizowanych urządzeń są optymistyczne (170 tys.), niemniej jesteśmy w trakcie analizy i jest trochę zbyt wcześnie, żeby wysnuwać wnioski. Obowiązek wszedł w życie niespełna półtora miesiąca temu.

DGP: Czy będzie to kontrolowane?

Zbigniew Makowski: Oczywiście, mamy wszystkie informacje, żeby zweryfikować, czy dany podmiot spełnił swój obowiązek.

DGP: Co grozi za brak kasy online temu, kto ma obowiązek jej używania?

Zbigniew Makowski: Sankcji podatkowych nie ma. Nie wszytko trzeba nimi obwarowywać. Natomiast, jeżeli ktoś jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji w kasie online, a stosuje urządzenie starego typu, to moim zdaniem można mu postawić zarzut wadliwego prowadzenia ewidencji. Z tym wiąże się odpowiedzialność karnoskarbowa.

DGP: Pojawiają się informacje, że podatnicy (np. mechanicy), którzy nie zafiskalizowali kasy online do 1 stycznia 2020 r., a wzięli na początku roku urlop, mają problem z odliczeniem ulgi. Czy tacy przedsiębiorcy mogli stracić preferencję?

Zbigniew Makowski: Tak, ponieważ ulga jest związana z datą fiskalizacji. Jeżeli jej data jest późniejsza niż 1 stycznia, ulga się nie należy. To jest oczywiście data graniczna. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby kasa została zainstalowana dużo wcześniej.

DGP: Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma wprowadzić e-paragony. Będą one mogły być wystawiane przez kasy online. Paragon będzie musiał zostać doręczony „w sposób uzgodniony z nabywcą”. Jak ma wyglądać takie doręczenie?

Zbigniew Makowski: To, w jaki sposób będą dostarczane e-paragony, zależy już od rozwiązań, które przyjmie rynek.

DGP: Może jednak powstać problem, gdy każdy dostawca oprogramowania będzie oferował inny sposób doręczania e-paragonów. Może się okazać, że klient będzie musiał do ich odbioru zainstalować np. 10 aplikacji.

Zbigniew Makowski: Może tak być, ale jestem pewien, że rynek wypracuje takie rozwiązania, które będą wygodne zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta. Nie chcemy narzucać żadnych rozwiązań.

DGP: Taki oryginał e-paragonu będzie można przekazywać bez problemu innej osobie. Jak będzie on zabezpieczony przed oszustwem?

Zbigniew Makowski: E-paragon jest tak samo bezpieczny jak tradycyjny. Obecnie zwykły paragon też można przekazać komu innemu. Można też bez problemu go skserować i obstawać przy tym, że to oryginał.

DGP: Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym kas programowych, czyli takich, które będą działać na urządzeniach mobilnych, takich jak tablet, telefon komórkowy. Projekt rozporządzenia jest w trakcie notyfikacji. Słyszałam opinię, że prowadzenie kasy fiskalnej w ten sposób nie będzie wygodne.

Zbigniew Makowski: Kasy programowe powinny być rozwiązaniem znacznie wygodniejszym dla niektórych podatników (oprogramowanie zainstalowane na dowolnym urządzeniu) niż odrębne urządzenie, jakim jest kasa autonomiczna czy drukarka fiskalna. Świat idzie w stronę cyfryzacji i chcemy za tym trendem podążać. Oczywiście oprogramowanie dla takich kas będzie musiało spełniać określone warunki techniczne.

DGP: A co z bezpieczeństwem kas programowych?

Zbigniew Makowski: Będzie zapewnione z dwóch stron. Po pierwsze, wspomniane rozporządzenie określa wymagania dotyczące zabezpieczenia danych w kasach. Dane w kasie będą szyfrowane przy użyciu klucza i ich odczyt będzie niemożliwy bez użycia klucza do szyfrowania danych. Program pracy kasy będzie zawierał komponent kryptograficzny, który będzie odpowiadał za zabezpieczenie wszystkich kluczy i certyfikatów używanych przez kasę. Będzie zapewniona ciągłość łańcucha dokumentów generowanych na kasie. W przypadku zerwania ciągłości łańcucha dokumentów w kasie, kasa nie będzie działała. Zabezpieczeniu podlegać będzie również przesył danych.

Po drugie, Główny Urząd Miar (GUM) będzie badał, czy dane oprogramowanie spełnia wymogi techniczne. Każdy będzie mógł przygotować takie oprogramowanie, ale trzeba mieć na uwadze, że będzie ono podlegało weryfikacji przez GUM i wymagało uzyskanie decyzji o dopuszczeniu takiego oprogramowania na rynek.

DGP: Jakie będą zabezpieczenia, gdy kasa programowa zacznie już działać? W przypadku urządzeń stacjonarnych jest nim np. plomba.

Zbigniew Makowski: Oprogramowanie będzie poddawane badaniu przez GUM, będzie zabezpieczone w inny sposób niż kasa sprzętowa, co jest zrozumiałe, ponieważ będzie to zupełnie inny rodzaj kasy. Natomiast ingerencja w oprogramowanie nie będzie możliwa bez ponownego badania kasy przez GUM. Również gdy ktoś np. nie wyśle wszystkich paragonów do naszej bazy, będziemy o tym wiedzieć.

DGP: Czy będzie ulga na zakup takich kas?

Zbigniew Makowski: Nie, ponieważ nie spodziewamy się, żeby był to jednorazowo duży wydatek.

DGP: Jaki więc będzie koszt kasy programowej?

Zbigniew Makowski: Wszystko zależy od producenta. Zakładam jednak, że to będzie mniej niż w przypadku kas stacjonarnych.

DGP: Czy można to policzyć, biorąc np. pod uwagę koszt tabletu, drukarki i abonamentu na program?

Zbigniew Makowski: Jeżeli sprzedawca skorzysta z telefonu, to nie liczyłbym tego kosztu, bo praktycznie każdy posiada obecnie telefon. Drukarkę można kupić za niewielkie pieniądze, nie wymagamy drukarki fiskalnej. Kluczowy będzie koszt oprogramowania i utrzymania systemu.

DGP: Podobno, patrząc na rozwiązania stosowane np. w Czechach, koszt oprogramowania może wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeżeli założymy, że za sam abonament trzeba będzie płacić 60 zł miesięcznie, a do tego nie będzie można odliczyć ulgi na zakup kas programowych, to może się okazać, że takie rozwiązanie będzie mało opłacalne.

Zbigniew Makowski: Kasa wirtualna nie będzie obowiązkowa. Podatnik zdecyduje, co będzie dla niego bardziej opłacalne. ©℗

Rozmawiała Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA