reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od zaliczki

Odliczenie VAT od zaliczki

W praktyce podatkowej może dojść do sytuacji, w której sprzedawca wymaga od klienta wpłacenia zaliczki na poczet realizacji transakcji będącej przedmiotem ich umowy. Czy polskie przepisy podatkowe przewidują możliwość odliczenia podatku VAT od faktury zaliczkowej?

Prawo do odliczenia podatku VAT

Polskie przepisy podatkowe zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług stanowią, iż co do zasady prawo do odliczenia podatku, który został uprzednio naliczony przysługuje w związku z prowadzeniem działalności podlegającej opodatkowaniu.

Jednakże w dalszej części ustawy odnaleźć można informację, iż kwota podatku jest w istocie sumą kwot podatku określonych w fakturach, które otrzymywane są przez podatnika i stanowią potwierdzenie, iż dokonano przedpłaty, czy to w formie zaliczki, zadatku czy też raty. Zastrzeżono jednak warunki – kwoty te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z powstaniem obowiązku podatkowego, oraz zostać rzeczywiście uiszczone.

W konsekwencji oznacza to, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przy otrzymanej fakturze zaliczkowej powstaje tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy faktura stanowi dowód potwierdzający fakt, iż zapłata pewnej kwoty została dokonana, więc też spowodowała powstanie obowiązku podatkowego dla wystawcy owego dokumentu.

Kiedy można odliczyć VAT od faktury zaliczkowej?

Sytuacja, w której powstaje prawo do odliczenia VAT przypada za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie zapłaty, bądź też za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Co do zasady obowiązek ten powstaje w momencie dokonania dostawy towarów, bądź też wykonania usługi.

Zgodnie z regulacją zawartą w rat. 86 ust. 10c ustawy o podatku od towarów i usług to samo rozwiązanie zastosowanie znajduje zarówno w sytuacji, gdy nabywca przekazuje sprzedawcy część kwoty, jak i jej całość. W praktyce oznacza to, że gdy przed dokonaniem dostawy towaru bądź też wykonaniem usługi nabywca przekazuje całość umówionej kwoty usługodawcy czy sprzedawcy, bądź też jej część, w szczególności w formie przedpłaty, zaliczki, zadatku czy też raty, obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania jej w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W sytuacji, w której faktura nie potwierdza otrzymania określonej kwoty, a jedynie stanowi wezwanie do jej wniesienia, możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z owej faktury zaliczkowej przybiera charakter prawa zawieszonego, które związane jest z dokonaniem należnej części kwoty. Potwierdza to stanowisko zawarte w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 marca 2008 r., sygn. I SA/Rz 932/07, gdzie sąd orzekł co następuje: „prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem faktury wzywającej do zapłaty zaliczki/zadatku/raty będzie przysługiwało podatnikowi w tej części i w rozliczeniu za ten okres, w którym dokonał on zapłaty”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama