Kategorie
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019
Projekt z 18 września 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada wprowadzenie najprawdopodobniej już od 2018 r. (część zmian ma wejść w życie w kolejnych latach) zupełnie nowych rozwiązań dotyczących kas rejestrujących zwanych potocznie fiskalnymi. Stopniowo mają być wprowadzane kasy fiskalne on-line z możliwością automatycznego przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy starych typów mają zniknąć ostatecznie do końca 2022 roku.

VAT 2019
Kasy fiskalne 2019 - zwolnienia

Kasy fiskalne online - jak ma to wyglądać?

Projekt ten przewiduje utworzenie centralnego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zwanego „Centralnym Repozytorium Kas” (CRK).

Reklama

Wszystkie nowe kasy rejestrujące będą miały wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą automatyczne i bezpośrednie przesyłanie informacji do CRK. Oznacza to, że kasa będzie fiskalizowana w momencie jej połączenia z CRK i za pośrednictwem sieci teleinformatycznej będzie przesyłała dane o transakcjach. Przesyłane informacje będą dotyczyły każdej zaewidencjonowanej transakcji z danymi o: wysokości obrotu i kwocie podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, czasu i miejsca instalacji urządzenia. Jeśli chodzi o dane nabywcy to dane te będą w pełni anonimowe.

Czyli, de facto, informacje te będą elektronicznym obrazem paragonów, a jedyną informacją o konsumencie, która będzie mogła być widoczna to nr NIP nabywcy, o ile ten go poda w trakcie dokonywania transakcji. Skutkuje to tym, że Szef KAS będzie gromadził wszystkie informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kasy przez danego podatnika, bez możliwości uzyskania danych dotyczących konsumentów. Szef KAS będzie administratorem tych danych oraz będzie je udostępniał ministrowi właściwemu do spraw finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.

Polecamy: Biuletyn VAT

Łyżka miodu…

Reklama

Jednym z pozytywnych skutków dla podatnika jest brak konieczności drukowania kopii dokumentów fiskalnych. Zniknie również potrzeba zgłaszania urządzenia do naczelnika urzędu skarbowego, ale tylko dla kas nowego typu (ze względu na fakt, że kasy te będą łączyły się z CRK automatycznie).

Projekt dopuszcza możliwość używania kas wynajmowanych, leasingowanych lub wydzierżawionych. Dodatkowo wzrasta ulga na zakup kasy. Będzie można odliczyć od podatku VAT kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas nabytych w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 1000 zł,  zamiast dotychczasowych 700 zł. Można jednak podejrzewać, że kasy nowego typu będą po prostu droższe w zakupie poprzez bardziej skomplikowaną technologię, więc wzrost ulgi może zostać w całości skonsumowany przez wyższą cenę zakupu. Co więcej, minimalny wymagany czas wykorzystywania kasy wzrasta z 3 do 4 lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na podatniku będzie ciążył obowiązek zapewnienia ciągłego połączenia kasy z siecią teleinformatyczną. Jeżeli podatnik będzie miał czasowy, przejściowy problem z łącznością, to ma obowiązek przesłania danych niezwłocznie po ustaniu problemu. Jeżeli problem z dostępem jest stały i wynika np. z charakteru prowadzonej działalności, to przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w określonych odstępach czasu.

Ewolucja czy rewolucja?

Projekt dopuszcza stosowanie kas rejestrujących dotychczas używanych, jednakże maja być one stopniowo wycofywane z użycia, jak określa ustawodawca w sposób ewolucyjny. W pierwszej kolejności projekt wyklucza z użycia kasy papierowe. Przede wszystkim oznacza to, że kasy te nie będą mogły mieć wymienionej pamięci fiskalnej po zapełnieniu. Spowoduje to samoistną, stopniową eliminacje kas papierowych, które będą musiały być wymienione albo na kasy elektroniczne, albo na kasy nowego typu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dodatkowo dla wybranych branż wprowadzono sztywne daty wymuszające wymianę:

Od 1 stycznia 2019 roku:

- usługi motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne

- sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz)

Od 1 lipca 2019 roku:

- usługi gastronomiczne

- usługi budowlane

Od 1 stycznia 2020 roku:

- usługi fryzjerskie

- usługi kosmetyczne i kosmetologiczne

- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

- usługi fitness

Niejako na osłodę przymusu wymiany urządzeń ustawodawca proponuje, aby ww. podatnicy mogli skorzystać z opisanej wcześniej ulgi, a zaprzestanie użytkowania starych kas nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu kwot wydatkowanych na ich zakup.

Ponadto projekt ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z kopią papierową do 31 grudnia 2018 r., a dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r. Daty te mają stanowić okres przejściowy, który pozwoli zarówno producentom sprzętu jak i podatnikom płynnie przejść ze starego systemu w nowy.

Jak widać w przeciągu pięciu lat wszystkie kasy rejestrujące będą już funkcjonować wg nowych zasad i można powiedzieć, biorąc pod uwagę dosyć długi czas przejściowy, że jest to ewolucyjna zmiana. Jednakże, obowiązek wymiany kas na urządzenia nowego typu w przeciągu dwóch lat dotyka bardzo dużej ilości podmiotów działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, co z pewnością spowoduje spore problemy w pierwszych okresach, zarówno od strony podatników jak i producentów. Najwyraźniej ustawodawca przypuszcza, że w tych branżach istnieje bardzo duża szara strefa, którą chce tym mechanizmem ograniczyć.


Wielki brat patrzy

Cel zmiany wydaje się oczywisty – zwiększona kontrola działalności gospodarczej mająca na celu zwiększenie poboru podatków. Biorąc pod uwagę, że od stycznia 2018 obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) będzie dotyczyć wszystkich firm, to odpowiednie organy kontroli będą miały możliwość dodatkowego sprawdzenia poprawności ewidencji VAT parując dane z JPK z danymi z CRK. Docelowo najprawdopodobniej do wyszukiwania podejrzanych transakcji będą wykorzystywane nowoczesne systemy informatyczne oparte na technologiach big data, czy też sieciach neuronowych - tym samym wszystkie te dane przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego – głównie VAT. Oznacza to, że kontrola będzie prowadzona cały czas, automatycznie i osobom próbującym uchylać się od podatków będzie coraz trudniej uniknąć odpowiedzialności, a organy kontroli skarbowej staną się „wielkim bratem” patrzącym bez przerwy na działania wszystkich przedsiębiorców.

Na zakończenie można jeszcze stwierdzić, że jedno jest pewne – z wprowadzanej zmiany cieszą się dystrybutorzy oraz producenci urządzeń rejestrujących. I to oni zostaną beneficjentami zmiany obowiązującego od 20 lat systemu, których niewątpliwie można wskazać już dziś.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – projekt z 18 września 2017 r.

Piotr Krysztofiak, Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak s.c,. Grodzisk Mazowiecki

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Kolejne deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym

  Deklaracje akcyzowe z podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów planuje poszerzenie listy deklaracji podatkowych, które mogą być podpisywane elektronicznie o deklaracje akcyzowe AKC-UAKZ i AKC-KZ. Ponadto możliwe będzie opatrywanie podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US) oraz podań w sprawach dotyczących podatku akcyzowego − przesyłanych przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

  Nadużywanie prawa przez organy podatkowe będzie utrudnione

  Postępowanie podatkowe. Fiskus decydując się na bezpodstawne wszczęcie postępowania podatkowego naraża się na ryzyko uchylenia decyzji administracyjnej i utratę kompetencji do zmiany rozliczenia podatkowego podatnika.

  Spłata zaległości podatkowej przez członka zarządu

  Zobowiązania podatkowe spółki. Organ podatkowy dochodził od członka zarządu spółki spłaty zobowiązań podatkowych, które już nie istniały.

  MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

  Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

  Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) - nowe przepisy od listopada 2021 r.

  Crowdfunding - nowe przepisy od listopada 2021 r. Trwają prace nad przepisami (ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych), które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

  Polskie Ład. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego od 2022 r.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r. W ramach programu Polski Ład ma nastąpić podniesienie stawki dopłaty do 110 zł na hektar. Wypłata dopłat według podwyższonej stawki ma nastąpić w I połowie 2022 r.

  Polski Ład - wsparcie dla rolnictwa

  Polski Ład - rolnictwo. 12 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas debaty dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa, przedstawił szereg pozytywnych zmian jakie czekają rolników. Ważniejsze zmiany, to: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, kodeks rolny, E-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

  Podwyżki stawek podatkowych i podatki korporacyjne

  Podwyżki podatków. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?