reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy trzeba rejestrować sprzedaż kasą fiskalną, gdy klient płaci kartą płatniczą?

Czy trzeba rejestrować sprzedaż kasą fiskalną, gdy klient płaci kartą płatniczą?

Prowadzę sklep internetowy, posiadam kasę rejestrującą. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych, za które zapłata jest dokonywana kartą płatniczą (kredytową albo debetową), mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obejmującego sprzedaż wysyłkową towarów?

Zdaniem organów podatkowych w takim przypadku nie może Pan korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej nazywanych osobami prywatnymi) podlega ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieje jednak wiele zwolnień z tego obowiązku, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Rozporządzenie to m.in. zwalnia z obowiązku ewidencjonowania dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Zwolnienie to może być stosowane, jeżeli:

• dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),

• z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Istnieją wątpliwości, czy zwolnienie to ma zastosowanie w przypadkach, gdy zapłata jest w całości dokonywana przy wykorzystaniu karty płatniczej (debetowej lub kredytowej). Według autora tak, gdyż płatności dokonywane przy wykorzystaniu kart płatniczych zawsze trafiają do podatników za pośrednictwem rachunków.

W przeszłości podobne stanowisko reprezentowały także organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 listopada 2010 r., sygn. IPPP2/443-643/10-4/KOM). Niestety, z czasem zmieniły stanowisko. Obecnie uważają, że to zwolnienie (poz. 37 załącznika do rozporządzenia) oraz zwolnienie z poz. 38 załącznika do rozporządzenia nie ma zastosowania w przypadkach, gdy zapłata jest w całości dokonywana przy wykorzystaniu karty płatniczej. Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-294/14-2/SJ) czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 maja 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-121/15-2/IZ). Jak czytamy w drugiej z nich:

(...) w przypadku płatności dokonywanej za towar przez klienta Spółki przy wykorzystywaniu kart płatniczych Spółka nie może/nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, na podstawie zapisu § 2 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. gdyż płatność kartą płatniczą jest traktowana jak zapłata gotówką, niespełniony jest więc warunek formy zapłaty, o którym mowa w poz. 37 załącznika do rozporządzenia.

A zatem odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia lub odrzucenia stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe. Jak na razie nie ma bowiem, niestety, orzeczeń sądów administracyjnych potwierdzających bądź negujących prawidłowość tego stanowiska. Jego przyjęcie oznacza, że sprzedaż wysyłkowa na rzecz osób prywatnych, która jest opłacana przy wykorzystaniu kart płatniczych, nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. W takiej sytuacji konieczne jest jej ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej, gdy nie można korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Dlatego jeśli przyjmie Pan stanowisko organów podatkowych, to sprzedaż opłacona z wykorzystaniem kart płatniczych musi być ewidencjonowana na kasie rejestrującej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama