REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

REKLAMA

REKLAMA

Projekt z 18 września 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada wprowadzenie najprawdopodobniej już od 2018 r. (część zmian ma wejść w życie w kolejnych latach) zupełnie nowych rozwiązań dotyczących kas rejestrujących zwanych potocznie fiskalnymi. Stopniowo mają być wprowadzane kasy fiskalne on-line z możliwością automatycznego przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy starych typów mają zniknąć ostatecznie do końca 2022 roku.

VAT 2019
Kasy fiskalne 2019 - zwolnienia

REKLAMA

Autopromocja

Kasy fiskalne online - jak ma to wyglądać?

Projekt ten przewiduje utworzenie centralnego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zwanego „Centralnym Repozytorium Kas” (CRK).

REKLAMA

Wszystkie nowe kasy rejestrujące będą miały wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą automatyczne i bezpośrednie przesyłanie informacji do CRK. Oznacza to, że kasa będzie fiskalizowana w momencie jej połączenia z CRK i za pośrednictwem sieci teleinformatycznej będzie przesyłała dane o transakcjach. Przesyłane informacje będą dotyczyły każdej zaewidencjonowanej transakcji z danymi o: wysokości obrotu i kwocie podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, czasu i miejsca instalacji urządzenia. Jeśli chodzi o dane nabywcy to dane te będą w pełni anonimowe.

Czyli, de facto, informacje te będą elektronicznym obrazem paragonów, a jedyną informacją o konsumencie, która będzie mogła być widoczna to nr NIP nabywcy, o ile ten go poda w trakcie dokonywania transakcji. Skutkuje to tym, że Szef KAS będzie gromadził wszystkie informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kasy przez danego podatnika, bez możliwości uzyskania danych dotyczących konsumentów. Szef KAS będzie administratorem tych danych oraz będzie je udostępniał ministrowi właściwemu do spraw finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łyżka miodu…

REKLAMA

Jednym z pozytywnych skutków dla podatnika jest brak konieczności drukowania kopii dokumentów fiskalnych. Zniknie również potrzeba zgłaszania urządzenia do naczelnika urzędu skarbowego, ale tylko dla kas nowego typu (ze względu na fakt, że kasy te będą łączyły się z CRK automatycznie).

Projekt dopuszcza możliwość używania kas wynajmowanych, leasingowanych lub wydzierżawionych. Dodatkowo wzrasta ulga na zakup kasy. Będzie można odliczyć od podatku VAT kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas nabytych w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 1000 zł,  zamiast dotychczasowych 700 zł. Można jednak podejrzewać, że kasy nowego typu będą po prostu droższe w zakupie poprzez bardziej skomplikowaną technologię, więc wzrost ulgi może zostać w całości skonsumowany przez wyższą cenę zakupu. Co więcej, minimalny wymagany czas wykorzystywania kasy wzrasta z 3 do 4 lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na podatniku będzie ciążył obowiązek zapewnienia ciągłego połączenia kasy z siecią teleinformatyczną. Jeżeli podatnik będzie miał czasowy, przejściowy problem z łącznością, to ma obowiązek przesłania danych niezwłocznie po ustaniu problemu. Jeżeli problem z dostępem jest stały i wynika np. z charakteru prowadzonej działalności, to przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w określonych odstępach czasu.

Ewolucja czy rewolucja?

Projekt dopuszcza stosowanie kas rejestrujących dotychczas używanych, jednakże maja być one stopniowo wycofywane z użycia, jak określa ustawodawca w sposób ewolucyjny. W pierwszej kolejności projekt wyklucza z użycia kasy papierowe. Przede wszystkim oznacza to, że kasy te nie będą mogły mieć wymienionej pamięci fiskalnej po zapełnieniu. Spowoduje to samoistną, stopniową eliminacje kas papierowych, które będą musiały być wymienione albo na kasy elektroniczne, albo na kasy nowego typu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dodatkowo dla wybranych branż wprowadzono sztywne daty wymuszające wymianę:

Od 1 stycznia 2019 roku:

- usługi motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne

- sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz)

Od 1 lipca 2019 roku:

- usługi gastronomiczne

- usługi budowlane

Od 1 stycznia 2020 roku:

- usługi fryzjerskie

- usługi kosmetyczne i kosmetologiczne

- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

- usługi fitness

Niejako na osłodę przymusu wymiany urządzeń ustawodawca proponuje, aby ww. podatnicy mogli skorzystać z opisanej wcześniej ulgi, a zaprzestanie użytkowania starych kas nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu kwot wydatkowanych na ich zakup.

Ponadto projekt ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z kopią papierową do 31 grudnia 2018 r., a dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r. Daty te mają stanowić okres przejściowy, który pozwoli zarówno producentom sprzętu jak i podatnikom płynnie przejść ze starego systemu w nowy.

Jak widać w przeciągu pięciu lat wszystkie kasy rejestrujące będą już funkcjonować wg nowych zasad i można powiedzieć, biorąc pod uwagę dosyć długi czas przejściowy, że jest to ewolucyjna zmiana. Jednakże, obowiązek wymiany kas na urządzenia nowego typu w przeciągu dwóch lat dotyka bardzo dużej ilości podmiotów działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, co z pewnością spowoduje spore problemy w pierwszych okresach, zarówno od strony podatników jak i producentów. Najwyraźniej ustawodawca przypuszcza, że w tych branżach istnieje bardzo duża szara strefa, którą chce tym mechanizmem ograniczyć.


Wielki brat patrzy

Cel zmiany wydaje się oczywisty – zwiększona kontrola działalności gospodarczej mająca na celu zwiększenie poboru podatków. Biorąc pod uwagę, że od stycznia 2018 obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) będzie dotyczyć wszystkich firm, to odpowiednie organy kontroli będą miały możliwość dodatkowego sprawdzenia poprawności ewidencji VAT parując dane z JPK z danymi z CRK. Docelowo najprawdopodobniej do wyszukiwania podejrzanych transakcji będą wykorzystywane nowoczesne systemy informatyczne oparte na technologiach big data, czy też sieciach neuronowych - tym samym wszystkie te dane przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego – głównie VAT. Oznacza to, że kontrola będzie prowadzona cały czas, automatycznie i osobom próbującym uchylać się od podatków będzie coraz trudniej uniknąć odpowiedzialności, a organy kontroli skarbowej staną się „wielkim bratem” patrzącym bez przerwy na działania wszystkich przedsiębiorców.

Na zakończenie można jeszcze stwierdzić, że jedno jest pewne – z wprowadzanej zmiany cieszą się dystrybutorzy oraz producenci urządzeń rejestrujących. I to oni zostaną beneficjentami zmiany obowiązującego od 20 lat systemu, których niewątpliwie można wskazać już dziś.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – projekt z 18 września 2017 r.

Piotr Krysztofiak, Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak s.c,. Grodzisk Mazowiecki

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA