REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne zmiany w systemie MOSS od 2019 roku

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Korzystne zmiany w systemie MOSS od 2019 roku
Korzystne zmiany w systemie MOSS od 2019 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych filarów funkcjonowania Unii Europejskiej jest zasada swobody przepływu usług i towarów. W celu skutecznej realizacji tejże zasady prawodawstwo unijne dąży do ujednolicenia zasad prawnych międzynarodowego obrotu gospodarczego w obrębie Unii oraz uproszczenia procedur z tym związanych, zwłaszcza w kwestiach podatkowych. Jednym z takich udogodnień jest funkcjonujący od kilku lat Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, czyli tzw. system MOSS (ang. Mini-One-Stop-Shop), którego czekają zmiany mające wprowadzić znaczące udogodnienia dla podatników podatku od towarów i usług.

Co do zasady, miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. W związku z tym, w przypadku świadczenia takich usług przez polskie przedsiębiorstwo na rzecz zagranicznych konsumentów, może pojawić się konieczność rejestracji w innych państwach, co wiąże się z kosztami oraz obowiązkami prawno-formalnymi. System MOSS umożliwia podatnikom świadczenie usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług świadczonych drogą elektroniczną bez konieczności rejestracji w państwie UE, w którym świadczone są usługi.

REKLAMA

Autopromocja

System MOSS posiada jednak pewne mankamenty, które potrafią uprzykrzyć korzystanie z jego dobrodziejstw. Przede wszystkim, podatnicy zarejestrowani w systemie MOSS są zobowiązani do rozliczania każdej sprzedaży usług, a co za tym idzie, są zobowiązani do znajomości regulacji prawnych państw, do których sprzedają swoje usługi, nawet jeżeli ma to charakter incydentalny. Uciążliwy jest również obowiązek spełniania wymogów w zakresie fakturowania, które to wymogi obowiązują odmiennie we wszystkich państwach członkowskich. Ponadto podatnicy są zobowiązani do przedkładania deklaracji VAT w terminie 20 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego objętego deklaracją, co w praktyce stanowi zbyt krótki termin.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. zostaną wprowadzone Dyrektywą Rady (UE) 2017/2455 z dnia 5 grudnia 2017 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość. Jedna ze zmian wprowadza zasadę zgodnie z którą, jeżeli wartość świadczeń nie przekroczy kwoty 10.000 euro netto (Projekt Ministra Finansów z 27 kwietnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, wdrażającej przepisy dyrektywy przewiduje kwotę 42.000 zł) w danym roku kalendarzowym ani w poprzednim roku kalendarzowym, to będzie mógł opodatkować transakcje według zasad obowiązujących w kraju identyfikacji (tj. kraju siedziby, ewentualnie stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną istotną zmianą jest uproszczenie dotyczące zasad fakturowania. W zakresie ww. limitu wartości świadczeń, podatnicy będą mogli stosować zasady fakturowania obowiązujące w kraju identyfikacji. W związku z tym, polski przedsiębiorca będzie mógł wystawić holenderskiemu konsumentowi fakturę zgodną z polskimi przepisami, a nie jak dotychczas – holenderskimi. Ponadto, podatnik nie będzie musiał gromadzić dwóch dowodów na wskazanie państwa pochodzenia odbiorcy usługi, ponieważ wystarczy jeden, dzięki któremu podatnik będzie mógł opodatkować usługę według prawa państwa konsumenta. Takim dowodem może być np. adres na fakturze, adres IP urządzenia odbiorcy. Zmieniony zostanie również termin składania deklaracji. Deklarację VAT będzie można składać do końca miesiąca następującego po upływie okresu rozliczeniowego objętego daną deklaracją.

Zaproponowane zmiany powinny przynieść wymierne korzyści dla podatników korzystających z systemu MOSS. Znacząco ułatwią korzystanie z tego systemu, zwłaszcza małym przedsiębiorcom, którzy obecnie mogą doznawać ograniczeń w handlu międzynarodowym ze względu na trudy unormowań prawnych. Dzięki zmianom, wypełnianie obowiązków podatkowych będzie znacznie łatwiejsze.

Paweł Terpiłowski, Konsultant podatkowy w ECDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA