REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

REKLAMA

REKLAMA

Projekt z 18 września 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada wprowadzenie najprawdopodobniej już od 2018 r. (część zmian ma wejść w życie w kolejnych latach) zupełnie nowych rozwiązań dotyczących kas rejestrujących zwanych potocznie fiskalnymi. Stopniowo mają być wprowadzane kasy fiskalne on-line z możliwością automatycznego przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy starych typów mają zniknąć ostatecznie do końca 2022 roku.

VAT 2019
Kasy fiskalne 2019 - zwolnienia

Autopromocja

Kasy fiskalne online - jak ma to wyglądać?

Projekt ten przewiduje utworzenie centralnego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zwanego „Centralnym Repozytorium Kas” (CRK).

Wszystkie nowe kasy rejestrujące będą miały wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą automatyczne i bezpośrednie przesyłanie informacji do CRK. Oznacza to, że kasa będzie fiskalizowana w momencie jej połączenia z CRK i za pośrednictwem sieci teleinformatycznej będzie przesyłała dane o transakcjach. Przesyłane informacje będą dotyczyły każdej zaewidencjonowanej transakcji z danymi o: wysokości obrotu i kwocie podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, czasu i miejsca instalacji urządzenia. Jeśli chodzi o dane nabywcy to dane te będą w pełni anonimowe.

Czyli, de facto, informacje te będą elektronicznym obrazem paragonów, a jedyną informacją o konsumencie, która będzie mogła być widoczna to nr NIP nabywcy, o ile ten go poda w trakcie dokonywania transakcji. Skutkuje to tym, że Szef KAS będzie gromadził wszystkie informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kasy przez danego podatnika, bez możliwości uzyskania danych dotyczących konsumentów. Szef KAS będzie administratorem tych danych oraz będzie je udostępniał ministrowi właściwemu do spraw finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łyżka miodu…

Jednym z pozytywnych skutków dla podatnika jest brak konieczności drukowania kopii dokumentów fiskalnych. Zniknie również potrzeba zgłaszania urządzenia do naczelnika urzędu skarbowego, ale tylko dla kas nowego typu (ze względu na fakt, że kasy te będą łączyły się z CRK automatycznie).

Projekt dopuszcza możliwość używania kas wynajmowanych, leasingowanych lub wydzierżawionych. Dodatkowo wzrasta ulga na zakup kasy. Będzie można odliczyć od podatku VAT kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas nabytych w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 1000 zł,  zamiast dotychczasowych 700 zł. Można jednak podejrzewać, że kasy nowego typu będą po prostu droższe w zakupie poprzez bardziej skomplikowaną technologię, więc wzrost ulgi może zostać w całości skonsumowany przez wyższą cenę zakupu. Co więcej, minimalny wymagany czas wykorzystywania kasy wzrasta z 3 do 4 lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na podatniku będzie ciążył obowiązek zapewnienia ciągłego połączenia kasy z siecią teleinformatyczną. Jeżeli podatnik będzie miał czasowy, przejściowy problem z łącznością, to ma obowiązek przesłania danych niezwłocznie po ustaniu problemu. Jeżeli problem z dostępem jest stały i wynika np. z charakteru prowadzonej działalności, to przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w określonych odstępach czasu.

Ewolucja czy rewolucja?

Projekt dopuszcza stosowanie kas rejestrujących dotychczas używanych, jednakże maja być one stopniowo wycofywane z użycia, jak określa ustawodawca w sposób ewolucyjny. W pierwszej kolejności projekt wyklucza z użycia kasy papierowe. Przede wszystkim oznacza to, że kasy te nie będą mogły mieć wymienionej pamięci fiskalnej po zapełnieniu. Spowoduje to samoistną, stopniową eliminacje kas papierowych, które będą musiały być wymienione albo na kasy elektroniczne, albo na kasy nowego typu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dodatkowo dla wybranych branż wprowadzono sztywne daty wymuszające wymianę:

Od 1 stycznia 2019 roku:

- usługi motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne

- sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz)

Od 1 lipca 2019 roku:

- usługi gastronomiczne

- usługi budowlane

Od 1 stycznia 2020 roku:

- usługi fryzjerskie

- usługi kosmetyczne i kosmetologiczne

- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

- usługi fitness

Niejako na osłodę przymusu wymiany urządzeń ustawodawca proponuje, aby ww. podatnicy mogli skorzystać z opisanej wcześniej ulgi, a zaprzestanie użytkowania starych kas nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu kwot wydatkowanych na ich zakup.

Ponadto projekt ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z kopią papierową do 31 grudnia 2018 r., a dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r. Daty te mają stanowić okres przejściowy, który pozwoli zarówno producentom sprzętu jak i podatnikom płynnie przejść ze starego systemu w nowy.

Jak widać w przeciągu pięciu lat wszystkie kasy rejestrujące będą już funkcjonować wg nowych zasad i można powiedzieć, biorąc pod uwagę dosyć długi czas przejściowy, że jest to ewolucyjna zmiana. Jednakże, obowiązek wymiany kas na urządzenia nowego typu w przeciągu dwóch lat dotyka bardzo dużej ilości podmiotów działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, co z pewnością spowoduje spore problemy w pierwszych okresach, zarówno od strony podatników jak i producentów. Najwyraźniej ustawodawca przypuszcza, że w tych branżach istnieje bardzo duża szara strefa, którą chce tym mechanizmem ograniczyć.


Wielki brat patrzy

Cel zmiany wydaje się oczywisty – zwiększona kontrola działalności gospodarczej mająca na celu zwiększenie poboru podatków. Biorąc pod uwagę, że od stycznia 2018 obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) będzie dotyczyć wszystkich firm, to odpowiednie organy kontroli będą miały możliwość dodatkowego sprawdzenia poprawności ewidencji VAT parując dane z JPK z danymi z CRK. Docelowo najprawdopodobniej do wyszukiwania podejrzanych transakcji będą wykorzystywane nowoczesne systemy informatyczne oparte na technologiach big data, czy też sieciach neuronowych - tym samym wszystkie te dane przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego – głównie VAT. Oznacza to, że kontrola będzie prowadzona cały czas, automatycznie i osobom próbującym uchylać się od podatków będzie coraz trudniej uniknąć odpowiedzialności, a organy kontroli skarbowej staną się „wielkim bratem” patrzącym bez przerwy na działania wszystkich przedsiębiorców.

Na zakończenie można jeszcze stwierdzić, że jedno jest pewne – z wprowadzanej zmiany cieszą się dystrybutorzy oraz producenci urządzeń rejestrujących. I to oni zostaną beneficjentami zmiany obowiązującego od 20 lat systemu, których niewątpliwie można wskazać już dziś.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – projekt z 18 września 2017 r.

Piotr Krysztofiak, Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak s.c,. Grodzisk Mazowiecki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA