reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych

Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną rewolucję w systemie stosowania kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo o miarach, przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania nowego typu kas, tj. kas fiskalnych on-line. Jakie konsekwencje niesie ze sobą planowana automatyzacja przesyłu danych z kas fiskalnych?

Utworzone zostanie Centralne Repozytorium Kas, które w zautomatyzowany, ciągły oraz bezpośredni sposób będzie gromadzić informacje z kas zainstalowanych u podatników pracujących w systemie on-line. System ten będzie prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który oprócz gromadzenia informacji spływających z kas fiskalnych podatników będzie się zajmował ich analizą i kontrolą. W ramach przesyłanych automatycznie informacji przekazane zostaną właściwie wszystkie informacje dotyczące każdej z rejestrowanych transakcji, tj.:

  • informacje dotyczące sprzedaży i podstaw opodatkowania;
  • kwota podatku należnego;
  • numer NIP nabywcy.

W praktyce oznacza to przekazywanie w formie elektronicznej paragonów „nabitych na kasę” bez informacji dotyczących konsumenta. Oprócz informacji dotyczących stricte transakcji, automatycznie mają być przekazywane informacje dotyczące pracy kasy takie jak dokonanie fiskalizacji, zmiany stawek podatku, dokonywanie przeglądów technicznych. Wszystkie dane mają być przekazywane w postaci elektronicznej, odpowiadającej strukturze logicznej właściwej dla jednolitego pliku kontrolnego (prawdopodobnie zostanie stworzona struktura JPK_PARAGON).

Istotna zmiana dotyczy również wskazywania numeru NIP odbiorcy przy rejestrowaniu sprzedaży za pomocą nowej kasy. Zgodnie bowiem z proponowaną zmianą wystawienie faktury do wystawionego wcześniej paragonu będzie możliwe tylko, jeżeli wystawiony wcześniej paragon zawierał numer NIP nabywcy. W praktyce regulacja taka oznacza, że nabywca, który w przyszłości będzie chciał otrzymać fakturę do wystawionego wcześniej paragonu, już w momencie dokonywania sprzedaży będzie musiał zadbać o to, aby sprzedawca wprowadził jego numer NIP wystawiając paragon z kasy. Natomiast w sytuacji, kiedy dana kasa nie będzie posiadać technicznej możliwości, koniecznym będzie zadbanie o to, aby sprzedawca od razu wystawił mu fakturę VAT bez rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Naturalną konsekwencją wprowadzenia planowanych zmian i nowego systemu będzie konieczność zmiany urządzeń pracujących u podatników. Zgodnie z nowelizacją nowe kasy on-line mają stopniowo zastępować dotychczasowe urządzenia, przy czym poza wskazanymi poniżej wyjątkami nie planuje się wprowadzenia generalnego terminu, do którego taka wymiana miałaby nastąpić u wszystkich podatników.

Wymiana kas ma się odbywać etapowo, poprzez zaprzestanie możliwości wymiany pamięci fiskalnej, a następnie zaprzestanie certyfikacji starszych urządzeń.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy rejestrujące z kopią papierową będą mogły być stosowane do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Po zapełnieniu pamięci fiskalnej takiej kasy nie będzie już możliwości wymiany tej pamięci, co będzie oznaczać konieczność zakupu kasy z pamięcią elektroniczną lub kasy on-line.

A zatem w pierwszej kolejności całkowicie eliminowane będą kasy rejestrujące z kopią papierową – od 1 stycznia 2019 r. te urządzenia nie będą już certyfikowane. Z kolei od 1 stycznia 2023 r. nie będą certyfikowane kasy rejestrujące z kopią elektroniczną – zatem od tej daty do użytku będą oddawane wyłącznie kasy on-line.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych
Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama