REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura korygująca sprzedaż paragonową - czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej

Faktura korygująca sprzedaż paragonową - czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej
Faktura korygująca sprzedaż paragonową - czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wystawiona dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej faktura korygująca „in plus” z powodu pomyłki w cenie powinna być zafiskalizowana?
Ważne

Jeżeli do paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej została wystawiona faktura, którą następnie z powodu pomyłki skorygowano za pomocą faktury korygującej, to sprzedawca może zaewidencjonować wartość z faktury korygującej (którą należy oznaczyć symbolem „FP” w JPK_V7M) na kasie fiskalnej lub odstąpić od takiej ewidencji. Gdy odstąpi od ewidencjonowania tej korekty na kasie musi zwiększyć wartość sprzedaży poprzez bezpośrednie jej ujęcie w JPK_V7M w sposób wpływający na podstawę opodatkowania, tj. bez oznaczania korekty symbolem „FP”. Szczegóły w dalszej części artykułu. 

Ewidencja na kasie fiskalnej

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

REKLAMA

Autopromocja

W przypadkach przewidzianych w ustawie o VAT możliwe jest także wystawienie faktury na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności do paragonu bez NIP. W większości sytuacji będzie to wynikało z żądania nabywcy zgłoszonego w odpowiednim terminie. Stosownie bowiem do art. 106b ust. 3 ustawy o VAT na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą dokonaną sprzedaż. 

Faktura korygująca sprzedaż paragonową

Jeżeli tak wystawiona faktura dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej zawiera pomyłkę (np. w podstawie opodatkowania), to podatnik powinien wystawić korektę do takiej faktury. Na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległy zmianie – podatnik wystawia fakturę korygującą.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy korekta zwiększająca podstawę opodatkowania (korekta „in plus”) pierwotnej faktury wystawionej do paragonu powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. 

Czy faktura korygująca sprzedaż paragonową podlega rejestracji na kasie fiskalnej?

Wskazówek w tym zakresie udzieliło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej w ramach pytań i odpowiedzi dotyczących wypełniania JPK_VAT z deklaracją. Pytanie co prawda dotyczyło oznaczania symbolem „FP”, korekt faktur wystawionych do paragonów, jednak odpowiedź MF zawiera także informacje w sprawie ewidencji tych korekt na kasie fiskalnej.

W tym miejscu warto przypomnieć, że faktury wystawione do paragonów ujmuje się w ewidencji VAT (w tym także w JPK_V7M) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, z oznaczeniem „FP”. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ważne

Faktury wystawione do paragonów ujmuje się w ewidencji VAT (w tym także w JPK_V7M) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, z oznaczeniem „FP”.

Jest to o tyle istotne, że Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi wskazało, iż:

REKLAMA

 Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

- prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”. Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej - odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku,

- prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione. 

Jak z tego wynika, MF dopuszcza, że korekta „in plus” do sprzedaży paragonowej może zwiększać podstawę opodatkowania w JPK_V7M poprzez skorzystanie z jednego z dwóch wariantów, czyli:

1) zaewidencjonowanie korekty zwiększającej podstawę opodatkowania na kasie fiskalnej (przy jednoczesnym oznaczeniu wystawionej korekty symbolem „FP”) lub
2) brak ewidencji korekty na kasie fiskalnej oraz ujęcie korekty w JPK_V7M bez oznaczania symbolem „FP”, co w konsekwencji zwiększy wartość sprzedaży.

W analizowanej sprawie podatnik może więc zaewidencjonować wartości wynikające z faktury korygującej na kasie fiskalnej (z jednoczesnym oznaczeniem korekty symbolem „FP” w JPK) lub odstąpić od takiej ewidencji i zwiększyć wartość sprzedaży poprzez bezpośrednie ujęcie korekty w JPK_V7M w sposób wpływający na podstawę opodatkowania, tj. bez oznaczania korekty symbolem „FP”. Omawiane warianty przedstawiają poniższe przykłady.

 

Przykład

Wystawioną fakturę korygującą podatnik wykazuje w JPK_V7M z oznaczeniem „FP”. Z uwagi na to, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji, w tym przypadku kwota korekty podstawy opodatkowania może zostać zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. 

Przykład

Wystawioną fakturę korygującą podatnik wykazuje w JPK_V7M bez oznaczenia „FP”.W tym przypadku kwota korekty podstawy opodatkowania będzie wynikać z ujętej w ewidencji faktury korygującej i dane (korekty) nie powinny być dodatkowe ewidencjonowane na kasie fiskalnej (niemniej jednak dla celów dokumentacyjnych powinny być ujęte w tzw. ewidencji korekt).

Na koniec należy zasygnalizować, że niezależnie od przyjętego sposobu wykazywania korekty powinna ona zostać rozliczona w odpowiednim okresie. W przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania (art. 29a ust. 17 ustawy o VAT). Jeżeli zatem przyczyną wystawienia korekty była pomyłka, to generalnie powinna ona zostać wykazana w okresie, w którym pomyłka wystąpiła (zasadniczo „wstecz”). 

 

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA