REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi budowlane a kasa fiskalna

Usługi budowlane a kasa fiskalna
Usługi budowlane a kasa fiskalna
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi budowlane a kasa fiskalna. Prowadzę firmę budowlaną. Świadczę usługi dla osób prywatnych i firm. Czy muszę stosować kasę fiskalną, jeżeli całą sprzedaż dokumentuję fakturami?

Usługi budowlane dokumentowane w całości fakturami a kasa fiskalna

Tak, dokumentowanie całej sprzedaży fakturami nie zwalnia Pana z obowiązku stosowania kasy. Z obowiązku tego byłby Pan zwolniony tylko wtedy, gdyby świadczył nie Pan usług budowlanych na rzecz osób prywatnych lub gdyby wszystkie świadczone przez Pana usługi na rzecz osób prywatnych były zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Dodatkowo od 1 lipca 2021 r. musi Pan stosować wyłącznie kasę online. Szczegóły w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Autopromocja

Dokumentowanie usług budowlanych fakturami nie zwalnia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Z pytania wynika, że podatnik ma wątpliwości, czy faktycznie musi ewidencjonować obroty na kasie online, skoro wszystko dokumentuje fakturami. Otóż dokumentowanie usług budowlanych świadczonych na rzecz osób prywatnych fakturami nie skutkuje zwolnieniem świadczenia tych usług z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Obecnie takie zwolnienie nie obowiązuje. Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych fakturą, mimo braku takiego obowiązku, nie zwalnia z obowiązku stosowania kasy, chyba że sprzedawca może korzystać ze zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu. W tym przypadku wchodzą w grę dwa rodzaje zwolnień:

  • ze względu na wysokość obrotów - można z niego korzystać, gdy w poprzednim roku wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych nie przekroczyła 20 000 zł,
  • ze względu na sposób płatności - można z niego korzystać, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Gdy żadne z wymienionych zwolnień nie ma zastosowania w Pana przypadku, należy ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej.

Kasy fiskalne online. Zmiany od 1 lipca 2021 r.

Ponadto należy pamiętać, że niektóre usługi muszą być ewidencjonowane obowiązkowo za pomocą kas online. Od 1 lipca 2021 r. obowiązkiem tym objęte są usługi:

1) fryzjerskie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) kosmetyczne i kosmetologiczne,

3) budowlane,

4) w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,

5) prawnicze,

6) w zakresie wstępu związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Zatem obowiązek rejestracji obrotów na kasie online od 1 lipca 2021 r. dotyczy m.in. usług budowlanych (zob. art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o VAT).

W konsekwencji, ponieważ od 1 lipca 2021 r. podmioty świadczące usługi budowlane mają obowiązek rejestrować obroty za pomocą kas online, również Pana jako podatnika obowiązek ten dotyczy, gdy nie korzysta Pan ze zwolnienia z tego obowiązku.

Z obowiązku stosowania kasy, w tym kasy online, byłby Pan zwolniony tylko wówczas, gdyby:

  • nie świadczył Pan usług budowlanych na rzecz osób prywatnych (tj. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) lub
  • wszystkie świadczone przez Pana na rzecz osób prywatnych usługi budowlane mogły korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Podstawa prawna:

  • art. 111 ust. 1 oraz art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1163

  • § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. poz. 2519; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 649

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA