REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019
Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

REKLAMA

REKLAMA

Projekt z 18 września 2017 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach zakłada wprowadzenie najprawdopodobniej już od 2018 r. (część zmian ma wejść w życie w kolejnych latach) zupełnie nowych rozwiązań dotyczących kas rejestrujących zwanych potocznie fiskalnymi. Stopniowo mają być wprowadzane kasy fiskalne on-line z możliwością automatycznego przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy starych typów mają zniknąć ostatecznie do końca 2022 roku.

VAT 2019
Kasy fiskalne 2019 - zwolnienia

REKLAMA

Kasy fiskalne online - jak ma to wyglądać?

Projekt ten przewiduje utworzenie centralnego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zwanego „Centralnym Repozytorium Kas” (CRK).

REKLAMA

Wszystkie nowe kasy rejestrujące będą miały wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą automatyczne i bezpośrednie przesyłanie informacji do CRK. Oznacza to, że kasa będzie fiskalizowana w momencie jej połączenia z CRK i za pośrednictwem sieci teleinformatycznej będzie przesyłała dane o transakcjach. Przesyłane informacje będą dotyczyły każdej zaewidencjonowanej transakcji z danymi o: wysokości obrotu i kwocie podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, czasu i miejsca instalacji urządzenia. Jeśli chodzi o dane nabywcy to dane te będą w pełni anonimowe.

Czyli, de facto, informacje te będą elektronicznym obrazem paragonów, a jedyną informacją o konsumencie, która będzie mogła być widoczna to nr NIP nabywcy, o ile ten go poda w trakcie dokonywania transakcji. Skutkuje to tym, że Szef KAS będzie gromadził wszystkie informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kasy przez danego podatnika, bez możliwości uzyskania danych dotyczących konsumentów. Szef KAS będzie administratorem tych danych oraz będzie je udostępniał ministrowi właściwemu do spraw finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łyżka miodu…

REKLAMA

Jednym z pozytywnych skutków dla podatnika jest brak konieczności drukowania kopii dokumentów fiskalnych. Zniknie również potrzeba zgłaszania urządzenia do naczelnika urzędu skarbowego, ale tylko dla kas nowego typu (ze względu na fakt, że kasy te będą łączyły się z CRK automatycznie).

Projekt dopuszcza możliwość używania kas wynajmowanych, leasingowanych lub wydzierżawionych. Dodatkowo wzrasta ulga na zakup kasy. Będzie można odliczyć od podatku VAT kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas nabytych w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 1000 zł,  zamiast dotychczasowych 700 zł. Można jednak podejrzewać, że kasy nowego typu będą po prostu droższe w zakupie poprzez bardziej skomplikowaną technologię, więc wzrost ulgi może zostać w całości skonsumowany przez wyższą cenę zakupu. Co więcej, minimalny wymagany czas wykorzystywania kasy wzrasta z 3 do 4 lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na podatniku będzie ciążył obowiązek zapewnienia ciągłego połączenia kasy z siecią teleinformatyczną. Jeżeli podatnik będzie miał czasowy, przejściowy problem z łącznością, to ma obowiązek przesłania danych niezwłocznie po ustaniu problemu. Jeżeli problem z dostępem jest stały i wynika np. z charakteru prowadzonej działalności, to przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych do CRK w określonych odstępach czasu.

Ewolucja czy rewolucja?

Projekt dopuszcza stosowanie kas rejestrujących dotychczas używanych, jednakże maja być one stopniowo wycofywane z użycia, jak określa ustawodawca w sposób ewolucyjny. W pierwszej kolejności projekt wyklucza z użycia kasy papierowe. Przede wszystkim oznacza to, że kasy te nie będą mogły mieć wymienionej pamięci fiskalnej po zapełnieniu. Spowoduje to samoistną, stopniową eliminacje kas papierowych, które będą musiały być wymienione albo na kasy elektroniczne, albo na kasy nowego typu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dodatkowo dla wybranych branż wprowadzono sztywne daty wymuszające wymianę:

Od 1 stycznia 2019 roku:

- usługi motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne

- sprzedaż paliw (benzyna, olej napędowy, gaz)

Od 1 lipca 2019 roku:

- usługi gastronomiczne

- usługi budowlane

Od 1 stycznia 2020 roku:

- usługi fryzjerskie

- usługi kosmetyczne i kosmetologiczne

- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

- usługi fitness

Niejako na osłodę przymusu wymiany urządzeń ustawodawca proponuje, aby ww. podatnicy mogli skorzystać z opisanej wcześniej ulgi, a zaprzestanie użytkowania starych kas nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu kwot wydatkowanych na ich zakup.

Ponadto projekt ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z kopią papierową do 31 grudnia 2018 r., a dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r. Daty te mają stanowić okres przejściowy, który pozwoli zarówno producentom sprzętu jak i podatnikom płynnie przejść ze starego systemu w nowy.

Jak widać w przeciągu pięciu lat wszystkie kasy rejestrujące będą już funkcjonować wg nowych zasad i można powiedzieć, biorąc pod uwagę dosyć długi czas przejściowy, że jest to ewolucyjna zmiana. Jednakże, obowiązek wymiany kas na urządzenia nowego typu w przeciągu dwóch lat dotyka bardzo dużej ilości podmiotów działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, co z pewnością spowoduje spore problemy w pierwszych okresach, zarówno od strony podatników jak i producentów. Najwyraźniej ustawodawca przypuszcza, że w tych branżach istnieje bardzo duża szara strefa, którą chce tym mechanizmem ograniczyć.


Wielki brat patrzy

Cel zmiany wydaje się oczywisty – zwiększona kontrola działalności gospodarczej mająca na celu zwiększenie poboru podatków. Biorąc pod uwagę, że od stycznia 2018 obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego (JPK) będzie dotyczyć wszystkich firm, to odpowiednie organy kontroli będą miały możliwość dodatkowego sprawdzenia poprawności ewidencji VAT parując dane z JPK z danymi z CRK. Docelowo najprawdopodobniej do wyszukiwania podejrzanych transakcji będą wykorzystywane nowoczesne systemy informatyczne oparte na technologiach big data, czy też sieciach neuronowych - tym samym wszystkie te dane przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego – głównie VAT. Oznacza to, że kontrola będzie prowadzona cały czas, automatycznie i osobom próbującym uchylać się od podatków będzie coraz trudniej uniknąć odpowiedzialności, a organy kontroli skarbowej staną się „wielkim bratem” patrzącym bez przerwy na działania wszystkich przedsiębiorców.

Na zakończenie można jeszcze stwierdzić, że jedno jest pewne – z wprowadzanej zmiany cieszą się dystrybutorzy oraz producenci urządzeń rejestrujących. I to oni zostaną beneficjentami zmiany obowiązującego od 20 lat systemu, których niewątpliwie można wskazać już dziś.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – projekt z 18 września 2017 r.

Piotr Krysztofiak, Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak s.c,. Grodzisk Mazowiecki

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

REKLAMA

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych. Są 3 limity kwotowe: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA