REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki?

Klaudia Pastuszko
Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki? /Fot. Fotolia
Jak prawidłowo udokumentować otrzymane zaliczki? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce gospodarczej niejednokrotnie podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi. Jak prawidłowo udokumentować tego rodzaju zdarzenia? Kiedy występuje konieczność wystawiania faktur zaliczkowych?

Powstanie obowiązku podatkowego

Zasadą ogólną jest, iż obowiązek podatkowy przy podatku od towarów i usług powstaje wraz z chwilą, w której następuje wykonanie usługi bądź też wykonanie dostawy towarów. Wykonanie usługi oraz dostawy towaru należy rozumieć jako czynności faktyczne, nie zaś jako wynikające z Kodeksu cywilnego wydanie przedmiotu umowy. Nie jest to także definicja równoznaczna z przeniesieniem własności rzeczy. Konsekwencją różnic między definicjami podatkowymi a definicjami cywilnoprawnymi momentu, w którym powstało przysporzenie jest uznanie, iż wydanie przedmiotu umowy może rodzić skutki podatkowe także wtedy, gdy jest ono na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego nieskuteczne.

Autopromocja

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W sytuacji, gdy podatnik otrzymuje całość bądź jedynie część zapłaty w formie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy też raty przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi, powoduje to powstanie obowiązku podatkowego w chwili, w której doszło do uiszczenia owej zapłaty. 

Termin wystawienia faktury

Większość czynności opodatkowanych popartych powinno być dokumentem, jakim jest faktura. Każdorazowo dotyczy to sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, która wykonywana jest na rzecz innych podatników. Zasadniczo powyższy dokument wystawiany powinien być przez podatnika najpóźniej piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa została wykonana bądź w którym dokonano dostawy towaru, nie wcześniej jednak niż 30 dni przed terminem, w którym dostawa powinna zostać dokonana.

W niektórych sytuacjach istnieje jednak możliwość wystawienia faktury w terminie o wiele wcześniejszym niż ten trzydziestodniowy przed dokonaniem dostawy towarów. Jest to warunkowane tym, aby faktura posiadała informację o tym, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. Ma to miejsce w przypadku mediów, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej, obsługi biurowej, usług ochrony osób czy też dostaw towarów, dla których z tytułu ich przedmiotu ustalane są kolejne po sobie terminy płatności i rozliczeń, czy też dla ochrony osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sposób odmienny uregulowana jest kwestia dokumentacji zapłaty lub jej części przed realizacją umowy sprzedaży. Analogicznie do sytuacji przedstawionej wyżej, faktura wystawiona powinna być nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Nie ma jednak możliwości wystawienia owego dokumentu w terminie wcześniejszym niż trzydziestego dnia przed otrzymaniem całości bądź też części zapłaty.


Kiedy należy wystawić fakturę?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, podatnik nie ma obowiązku wystawiania każdorazowo faktury gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bądź też usług, oraz wówczas, gdy obowiązek podatkowy powstaje między innymi z tytułu dostawy mediów, najmu, leasingu, dzierżawy, obsługi prawnej, obsługi biurowej, usług ochrony osób czy też dostaw towarów.

Jeżeli więc dostawy odbywają się w ciągu jednego miesiąca, na podatniku nie ciąży obowiązek każdorazowego ich dokumentowania. Może w zamian za to wystawić w odpowiednim terminie jedną fakturę dokumentującą wszystkie dostawy, lecz warto przy tym pamiętać, iż moment powstania obowiązku podatkowego przypada na miesiąc, w którym owe dostawy się odbyły.

Analogiczne rozwiązanie należy przyjąć w sytuacji, gdy udokumentować należy otrzymaną zaliczkę – w przypadku, gdy w ciągu jednego okresu rozliczeniowego podatnik otrzyma zaliczkę oraz dokona dostawy towaru, wystarczającym będzie wystawienie jednej faktury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA