REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażnicy miejscy i policjanci ukarzą za niewydany paragon

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Strażnicy miejscy i policjanci ukarzą za niewydany paragon/ Fot. Fotolia
Strażnicy miejscy i policjanci ukarzą za niewydany paragon/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za nie wydawanie paragonów, czyli brak rejestracji transakcji na kasie fiskalnej, kary na sprzedawców nałożą nie tylko urzędnicy skarbowi, lecz także strażnicy miejscy, policjanci oraz pracownicy inspekcji handlowej.

Autopromocja

Tak Ministerstwo Finansów chce walczyć z szarą strefą, która według szacunków fundacji CASE może odpowiadać nawet za ok. 40 proc. luki w VAT (blisko 45 mld zł). Transakcje nierejestrowane przez kasy fiskalne to często także ubytki z tytułu akcyzy. Ma w tym pomóc projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości skarbowej.

Paragony na ladę

Jednym z ważniejszych efektów nowych przepisów ma być ukrócenie procederu niewydawania paragonów. Jak resort zamierza to osiągnąć? Przede wszystkim umożliwiając innym służbom kontrolę sprzedawców alkoholi, tytoniu oraz paliwa (czyli najważniejszych wyrobów akcyzowych). Takie uprawnienia zyskaliby strażnicy miejscy, policjanci oraz inspektorzy handlowi. Resort jak na razie nie precyzuje, w jaki sposób mieliby ustalać, czy sprzedawca nie wydał paragonu po transakcji. Eksperci uważają, że będą działać podobnie jak dzisiaj urzędnicy fiskusa. Tu paleta możliwości jest dosyć szeroka – od kontroli jawnych po akcje „tajemniczych klientów”.

Nowe wykroczenia

W ograniczaniu szarej strefy ma pomóc również nowelizacja kodeksu wykroczeń. Resort finansów proponuje zapisanie w nim kary za obrót niewielką ilością towarów akcyzowych „niewiadomego pochodzenia” (np. odkażany alkohol). Wykroczeniem będzie także obrót niewielką ilością wyrobów akcyzowych (w tym polskich) bez paragonu. Obecnie jest to przestępstwo karane na podstawie art. 62 par. 4–5 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2137 ze zm.). Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Przedsiębiorca, który notorycznie nie wydaje paragonu, będzie musiał liczyć się z utratą licencji bądź koncesji. Kara będzie dotyczyła nie tylko alkoholu (informowaliśmy o tym w DGP 133/2017 „W trzeźwości i w uczciwości”), lecz także paliwa.

Eksperci podzieleni

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz straży miejskiej nie chcą komentować planów resortu finansów. Wolą poczekać na publikację projektu. Przychylnie do ministerialnych pomysłów odniósł się Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. – Już dziś strażnicy miejscy, nawet jeżeli to nie leży w ich kompetencjach, informują policję o podejrzeniu przestępstwa. Dlatego nie widzę przeciwwskazań, aby reagowali także np. na sygnały klientów, którym nie wydano paragonu – mówi ekspert. Bardziej krytyczni są inni samorządowcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

– To trochę absurdalne, by straż miejska miała się zająć przestępstwami skarbowymi. Jak prosimy, by otrzymała dodatkowe kompetencje np. w zakresie kontroli emisji spalin czy jakości powietrza, to rząd milczy. Ale jak trzeba ściągnąć dodatkowe pieniądze do budżetu państwa, to sam wychodzi z inicjatywą – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. I podkreśla, że już teraz w stołecznej służbie miejskiej jest kilkaset wakatów. – Kto w takim razie będzie wykonywał nowe zadania – pyta. Krytycznie nowe pomysły MF ocenia również Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Gdy informujemy o nielegalnym handlu np. na deptakach, to urzędnicy skarbowi nie reagują. Może warto skupić się na zwiększeniu efektywności ich działania, a nie przerzucaniu ich obowiązków na władze lokalne – podpowiada wiceprezydent Sopotu.


Poprawa wizerunku

Miejsc do sprzedaży towarów akcyzowych nielegalnie, czyli bez banderoli i paragonów, w ostatnim czasie przybywa. Już nie chodzi tylko o targowiska. Na coraz bardziej popularnych festiwalach smaku bez problemu można kupić wszelkiego rodzaju domowe nalewki. To natomiast przyciąga uwagę fiskusa. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, taka sprzedaż zainteresuje również inne służby. – Nie wydaje mi się, aby dobrym podejściem było karanie mandatem za wykroczenie skarbowe hobbystów, którzy w ramach promocji regionu sprzedają w niewielkich ilościach własnoręcznie wywarzone piwo lub nalewkę na festynie – komentuje Robert Jaszczuk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY.

Nie jest przesądzone, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie. Wiadomo jednak, że prace nad nimi są w końcowej fazie w resorcie. W ciągu najbliższych tygodni projekt zmian ma trafić do zewnętrznych konsultacji. ⒸⓅ

68,5 tys. tyle podmiotów w I półroczu 2017 r. sprawdzili urzędnicy w zakresie ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących

1,5 mln zł to łączna kwota mandatów wymierzonych na ponad 3,6 tys. podmiotów za niewidencjonowanie obrotów na kasach fiskalnych

400 zł to średnia kwota mandatu nałożonego w I pół. tego roku

Źródło: KAS

Autopromocja

Mandaty na festiwalach

W ostatnich dniach głośne stały się dwa przypadki nakładania mandatów m.in. za niewydawanie paragonów. Pierwszy to Festiwal Smaku w kujawsko-pomorskim Grucznie, gdzie promowano lokalną kuchnię i domowe nalewki. Funkcjonariusze KAS skonfiskowali na nim prawie 190 litrów alkoholu i nałożyli 18 mandatów na kwotę 4 tys. zł za sprzedaż bez paragonów i banderoli. Wpadły także kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w łódzkim Chąśnie, które oferowały lokalny bimber. Funkcjonariusze skonfiskowali prawie 30 litrów alkoholu. Łódzki Urząd Celno-Skarbowy rekwirował też w ostatnich dniach nielegalny alkohol podczas Biesiady Łowickiej. ⒸⓅ

OPINIA

KAS nie zrzeknie się swoich uprawnień, a się nimi podzieli

Autopromocja

Paweł Cybulski wiceminister finansów

Celem Krajowej Administracji Skarbowej nie jest przeniesienie na straż miejską (gminną), policję czy Inspekcję Handlową zadań będących w naszym zakresie, czyli sprawdzania, czy sprzedawca wydaje paragony po transakcji. KAS nie zaprzestanie wykonywać swoich zadań w tym obszarze. Chcemy natomiast, aby podobne uprawnienia otrzymały dodatkowe organy, które z racji swoich podstawowych zadań często działają w miejscach, w których dochodzi do nieprawidłowości związanych z brakiem wydawania paragonów. Proszę zwrócić uwagę, że występują one często tam, gdzie rutynowo działają inne służby (np. na targowiskach miejskich), ale dopiero interwencja przedstawiciela KAS zatrzymuje proceder łamania prawa. Dlatego właśnie organy, które już teraz posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie w ściganiu wykroczeń pospolitych, mogłyby otrzymać nowe uprawnienia w oparciu o procedurę określoną w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Liczymy, że przyniesie to przede wszystkim efekt prewencyjny. Już sama obecność pracownika lub funkcjonariusza uprawnionego do sprawdzenia, czy sprzedawca wydaje paragony fiskalne, może skłonić tego ostatniego do zaniechania działań niezgodnych z prawem. Podkreślam, że to, o czym dzisiaj rozmawiamy, to wstępne założenia projektowe, które wciąż analizujemy i konsultujemy.

Mariusz Szulc

Tomasz Zółciak

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA