REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych
Kolejna rewolucja w systemie stosowania kas fiskalnych
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną rewolucję w systemie stosowania kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo o miarach, przedsiębiorcy będą zobowiązani do stosowania nowego typu kas, tj. kas fiskalnych on-line. Jakie konsekwencje niesie ze sobą planowana automatyzacja przesyłu danych z kas fiskalnych?

Autopromocja

Utworzone zostanie Centralne Repozytorium Kas, które w zautomatyzowany, ciągły oraz bezpośredni sposób będzie gromadzić informacje z kas zainstalowanych u podatników pracujących w systemie on-line. System ten będzie prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który oprócz gromadzenia informacji spływających z kas fiskalnych podatników będzie się zajmował ich analizą i kontrolą. W ramach przesyłanych automatycznie informacji przekazane zostaną właściwie wszystkie informacje dotyczące każdej z rejestrowanych transakcji, tj.:

 • informacje dotyczące sprzedaży i podstaw opodatkowania;
 • kwota podatku należnego;
 • numer NIP nabywcy.

W praktyce oznacza to przekazywanie w formie elektronicznej paragonów „nabitych na kasę” bez informacji dotyczących konsumenta. Oprócz informacji dotyczących stricte transakcji, automatycznie mają być przekazywane informacje dotyczące pracy kasy takie jak dokonanie fiskalizacji, zmiany stawek podatku, dokonywanie przeglądów technicznych. Wszystkie dane mają być przekazywane w postaci elektronicznej, odpowiadającej strukturze logicznej właściwej dla jednolitego pliku kontrolnego (prawdopodobnie zostanie stworzona struktura JPK_PARAGON).

Istotna zmiana dotyczy również wskazywania numeru NIP odbiorcy przy rejestrowaniu sprzedaży za pomocą nowej kasy. Zgodnie bowiem z proponowaną zmianą wystawienie faktury do wystawionego wcześniej paragonu będzie możliwe tylko, jeżeli wystawiony wcześniej paragon zawierał numer NIP nabywcy. W praktyce regulacja taka oznacza, że nabywca, który w przyszłości będzie chciał otrzymać fakturę do wystawionego wcześniej paragonu, już w momencie dokonywania sprzedaży będzie musiał zadbać o to, aby sprzedawca wprowadził jego numer NIP wystawiając paragon z kasy. Natomiast w sytuacji, kiedy dana kasa nie będzie posiadać technicznej możliwości, koniecznym będzie zadbanie o to, aby sprzedawca od razu wystawił mu fakturę VAT bez rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Naturalną konsekwencją wprowadzenia planowanych zmian i nowego systemu będzie konieczność zmiany urządzeń pracujących u podatników. Zgodnie z nowelizacją nowe kasy on-line mają stopniowo zastępować dotychczasowe urządzenia, przy czym poza wskazanymi poniżej wyjątkami nie planuje się wprowadzenia generalnego terminu, do którego taka wymiana miałaby nastąpić u wszystkich podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana kas ma się odbywać etapowo, poprzez zaprzestanie możliwości wymiany pamięci fiskalnej, a następnie zaprzestanie certyfikacji starszych urządzeń.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy rejestrujące z kopią papierową będą mogły być stosowane do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. Po zapełnieniu pamięci fiskalnej takiej kasy nie będzie już możliwości wymiany tej pamięci, co będzie oznaczać konieczność zakupu kasy z pamięcią elektroniczną lub kasy on-line.

A zatem w pierwszej kolejności całkowicie eliminowane będą kasy rejestrujące z kopią papierową – od 1 stycznia 2019 r. te urządzenia nie będą już certyfikowane. Z kolei od 1 stycznia 2023 r. nie będą certyfikowane kasy rejestrujące z kopią elektroniczną – zatem od tej daty do użytku będą oddawane wyłącznie kasy on-line.


W przypadku niektórych usług planuje się jednak wprowadzenie terminu, do którego kasy fiskalne on-line powinny zostać wprowadzone obligatoryjnie:

 • dla podatników świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz zajmujących się sprzedażą paliw do silników spalinowych – planowany jest termin od 1 stycznia 2019 r.;
 • dla podatników świadczących usługi gastronomiczne i budowlane – od 1 lipca 2019 r.;
 • dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness - od 1 stycznia 2020 r.

Pewien problem techniczny związany ze stosowaniem kas fiskalnych on-line wiąże się z koniecznością zapewnienia ciągłego dostępu do sieci Internet. W projekcie nowelizacji przewidziano czasową oraz trwałą niedostępność sieci teleinformatycznej (Internetu):

 • w przypadku czasowego braku uzyskania połączenia, podatnik powinien prowadzić ewidencję na bieżąco i dokonać przesłania danych niezwłocznie po przywróceniu dostępności sieci;
 • w przypadku trwałego braku dostępu do sieci (np. w lokalizacjach mało dostępnych, w górach itd.) podatnik będzie zobowiązany do uzyskania zgody na okresowe przesyłanie danych od właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego.

Zachowana zostanie możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy, przy czym odliczenie od podatku kwoty wydatkowanej na zakup kasy będzie możliwe do wartości 90% ceny zakupu kasy, nie więcej niż 1.000 zł.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach

Autor: Leszek Dutkiewicz, Partner w Russell Bedford

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA