reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kasy fiskalne - będą zmiany od stycznia 2018 roku

Kasy fiskalne - będą zmiany od stycznia 2018 roku

Ostatnie posiedzenie Zespołu problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych zdominowała tematyka dotycząca projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące przedstawiona przez reprezentanta Ministerstwa Rozwoju i Finansów oraz dyskusja w tym zakresie.

Proponowane rozwiązania zakładają, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i automatycznie będą przesyłać dane o sprzedaży do centralnej bazy informacji prowadzonej przez resort finansów. Będzie się to wiązało z koniecznością wymiany dotychczas zainstalowanych kas. Dodatkowo mają one być wyposażone w terminale płatnicze.

W dokumencie jest informacja o nie narzucaniu jednolitego harmonogramu wprowadzania nowych kas. Na początek planowane jest objęcie obowiązkiem instalacji nowych modeli kas jedynie branży paliwowej, gastronomicznej i ewentualnie rozważana jest branża usług remontowo-budowlanych. W przypadku pozostałych działalności obecnie pozostawia się podatnikom swobodę w decyzji o instalacji nowego modelu kas.

Podczas posiedzenia dokonano przeglądu funkcjonowania, a także skuteczności wprowadzonej w 2016 roku ulgi podatkowej na badania i rozwój. Strona pracodawców zwracała uwagę na pewne wady tej ulgi, uniemożliwiające kwalifikowanie do ulgi niektórych wydatków osobowych na wynagrodzenia osób niepracujących bezpośrednio przy badaniach. Natomiast przedstawiciele strony związkowej akcentowali, że przedsiębiorcy generalnie niechętnie korzystają z tego rodzaju ulg. Sugerowali potrzebę przeprowadzenia przez ministerstwo finansów analizy skuteczności korzystania z tej formy wsparcia innowacyjności, a od przedsiębiorców potrzebna jest informacja o przeszkodach uniemożliwiających korzystanie z ulgi.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

W punkcie dotyczącym przeglądu zasad dystrybucji transferów socjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem polityki rodzinnej wnioskowano o przygotowanie przez MF analizy preferencji podatkowych, a przez Ministerstwo Pracy analizy polityki prorodzinnej.

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama