REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doradca podatkowy
Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS  Rozmowa ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów
Dane z kas fiskalnych online są już analizowane przez KAS Rozmowa ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy, jaki podmiot zafiskalizował kasę i jaką prowadzi działalność gospodarczą. Możemy więc sprawdzić, czy wymienił urządzenie na nowe, czy tego nie zrobił - mówi w rozmowie z DGP Zbigniew Makowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Z początkiem 2020 roku administracja skarbowa zyskała nowe narzędzie do namierzania podatników, którzy nie rejestrują swojego obrotu. Ma stały dostęp do informacji o sprzedaży detalicznej

REKLAMA

Autopromocja

Dane pochodzą z ponad 170 tys. kas online, które zainstalowali pierwsi podatnicy objęci obowiązkiem stosowania urządzeń najnowszej generacji. Głównie są to stacje benzynowe i mechanicy. Kolejna grupa firm będzie do tego zobowiązana od 1 lipca br. Będą to m.in. stacjonarne placówki gastronomiczne, hotele i pensjonaty. Natomiast od 2021 r. obowiązkiem używania klas online zostaną objęci m.in.: lekarze, stomatolodzy, fryzjerzy i kosmetyczki.

Docelowo dane mają spływać do fiskalnej hurtowni danych z ok. 1,6 mln urządzeń (tylu kas fiskalnych używają dziś przedsiębiorcy). Po co fiskusowi dane o sprzedaży detalicznej? Mają pomóc w typowaniu podmiotów do kontroli. Dzięki nim skarbówka będzie w stanie analizować sprzedaż i wyciągać wnioski, jak podatnicy ewidencjonują obrót, a tym samym jak rozliczają się z podatków.

– Dzięki kasom online możemy śledzić anomalie w rejestrowaniu sprzedaży detalicznej – mówi w dzisiejszym wywiadzie dla DGP dyr. Zbigniew Makowski z Ministerstwa Finansów (patrz niżej).

To nie koniec zmian. Do pierwszego czytania w Sejmie trafił już projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie e-paragonów (projekt nowelizacji ustawy o PIT, CIT, o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 207).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort pracuje też nad rozporządzeniem, które ma umożliwić stosowanie kas programowych. Dzięki nim podatnicy mogliby ewidencjonować obrót na tablecie, smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym. ©℗

Agnieszka Pokojska

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

Zebrane informacje pomogą nam w typowaniu do kontroli - wywiad ze Zbigniewem Makowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w MF

DGP: Od 1 stycznia 2020 r. pierwsza grupa przedsiębiorców (stacje benzynowe i mechanicy) musiała zacząć stosować kasy online. Ile działa już takich urządzeń?

Zbigniew Makowski: Ponad 170 tys. na ok. 2 mln wszystkich kas, czyli również z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Z naszych szacunków wynika, że w pierwszej turze obowiązkowo powinno było zostać wymienionych ok. 100 tys. urządzeń. Liczby przedstawiają się więc dość korzystnie.

DGP: W jaki sposób będą wykorzystywane dane z kas online?

Zbigniew Makowski: Informacje o sprzedaży detalicznej trafiają do Centralnego Repozytorium Kas, które prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dotychczas nie posiadaliśmy dokładnych informacji o sprzedaży na rzecz konsumentów. Dzięki nim jesteśmy teraz w stanie analizować sprzedaż i wyciągać wnioski, jak podatnik rozlicza się z podatków. Jeżeli przykładowo dana stacja benzynowa w mieście o określonej liczbie mieszkańców wykazywałaby znacząco niższą sprzedaż detaliczną niż inne stacje działające w podobnych warunkach, to jest to dla nas sygnał. Dzięki kasom online możemy śledzić anomalie w rejestrowaniu sprzedaży detalicznej.

DGP: Czy Ministerstwo Finansów ma narzędzia, żeby sprawdzić, czy wszystkie stacje benzynowe i mechanicy spełnili swój obowiązek?

Zbigniew Makowski: Tak. Informacje znajdują się w centralnej ewidencji kas rejestrujących. Dotyczą tego, jaki podmiot zafiskalizował kasę i jaką prowadzi działalność gospodarczą. Możemy więc sprawdzić, czy wymienił urządzenie na nowe, czy tego nie zrobił.

DGP: Czy wiadomo, ile firm, mimo obowiązku, nie wymieniło kas?

Zbigniew Makowski: Nie znam dokładnych statystyk. Dane dotyczące liczby zafiskalizowanych urządzeń są optymistyczne (170 tys.), niemniej jesteśmy w trakcie analizy i jest trochę zbyt wcześnie, żeby wysnuwać wnioski. Obowiązek wszedł w życie niespełna półtora miesiąca temu.

DGP: Czy będzie to kontrolowane?

Zbigniew Makowski: Oczywiście, mamy wszystkie informacje, żeby zweryfikować, czy dany podmiot spełnił swój obowiązek.

DGP: Co grozi za brak kasy online temu, kto ma obowiązek jej używania?

Zbigniew Makowski: Sankcji podatkowych nie ma. Nie wszytko trzeba nimi obwarowywać. Natomiast, jeżeli ktoś jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji w kasie online, a stosuje urządzenie starego typu, to moim zdaniem można mu postawić zarzut wadliwego prowadzenia ewidencji. Z tym wiąże się odpowiedzialność karnoskarbowa.

DGP: Pojawiają się informacje, że podatnicy (np. mechanicy), którzy nie zafiskalizowali kasy online do 1 stycznia 2020 r., a wzięli na początku roku urlop, mają problem z odliczeniem ulgi. Czy tacy przedsiębiorcy mogli stracić preferencję?

Zbigniew Makowski: Tak, ponieważ ulga jest związana z datą fiskalizacji. Jeżeli jej data jest późniejsza niż 1 stycznia, ulga się nie należy. To jest oczywiście data graniczna. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby kasa została zainstalowana dużo wcześniej.

DGP: Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma wprowadzić e-paragony. Będą one mogły być wystawiane przez kasy online. Paragon będzie musiał zostać doręczony „w sposób uzgodniony z nabywcą”. Jak ma wyglądać takie doręczenie?

Zbigniew Makowski: To, w jaki sposób będą dostarczane e-paragony, zależy już od rozwiązań, które przyjmie rynek.

DGP: Może jednak powstać problem, gdy każdy dostawca oprogramowania będzie oferował inny sposób doręczania e-paragonów. Może się okazać, że klient będzie musiał do ich odbioru zainstalować np. 10 aplikacji.

Zbigniew Makowski: Może tak być, ale jestem pewien, że rynek wypracuje takie rozwiązania, które będą wygodne zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta. Nie chcemy narzucać żadnych rozwiązań.

DGP: Taki oryginał e-paragonu będzie można przekazywać bez problemu innej osobie. Jak będzie on zabezpieczony przed oszustwem?

Zbigniew Makowski: E-paragon jest tak samo bezpieczny jak tradycyjny. Obecnie zwykły paragon też można przekazać komu innemu. Można też bez problemu go skserować i obstawać przy tym, że to oryginał.

DGP: Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym kas programowych, czyli takich, które będą działać na urządzeniach mobilnych, takich jak tablet, telefon komórkowy. Projekt rozporządzenia jest w trakcie notyfikacji. Słyszałam opinię, że prowadzenie kasy fiskalnej w ten sposób nie będzie wygodne.

Zbigniew Makowski: Kasy programowe powinny być rozwiązaniem znacznie wygodniejszym dla niektórych podatników (oprogramowanie zainstalowane na dowolnym urządzeniu) niż odrębne urządzenie, jakim jest kasa autonomiczna czy drukarka fiskalna. Świat idzie w stronę cyfryzacji i chcemy za tym trendem podążać. Oczywiście oprogramowanie dla takich kas będzie musiało spełniać określone warunki techniczne.

DGP: A co z bezpieczeństwem kas programowych?

Zbigniew Makowski: Będzie zapewnione z dwóch stron. Po pierwsze, wspomniane rozporządzenie określa wymagania dotyczące zabezpieczenia danych w kasach. Dane w kasie będą szyfrowane przy użyciu klucza i ich odczyt będzie niemożliwy bez użycia klucza do szyfrowania danych. Program pracy kasy będzie zawierał komponent kryptograficzny, który będzie odpowiadał za zabezpieczenie wszystkich kluczy i certyfikatów używanych przez kasę. Będzie zapewniona ciągłość łańcucha dokumentów generowanych na kasie. W przypadku zerwania ciągłości łańcucha dokumentów w kasie, kasa nie będzie działała. Zabezpieczeniu podlegać będzie również przesył danych.

Po drugie, Główny Urząd Miar (GUM) będzie badał, czy dane oprogramowanie spełnia wymogi techniczne. Każdy będzie mógł przygotować takie oprogramowanie, ale trzeba mieć na uwadze, że będzie ono podlegało weryfikacji przez GUM i wymagało uzyskanie decyzji o dopuszczeniu takiego oprogramowania na rynek.

DGP: Jakie będą zabezpieczenia, gdy kasa programowa zacznie już działać? W przypadku urządzeń stacjonarnych jest nim np. plomba.

Zbigniew Makowski: Oprogramowanie będzie poddawane badaniu przez GUM, będzie zabezpieczone w inny sposób niż kasa sprzętowa, co jest zrozumiałe, ponieważ będzie to zupełnie inny rodzaj kasy. Natomiast ingerencja w oprogramowanie nie będzie możliwa bez ponownego badania kasy przez GUM. Również gdy ktoś np. nie wyśle wszystkich paragonów do naszej bazy, będziemy o tym wiedzieć.

DGP: Czy będzie ulga na zakup takich kas?

Zbigniew Makowski: Nie, ponieważ nie spodziewamy się, żeby był to jednorazowo duży wydatek.

DGP: Jaki więc będzie koszt kasy programowej?

Zbigniew Makowski: Wszystko zależy od producenta. Zakładam jednak, że to będzie mniej niż w przypadku kas stacjonarnych.

DGP: Czy można to policzyć, biorąc np. pod uwagę koszt tabletu, drukarki i abonamentu na program?

Zbigniew Makowski: Jeżeli sprzedawca skorzysta z telefonu, to nie liczyłbym tego kosztu, bo praktycznie każdy posiada obecnie telefon. Drukarkę można kupić za niewielkie pieniądze, nie wymagamy drukarki fiskalnej. Kluczowy będzie koszt oprogramowania i utrzymania systemu.

DGP: Podobno, patrząc na rozwiązania stosowane np. w Czechach, koszt oprogramowania może wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeżeli założymy, że za sam abonament trzeba będzie płacić 60 zł miesięcznie, a do tego nie będzie można odliczyć ulgi na zakup kas programowych, to może się okazać, że takie rozwiązanie będzie mało opłacalne.

Zbigniew Makowski: Kasa wirtualna nie będzie obowiązkowa. Podatnik zdecyduje, co będzie dla niego bardziej opłacalne. ©℗

Rozmawiała Agnieszka Pokojska

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA