REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka w walucie obcej a VAT - jaki kurs waluty zastosować

Zaliczka w walucie obcej a VAT - jaki kurs waluty zastosować
Zaliczka w walucie obcej a VAT - jaki kurs waluty zastosować
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro. Wpłata zaliczki nastąpiła kilka dni później. Faktura końcowa została wystawiona w następnym miesiącu. Według jakiego kursu należy przeliczyć kwoty wyrażone w walucie obcej? Czy do każdej faktury należy zastosować inny kurs?

Do każdej faktury należy zastosować inny kurs. Ponieważ faktura zaliczkowa została wystawiona przed datą otrzymania zaliczki, należy zastosować średni kurs ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Na fakturze końcowej do sumy wartości towarów lub usług, pomniejszonej o wartość otrzymanych zaliczek, oraz do kwoty podatku pomniejszonej o sumy kwot podatku wykazanych w fakturach zaliczkowych należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji oraz uprawniającym do jej rozliczenia. W sytuacji gdy podatnik przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi otrzymał część lub całość zapłaty, jest on zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej. Fakturę zaliczkową wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy, i nie wcześniej niż 30 dni przed jej otrzymaniem (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT).

W przypadku wystawienia faktury zaliczkowej w walucie obcej podatnik ma obowiązek przeliczenia kwoty VAT na złote z zastosowaniem zasad przewidzianych w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, czyli według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, to dokonuje przeliczenia na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z zasadami ogólnymi przewidzianymi w art. 19a ustawy obowiązek podatkowy powstaje - co do zasady - z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, np. zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Decydujące znaczenie dla przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na fakturze zaliczkowej będzie więc miała data otrzymania zaliczki (jeżeli wpłata zaliczki nastąpi przed wystawieniem faktury) lub data wystawienia faktury (jeżeli wpłata zostanie dokonana po wystawieniu faktury).

Przykład
15 czerwca 2018 r. podatnik otrzymał od kontrahenta zaliczkę w walucie obcej. W związku z tym 20 czerwca 2018 r. wystawił fakturę zaliczkową. Podatnik powinien zastosować na fakturze zaliczkowej średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzające dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli z 14 czerwca 2018 r., ponieważ obowiązek podatkowy powstał w chwili otrzymania zaliczki.

Przykład
Podatnik wystawił 8 czerwca 2018 r. fakturę zaliczkową w walucie obcej. Zaliczkę otrzymał 15 czerwca 2018 r. Podatnik powinien zastosować na fakturze zaliczkowej średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli 7 czerwca, ponieważ została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstał w chwili otrzymania zaliczki.

Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty z tytułu dokonanej dostawy lub wykonania usługi, to po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury końcowej. Faktura końcowa powinna zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, a także wskazywać sumę wartości towarów lub usług pomniejszoną o wartość otrzymanych części zapłaty oraz kwotę podatku pomniejszoną o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty (art. 106f ust. 3 ustawy o VAT).

W konsekwencji jeśli podatnik wystawił fakturę zaliczkową dokumentującą otrzymanie kwoty zaliczki stanowiącej pełną wartość wynagrodzenia, wystawienie faktury końcowej nie będzie konieczne.


Podobnie jak w przypadku faktur zaliczkowych również kwota VAT na fakturze końcowej, wyrażona w walucie obcej, powinna być przeliczona na złote według zasad przewidzianych w art. 31a ustawy o VAT. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 listopada 2015 r. (sygn. ITPP3/4512-440/15/BJ) czytamy:

(…) w celu przeliczenia kwoty podatku VAT na złote - należy w pierwszej kolejności pomniejszyć całkowitą kwotę należności w walucie obcej o sumę już uiszczonych zaliczek w tej walucie, a następnie pomniejszyć obliczony w ten sposób podatek o sumę kwot tego podatku wyrażoną w walucie obcej wykazanych w fakturach zaliczkowych (…).

Obliczona w ten sposób różnica w walucie obcej powinna zostać przeliczona na złote po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (dzień roboczy poprzedzający dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi). Gdy faktura została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, do przeliczenia przyjmujemy kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wystawienia.

Przykład
Podatnik otrzymał 5 czerwca zaliczkę w wysokości 5000 euro i w tym dniu wystawił fakturę zaliczkową. Do przeliczenia przyjął kurs z 4 czerwca 2018 r. 4 lipca dokonał dostawy i wystawił fakturę. Cała kwota transakcji została ustalona na 12 000 brutto. Do przeliczenia należy przyjąć kwotę 7000 euro (wartość netto 5691,06 euro, VAT 1308,94 euro) według kursu z 3 lipca 2018 r.

Autopromocja

Podstawa prawna:

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

    Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

    Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

    W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

    Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

    Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

    Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

    Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

    Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

    Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

    Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

    Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

    Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

    Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

    Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

    Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

    Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

    REKLAMA