reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki?

Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki?

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi. Jak prawidłowo udokumentować tego rodzaju zdarzenia? Kiedy występuje konieczność wystawiania faktur zaliczkowych?

Powstanie obowiązku podatkowego

Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy przy podatku od towarów i usług powstaje wraz z chwilą, w której następuje wykonanie usługi bądź też wykonanie dostawy towarów. Wykonanie usługi oraz dostawy towaru należy rozumieć jako czynności faktyczne, nie zaś jako wynikające z Kodeksu cywilnego wydanie przedmiotu umowy. Nie jest to także definicja równoznaczna z przeniesieniem własności rzeczy. Konsekwencją różnic między definicjami podatkowymi a definicjami cywilnoprawnymi momentu, w którym powstało przysporzenie jest uznanie, iż wydanie przedmiotu umowy może rodzić skutki podatkowe także wtedy, gdy jest ono na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego nieskuteczne.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W sytuacji, gdy podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi, powoduje to powstanie obowiązku podatkowego w chwili, w której doszło do uiszczenia owej zapłaty. 

Termin wystawienia faktury

Większość czynności opodatkowanych popartych powinno być dokumentem, jakim jest faktura. Każdorazowo dotyczy to sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, która wykonywana jest na rzecz innych podatników. Zasadniczo powyższy dokument wystawiany powinien być przez podatnika najpóźniej piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa została wykonana bądź w którym dokonano dostawy towaru, nie wcześniej jednak niż 30 dni przed terminem, w którym dostawa powinna zostać dokonana.

W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość wystawienia faktury w terminie o wiele wcześniejszym niż ten trzydziestodniowy przed dokonaniem dostawy towarów. Jest to warunkowane tym, aby faktura posiadała informację o tym, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Ma to miejsce w przypadku mediów, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej, obsługi biurowej, usług ochrony osób czy też dostaw towarów, dla których z tytułu ich przedmiotu ustalane są kolejne po sobie terminy płatności i rozliczeń, czy też dla ochrony osób.

W sposób odmienny uregulowana jest kwestia dokumentacji zapłaty lub jej części przed realizacją umowy sprzedaży. Analogicznie do sytuacji przedstawionej wyżej, faktura wystawiona powinna być nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Nie ma jednak możliwości wystawienia owego dokumentu w terminie wcześniejszym niż trzydziestego dnia przed otrzymaniem całości bądź też części zapłaty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama