REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki?

Klaudia Pastuszko
Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki? /Fot. Fotolia
Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi. Jak prawidłowo udokumentować tego rodzaju zdarzenia? Kiedy występuje konieczność wystawiania faktur zaliczkowych?

Powstanie obowiązku podatkowego

Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy przy podatku od towarów i usług powstaje wraz z chwilą, w której następuje wykonanie usługi bądź też wykonanie dostawy towarów. Wykonanie usługi oraz dostawy towaru należy rozumieć jako czynności faktyczne, nie zaś jako wynikające z Kodeksu cywilnego wydanie przedmiotu umowy. Nie jest to także definicja równoznaczna z przeniesieniem własności rzeczy. Konsekwencją różnic między definicjami podatkowymi a definicjami cywilnoprawnymi momentu, w którym powstało przysporzenie jest uznanie, iż wydanie przedmiotu umowy może rodzić skutki podatkowe także wtedy, gdy jest ono na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego nieskuteczne.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W sytuacji, gdy podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi, powoduje to powstanie obowiązku podatkowego w chwili, w której doszło do uiszczenia owej zapłaty. 

Termin wystawienia faktury

Większość czynności opodatkowanych popartych powinno być dokumentem, jakim jest faktura. Każdorazowo dotyczy to sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, która wykonywana jest na rzecz innych podatników. Zasadniczo powyższy dokument wystawiany powinien być przez podatnika najpóźniej piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa została wykonana bądź w którym dokonano dostawy towaru, nie wcześniej jednak niż 30 dni przed terminem, w którym dostawa powinna zostać dokonana.

W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość wystawienia faktury w terminie o wiele wcześniejszym niż ten trzydziestodniowy przed dokonaniem dostawy towarów. Jest to warunkowane tym, aby faktura posiadała informację o tym, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Ma to miejsce w przypadku mediów, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej, obsługi biurowej, usług ochrony osób czy też dostaw towarów, dla których z tytułu ich przedmiotu ustalane są kolejne po sobie terminy płatności i rozliczeń, czy też dla ochrony osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sposób odmienny uregulowana jest kwestia dokumentacji zapłaty lub jej części przed realizacją umowy sprzedaży. Analogicznie do sytuacji przedstawionej wyżej, faktura wystawiona powinna być nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Nie ma jednak możliwości wystawienia owego dokumentu w terminie wcześniejszym niż trzydziestego dnia przed otrzymaniem całości bądź też części zapłaty.


Kiedy należy wystawić fakturę?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, podatnik nie ma obowiązku wystawiania każdorazowo faktury gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bądź też usług, oraz wówczas, gdy obowiązek podatkowy powstaje między innymi z tytułu dostawy mediów, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej, obsługi biurowej, usług ochrony osób czy też dostaw towarów.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Jeżeli więc dostawy odbywają się w ciągu jednego miesiąca, na podatniku nie ciąży obowiązek każdorazowego ich dokumentowania. Może w zamian za to wystawić w odpowiednim terminie jedną fakturę dokumentującą wszystkie dostawy, lecz warto przy tym pamiętać, iż moment powstania obowiązku podatkowego przypada na miesiąc, w którym owe dostawy się odbyły.

Analogiczne rozwiązanie należy przyjąć w sytuacji, gdy udokumentować należy otrzymaną zaliczkę – w przypadku, gdy w ciągu jednego okresu rozliczeniowego podatnik otrzyma zaliczkę oraz dokona dostawy towaru, wystarczającym będzie wystawienie jednej faktury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA