REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży

KUSEK Sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często trafiają do mnie osoby, najczęściej młode, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą od dropshippingu. Skuszeni zarabianiem bez wydawania własnych pieniędzy często wchodzą w prowadzenie biznesu bez zastanowienia. Nasi Klienci - Sprzedawcy często rozpoczynają od inwestycji w szkolenia. Jest ich na rynku coraz więcej. Trudno mi zweryfikować faktyczny poziom merytoryczny tych kursów więc oprę się jedynie o informacje uzyskane od Klientów naszego Biura.

Czym jest dropshipping

Dropshipping, to jeden z modeli sprzedaży detalicznej prowadzonej w Internecie. Od standardowego sklepu internetowego różni się tym, iż  sprzedawane produkty nie znajdują się w magazynie stacjonarnym sprzedawcy, a są wysyłane do klienta bezpośrednio od zewnętrznego dostawcy.

Autopromocja

Mity z kursów o dropie

Na kursach, które wcale nie są tanie, można dowiedzieć się oczywiście czym jest dropshipping i jak działa. Jednak przekazywane są także informacje które, w moim mniemaniu, nie do końca są prawdziwe.

Czas to pieniądz

Pierwszy z mitów - nie trzeba inwestować żadnych własnych pieniędzy, bo to kupujący zapłaci od razu za towar. To prawda. Jednak, żeby sprzedawać i zarabiać, trzeba również ponieść koszty – obsługa Allegro, oprogramowanie, księgowość, składki ZUS – trzeba umieć odpowiednio skalkulować cenę sprzedawanego towaru – ale o tym sza.

Drugi z mitów mówi, że dropp, to zajęcie na maksimum 2 godziny dziennie, a kasa sama spływa na konto bez robienia czegokolwiek. Tak niestety nie jest. Oczywiście jest oprogramowanie, które wspomaga system sprzedaży w Internecie np. baselinker czy skyshop, które odpowiednio skonfigurowane ułatwiają pracę. Jednak, żeby dobrze działały trzeba poświęcić wiele godzin pracy na konfigurację właśnie i bieżącą obsługę. Żeby naprawdę zarabiać  trzeba nastawić się na to, że jest to praca na pełen etat.

Co z tą kasą fiskalną fiskalną

Kolejnym mitem jest to, że nie trzeba mieć kasy fiskalnej. Nie zawsze! Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W związku z prowadzeniem sprzedaży wysyłkowej, ustawodawca faktycznie zachował dla tych przedsiębiorców prawo do zwolnienia z posiadania kasy. Jednak trzeba pamiętać, że nawet przy tym zwolnieniu są wyłączenia.

Kiedy korzystamy ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa pozostała jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą kasy fiskalnej. Jednak aby móc korzystać z tej preferencji, trzeba koniecznie spełnić określone warunki, o których mówi poz. 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442) Zgodnie z tym rozporządzeniem, zwolnieniu z kasy fiskalnej do końca 2023 roku podlega:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Koniecznie należy pamiętać o tym, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w 2022 r. obowiązuje po spełnieniu wszystkich wymienionych wyżej warunków.

Kiedy kasa rejestrująca jest obligatoryjna?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 4 punkt 1 wskazuje czego nie można sprzedawać bez kasy fiskalnej. Dla przypomnienia:

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:

a) gazu płynnego,
b) części do silników (CN 8409 91 00 i 8409 99 00),
c) silników do napędu pojazdów i motocykli, silników spalinowych tłokowych z zapłonem iskrowym i samoczynnym do różnego rodzaju jednostek, w tym motocykli (CN 8407 i 8408),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (CN 8707),
e) przyczep i naczep (CN 8716 10, 8716 31 00, ex 8716 39, 8716 40 00); kontenerów (CN 8609 00),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (CN 8716 90),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (CN 8708 i 9401 90 80), z wyłączeniem motocykli, to jest do: ciągników; pojazdów silnikowych do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-
-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdów silnikowych do transportu towarów; pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, innych niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów, w szczególności: pojazdów pogotowia technicznego, dźwigów samochodowych, pojazdów strażackich, betoniarek samochodowych, zamiatarek, polewaczek, przewoźnych warsztatów, ruchomych stacji radiologicznych,
h) komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
i) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
j) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”,
k) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
l) wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol CN,
m) wyrobów tytoniowych (CN 2401, 2402, 2403), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
n) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (bez względu na kod CN), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
o) perfum i wód toaletowych (CN 3303 00 10, 3303 00 90), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów

Jak widać sporo tu przedmiotów sprzedawanych w Internecie. Trzeba więc koniecznie pamiętać, że wykonanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

Co z paragonami?

O ile w przypadku sprzedaży własnego towaru wydanie paragonu jest proste, o tyle w przypadku dropshippingu jest sporym problemem.

O to w jaki sposób przekazać Kupującemu paragon zapytałam Krajową Informację Skarbową Identyfikator zapytania: 34863102
0110.KIZ.412.5456.2022
.

Otrzymałam taką odpowiedź:

podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Autopromocja

Ustawodawca, co do zasad przesyłania paragonu, dopuścił dowolną możliwość jego przesłania – w sposób uzgodniony z nabywcą. Zatem podatnicy, którzy posiadają kasy on-line nie pozwalające na przesyłanie bezpośrednio paragonów w postaci elektronicznej do konsumenta mogą udostępniać nabywcom cyfrowe odwzorowanie wydrukowanego paragonu (np. w formie jego skanu).”

Jak i Klienci zareagowali na tę odpowiedź?

„To niedorzeczne! Nie będę wysyłał i już, na kursie mówili, że nie trzeba”.

„Przecież jak wyślę skan paragonu mailem wyjdę na jakiegoś nieprofesjonalnego sprzedawcę”.

„Będę wysyłać faktury do paragonów – opiszę to w regulaminie”

„Nabiję na kasę, ale nie będę wystawiać faktur do paragonów, bo to podniesie cenę księgowości”

Dokumentowanie sprzedaży

To kolejny mit - problem, z którym borykają się Sprzedawcy w Dropshippingu. Na wielu kursach „uczą”, że sprzedaży dla osób fizycznych nie trzeba w żadne sposób dokumentować jeśli nie ma się kasy. A jak to się ma do wspomnianego zapisu, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności sprzedaż dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Nasi Klienci do każdej sprzedaży wystawiają fakturę. Żeby ograniczyć koszty księgowości wyszliśmy naprzeciw naszym Klientom i wielu z nich przygotowuje dla nas miesięczne zestawienie sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które spełnia wszystkie powyższe wymagania.

dropshipping tabela sprzedaż

Źródło zewnętrzne

Skąd taka cena przecież miałem małą sprzedaż?!

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która stanowi spory problem dla Przedsiębiorców dropp, to tania księgowość – bo przecież nie trzeba dokumentować sprzedaży.

No cóż. Niektórzy Klienci nie rozumieją, że dokumentem jest wszystko co zostaje zaksięgowane. Faktury zakupu towaru, faktury kosztowe, faktury sprzedaży, faktury korygujące, raport fiskalny, zestawienie, lista płac, amortyzacja, składki ZUS, itp. To wszystko stanowi dokumenty księgowe. W przypadku handlu w modelu dropshippingu często 1 transakcja, to 2 dokumenty – faktura zakupu i faktura sprzedaży. Nawet jeśli zaksięgujemy sprzedaż zestawieniem, to i tak pozostają dokumenty zakupowe. Przy wystawianiu faktur do paragonów, jesteśmy zobligowani do wykazania tych faktur w plikach JPK – a tym samym musimy je zaksięgować. Tak samo jak fakturę sprzedaży wystawioną dla przedsiębiorcy.

To tylko kilka mitów, o których mówią nam rozżaleni Klienci. Spodziewali się całkiem innych rzeczy. Niektórzy naprawdę wierzyli w to, że wszystko będzie dziać się samo i za darmo, a kasa będzie spływać strumieniem. Dla nich było to bardzo bolesne zderzenie z rzeczywistością. Sprawdziło się staropolskie powiedzenie, że bez pracy nie ma kołaczy.

Marta Kusek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-10-06 15:49:31
    Załóż firmę i zostań swoim własnym szefem! Pomożemy! Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA