Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży

KUSEK Sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
ShutterStock
Bardzo często trafiają do mnie osoby, najczęściej młode, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą od dropshippingu. Skuszeni zarabianiem bez wydawania własnych pieniędzy często wchodzą w prowadzenie biznesu bez zastanowienia. Nasi Klienci - Sprzedawcy często rozpoczynają od inwestycji w szkolenia. Jest ich na rynku coraz więcej. Trudno mi zweryfikować faktyczny poziom merytoryczny tych kursów więc oprę się jedynie o informacje uzyskane od Klientów naszego Biura.

Czym jest dropshipping

Dropshipping, to jeden z modeli sprzedaży detalicznej prowadzonej w Internecie. Od standardowego sklepu internetowego różni się tym, iż  sprzedawane produkty nie znajdują się w magazynie stacjonarnym sprzedawcy, a są wysyłane do klienta bezpośrednio od zewnętrznego dostawcy.

Mity z kursów o dropie

Na kursach, które wcale nie są tanie, można dowiedzieć się oczywiście czym jest dropshipping i jak działa. Jednak przekazywane są także informacje które, w moim mniemaniu, nie do końca są prawdziwe.

Czas to pieniądz

Pierwszy z mitów - nie trzeba inwestować żadnych własnych pieniędzy, bo to kupujący zapłaci od razu za towar. To prawda. Jednak, żeby sprzedawać i zarabiać, trzeba również ponieść koszty – obsługa Allegro, oprogramowanie, księgowość, składki ZUS – trzeba umieć odpowiednio skalkulować cenę sprzedawanego towaru – ale o tym sza.

Drugi z mitów mówi, że dropp, to zajęcie na maksimum 2 godziny dziennie, a kasa sama spływa na konto bez robienia czegokolwiek. Tak niestety nie jest. Oczywiście jest oprogramowanie, które wspomaga system sprzedaży w Internecie np. baselinker czy skyshop, które odpowiednio skonfigurowane ułatwiają pracę. Jednak, żeby dobrze działały trzeba poświęcić wiele godzin pracy na konfigurację właśnie i bieżącą obsługę. Żeby naprawdę zarabiać  trzeba nastawić się na to, że jest to praca na pełen etat.

Co z tą kasą fiskalną fiskalną

Kolejnym mitem jest to, że nie trzeba mieć kasy fiskalnej. Nie zawsze! Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W związku z prowadzeniem sprzedaży wysyłkowej, ustawodawca faktycznie zachował dla tych przedsiębiorców prawo do zwolnienia z posiadania kasy. Jednak trzeba pamiętać, że nawet przy tym zwolnieniu są wyłączenia.

Kiedy korzystamy ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa pozostała jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą kasy fiskalnej. Jednak aby móc korzystać z tej preferencji, trzeba koniecznie spełnić określone warunki, o których mówi poz. 36 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442) Zgodnie z tym rozporządzeniem, zwolnieniu z kasy fiskalnej do końca 2023 roku podlega:

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Koniecznie należy pamiętać o tym, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w 2022 r. obowiązuje po spełnieniu wszystkich wymienionych wyżej warunków.

Kiedy kasa rejestrująca jest obligatoryjna?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 4 punkt 1 wskazuje czego nie można sprzedawać bez kasy fiskalnej. Dla przypomnienia:

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:

a) gazu płynnego,
b) części do silników (CN 8409 91 00 i 8409 99 00),
c) silników do napędu pojazdów i motocykli, silników spalinowych tłokowych z zapłonem iskrowym i samoczynnym do różnego rodzaju jednostek, w tym motocykli (CN 8407 i 8408),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (CN 8707),
e) przyczep i naczep (CN 8716 10, 8716 31 00, ex 8716 39, 8716 40 00); kontenerów (CN 8609 00),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (CN 8716 90),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (CN 8708 i 9401 90 80), z wyłączeniem motocykli, to jest do: ciągników; pojazdów silnikowych do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-
-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdów silnikowych do transportu towarów; pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, innych niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów, w szczególności: pojazdów pogotowia technicznego, dźwigów samochodowych, pojazdów strażackich, betoniarek samochodowych, zamiatarek, polewaczek, przewoźnych warsztatów, ruchomych stacji radiologicznych,
h) komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),
i) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),
j) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”,
k) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
l) wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol CN,
m) wyrobów tytoniowych (CN 2401, 2402, 2403), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
n) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (bez względu na kod CN), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
o) perfum i wód toaletowych (CN 3303 00 10, 3303 00 90), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów

Jak widać sporo tu przedmiotów sprzedawanych w Internecie. Trzeba więc koniecznie pamiętać, że wykonanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

Co z paragonami?

O ile w przypadku sprzedaży własnego towaru wydanie paragonu jest proste, o tyle w przypadku dropshippingu jest sporym problemem.

O to w jaki sposób przekazać Kupującemu paragon zapytałam Krajową Informację Skarbową Identyfikator zapytania: 34863102
0110.KIZ.412.5456.2022
.

Otrzymałam taką odpowiedź:

podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Ustawodawca, co do zasad przesyłania paragonu, dopuścił dowolną możliwość jego przesłania – w sposób uzgodniony z nabywcą. Zatem podatnicy, którzy posiadają kasy on-line nie pozwalające na przesyłanie bezpośrednio paragonów w postaci elektronicznej do konsumenta mogą udostępniać nabywcom cyfrowe odwzorowanie wydrukowanego paragonu (np. w formie jego skanu).”

Jak i Klienci zareagowali na tę odpowiedź?

„To niedorzeczne! Nie będę wysyłał i już, na kursie mówili, że nie trzeba”.

„Przecież jak wyślę skan paragonu mailem wyjdę na jakiegoś nieprofesjonalnego sprzedawcę”.

„Będę wysyłać faktury do paragonów – opiszę to w regulaminie”

„Nabiję na kasę, ale nie będę wystawiać faktur do paragonów, bo to podniesie cenę księgowości”

Dokumentowanie sprzedaży

To kolejny mit - problem, z którym borykają się Sprzedawcy w Dropshippingu. Na wielu kursach „uczą”, że sprzedaży dla osób fizycznych nie trzeba w żadne sposób dokumentować jeśli nie ma się kasy. A jak to się ma do wspomnianego zapisu, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności sprzedaż dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Nasi Klienci do każdej sprzedaży wystawiają fakturę. Żeby ograniczyć koszty księgowości wyszliśmy naprzeciw naszym Klientom i wielu z nich przygotowuje dla nas miesięczne zestawienie sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które spełnia wszystkie powyższe wymagania.

Źródło zewnętrzne

Skąd taka cena przecież miałem małą sprzedaż?!

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, która stanowi spory problem dla Przedsiębiorców dropp, to tania księgowość – bo przecież nie trzeba dokumentować sprzedaży.

No cóż. Niektórzy Klienci nie rozumieją, że dokumentem jest wszystko co zostaje zaksięgowane. Faktury zakupu towaru, faktury kosztowe, faktury sprzedaży, faktury korygujące, raport fiskalny, zestawienie, lista płac, amortyzacja, składki ZUS, itp. To wszystko stanowi dokumenty księgowe. W przypadku handlu w modelu dropshippingu często 1 transakcja, to 2 dokumenty – faktura zakupu i faktura sprzedaży. Nawet jeśli zaksięgujemy sprzedaż zestawieniem, to i tak pozostają dokumenty zakupowe. Przy wystawianiu faktur do paragonów, jesteśmy zobligowani do wykazania tych faktur w plikach JPK – a tym samym musimy je zaksięgować. Tak samo jak fakturę sprzedaży wystawioną dla przedsiębiorcy.

To tylko kilka mitów, o których mówią nam rozżaleni Klienci. Spodziewali się całkiem innych rzeczy. Niektórzy naprawdę wierzyli w to, że wszystko będzie dziać się samo i za darmo, a kasa będzie spływać strumieniem. Dla nich było to bardzo bolesne zderzenie z rzeczywistością. Sprawdziło się staropolskie powiedzenie, że bez pracy nie ma kołaczy.

Marta Kusek

Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-10-06 15:49:31
    Załóż firmę i zostań swoim własnym szefem! Pomożemy! Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek od nieruchomości
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają:
działki budowlane
domy jednorodzinne
garaże
lasy
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niemiecki urząd skarbowy wzywa do wyjaśnień w sprawie działalności gospodarczej (Gewerbe) – co zrobić
W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej zapytań ze strony osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech w sprawie pomocy w kontaktach z polskim lub niemieckim urzędem skarbowym.
Certyfikat ZUS dla lekarzy na PUE ZUS - termin ważności, jak uzyskać nowy certyfikat
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaleca, by lekarze, którzy na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, podpisują dokumenty certyfikatem z ZUS, sprawdzili, do kiedy ten certyfikat jest ważny. Certyfikaty ZUS wydaje na 5 lat, więc te, które zostały wydane w 2017 roku mogą wkrótce stracić ważność. ZUS wyjaśnia, jak sprawdzić termin ważności certyfikatu ZUS i jak pobrać nowy.
Prace transgraniczne (szczególnie budowlane), a deklaracja podatkowa w Niemczech
Wykonując prace w Niemczech w ramach polskiej działalności gospodarczej (transgranicznie) z reguły pojawia się pytanie o obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech.
Inwestycja finansowana z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” a odliczenie VAT
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zob. interpretacja indywidualna z 22 maja 2022 r.), w przypadku poniesienia przez gminę wydatków na realizację zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” nie zaistnieją negatywne przesłanki, wskazujące na brak prawa do odliczenia podatku VAT z faktur zakupu. Taką przesłanką nie jest płatność dokonana ze środków pochodzących z dofinansowania przyznanego w kwocie brutto.
Ulga na robotyzację w CIT. Czy można odliczyć koszty jednorazowo?
Od początku 2022 podatnicy CIT mogą korzystać z dodatkowego odliczenia w ramach mechanizmu podatkowego opisanego w art. 38eb (“ulga na robotyzację”) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (“ustawa o CIT”). Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2022 roku, może mieć kluczowe znaczenie dla podatników planujących korzystanie z ulgi na robotyzację.
Korekta cen transferowych w CIT przedsiębiorcy prowadzącego działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Podatnicy często dokonują korekt cen transferowych (tzw. TP Adjustment) w pierwszych miesiącach po zakończeniu roku podatkowego. Od 2019 r. obowiązują przepisy regulujące zasady dokonywania takich korekt na cele CIT. Niestety, nie rozwiewają one wszystkich wątpliwości. Dotyczą one m.in. korekty cen transferowych zwiększającej przychody dokonywanej przez przedsiębiorcę działającego w ramach specjalnej strefy ekonomicznej (SSE).
Inwestycje w ESG
ESG jest obecnie gorącym trendem w inwestowaniu, ponieważ coraz większa część portfeli zarówno inwestorów indywidualnych, jak i dużych instytucji jest przeznaczana na strategie zrównoważonego rozwoju - wskazuje Dział Analiz Allianz. W ciągu najbliższych kilku lat ESG (środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny) stanie się główną siłą napędową rynku – do 2026 roku wartość aktywów ESG będzie rosła o prawie +13% rocznie, osiągając poziom 34 bln USD, podczas gdy wzrost całego rynku wyniesie tylko +4,3%.
Podatek u źródła 2023 - co się zmienia? Jak się przygotować?
Podatek u źródła - w 2023 roku pojawią się zmiany w podatku u źródła (WHT). Jak przygotować się na nowe przepisy?
Egzekucja niemieckiego podatku przez polski Urząd Skarbowy
Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy polski Urząd Skarbowy, na zlecenie niemieckiego Finanzamt, bądź innej uprawnionej instytucji, przystępuje do egzekucji niemieckich należności w Polsce. Co warto zrobić w takim przypadku?
Przedawnienie zobowiązań podatkowych a przepisy antycovidowe
Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się (co do zasady) z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. To podstawowa zasada prawa podatkowego, która zapewnia podatnikowi ochronę jego praw nabytych oraz gwarancję tzw. stanów zastanych. Organy podatkowe próbują podważyć tę zasadę odwołując się (perzy określaniu biegu terminów przedawnienia) do ustawy antycovidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).
Podatki dochodowe 2023 - podsumowanie zmian [szkolenie]
Podatki 2023. Zapraszamy na szkolenie "Podsumowanie zmian od stycznia 2023 w podatkach dochodowych". O tym co od 1 stycznia wchodzi w życie, a o czym być może już zapomniano opowiemy podczas szkolenia.
Opłata za egzamin na doradcę podatkowego wzrośnie do 1800 zł
Opłata za egzamin na doradcę podatkowego wzrośnie z 900 zł do 1800 zł. Tak zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów, opublikowany 7 grudnia 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Opłata za egzamin poprawkowy ma wzrosnąć do 900 zł (z 600 zł).
Podatki przy zakupie nowego mieszkania - ile bierze fiskus
W sumie prawie 148 tysięcy złotych różnych podatków (PCC, VAT, PIT, CIT) inkasuje fiskus przy okazji zakupu nowego mieszkania wartego 400 tysięcy. Dodatkowo budownictwo mieszkaniowe jest ważnym kołem zamachowym gospodarki mającym wyraźne przełożenie na PKB i dochody budżetu państwa. Dlatego wsparcie finansowe z budżetu państwa tego sektora (np. w postaci taniego kredytu ze stałym oprocentowaniem) może się więc temu budżetowi po prostu opłacać.
Skutki podatkowe korzystania z telefonów służbowych do celów prywatnych
Telefon służbowy do celów prywatnych. Pracodawcy najczęściej tolerują, a czasami wprost wyrażają zgodę na korzystanie przez pracowników z telefonów służbowych dla celów prywatnych. Jednak takie postępowanie, jak każde nieodpłatne świadczenie, może pociągać za sobą konsekwencje podatkowe zarówno na gruncie podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług.
Uproszczenia w uldze na złe długi od 2023 r.
Ulga na złe długi od 2023 roku zostanie uproszczona. Na czym polegają zmiany? Jak przygotować się do nowych przepisów?
Kasy fiskalne 2023 - co się zmieni
W nowym 2023 roku kasy fiskalne będą sprzedawane wyłącznie w wersji online lub wirtualnej. Wyjątek ma dotyczyć kas o zastosowaniu specjalnym, używanych m.in. w aptekach, taksówkach i automatach.
JPK_V7 od 2023 r. - na czym polegają zmiany?
JPK_V7 od 2023 r. Rząd szykuje zmiany w zasadach wypełniania ewidencji JPK_V7. Jak przygotować się do zmian w przepisach?
10% VAT w restauracjach i obiektach sportowych od stycznia do marca 2023 r. na Słowacji
Koleje linowe, wyciągi narciarskie, parki wodne, obiekty sportowe i restauracje będą miały przez trzy miesiące niższy, 10-procentowy VAT - uchwaliła we wtorek Rada Narodowa (parlament). Tym samym rekreacyjne pobyty zimowe na Słowacji powinny być atrakcyjniejsze.
Limit ceny energii elektrycznej - MKiŚ pracuje nad rozporządzeniem
Zmiany w formułach do obliczania limitu ceny dla poszczególnych technologii wytwarzania energii elektrycznej przewiduje nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów ws. sposobu obliczania limitu ceny opracowywana przez resort klimatu - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac rządu.
Nowelizacja KSH 2022. Czy jest obowiązek zmiany umów i statutów spółek?
Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. W październiku 2022 r. weszła w życie największa od 20 lat nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Czy wymusza ona zmiany w umowie lub statucie spółki?
"Essa" - Młodzieżowe Słowo Roku 2022. "Odklejka" z Nagrodą Jury
"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.
Agroturystyka czy działalność gospodarcza - opodatkowanie PIT
Podatnik osiągający dochody z wynajmu do pięciu pokoi z wyżywieniem w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) nawet wtedy, gdy gości pracownika w delegacji służbowej lub przedsiębiorcę podróżującego w interesach. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 listopada 2022 r. NSA nie zgodził się z fiskusem i sądem I instancji, że zwolnienie z podatku przysługuje tylko przy oferowaniu pobytów wczasowych, weekendowych lub o charakterze rodzinnym.
Jak działa faktoring online
Faktoring online to prosty sposób na poprawę płynności finansowej. Nawet przy długich terminach płatności, należność spływa na konto bardzo szybko.
Kiedy dane nabywcy na fakturze można skorygować notą korygującą
Faktura jest jednym z najpopularniejszych dokumentów stosowanych w obrocie gospodarczym. Nie tylko potwierdza przeprowadzoną pomiędzy sprzedającym a kupującym transakcję (sprzedaż towarów lub usług) ale również umożliwia jej ujęcie w księgach rachunkowych. Prawidłowo wystawiona stanowi podstawę do rozliczenia podatku VAT, w tym odliczenia podatku naliczonego. W artykule odpowiemy na pytanie co zrobić, jeżeli po wystawieniu faktury okaże się, że błędnie zostały w jej treści wykazane dane nabywcy – czy i kiedy taką pomyłkę będzie mógł poprawić sam nabywca.
KNF: metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odnotowuje w ostatnim czasie w środkach masowego przekazu wypowiedzi, których osią jest kontestowanie i podważanie wiarygodności wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR. Zdaniem UKNF metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR.