REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku

Edyta  Idzikowska
Ekspert podatkowy
Paweł Mikuła
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
VAT od samochodów i paliw w 2011
VAT od samochodów i paliw w 2011

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Gdzie znaleźć nowe przepisy?

Przed 1 stycznia 2011 r. ograniczenia dotyczące odliczenia VAT od zakupu samochodów i paliwa do ich napędu znajdowały się w art. 86 ust. 3 i 4 (samochody) i art. 88 ust. 1 pkt 3 (paliwo) ustawy o VAT.
Jednak na skutek orzeczenia TSUE z 22 grudnia 2008 r., w sprawie Magoora (C-414/07) oraz w konsekwencji interpretacji ogólnej Ministra Finansów wydanej 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185), do 31 grudnia 2010 r., de facto, stosowane były zasady wynikające z przepisów sprzed wejścia Polski do UE.

Autopromocja

Dlatego też, do końca zeszłego roku, w praktyce, podatnicy mieli prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodów innych niż osobowe o ładowności przekraczającej 500 kg (zatem również od aut z tzw. „kratką”).

Od 1 stycznia 2011 r., organy UE przyznały Polsce prawo do tymczasowego „powrotu” do stosowania ograniczeń, co do zasady, w kształcie dotychczas wynikającym z ustawy. Stąd okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca 2012 roku.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przepisach nowej ustawy o VAT nie znajdziemy jednak uregulowań dotyczących okresu przejściowego, jak i innych przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa.

Są one zawarte w art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawy o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2013 r. kwestie tę będzie regulował art. 86a znowelizowanej ustawy o VAT .

Okres przejściowy

W okresie przejściowym (czyli od 1.01.2010 r. do 31.12.2012 r.) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% (jednak nie więcej niż 6.000 zł) kwoty podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nie jest zatem dopuszczalne odliczanie pełnego VAT od aut z tzw. „kratką”.

W okresie przejściowym podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT również przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów, co do których obowiązuje powyższe ograniczenie.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą (w zasadzie takich samych, co dotychczas) samochodów specjalnych, vanów, pojazdów wielozadaniowych, czy mających otwartą część do przewozu ładunków itp. – poprzednio wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

W przypadku wykorzystywania samochodu w działalności na podstawie umowy leasingu, zawartej przed końcem 2010 roku, na podstawie której przysługiwało podatnikowi pełne praw do odliczenia VAT naliczonego - prawo takie nadal przysługuje. W takim wypadku konieczne jest jednak zgłoszenie umowy do właściwego organu podatkowego do końca stycznia 2011 r.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. Polska nie będzie już korzystać z przyznanej przez organy UE możliwości ograniczania odliczeń VAT naliczonego.
W konsekwencji, wprowadzone zostały nowe przepisy, w praktyce zbliżone do tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 r.

A zatem, od 1 stycznia 2013 roku podatnicy będą mogli odliczać pełny VAT między innymi od zakupu samochodów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności większej lub równej 500 kg, oraz od zakupu paliwa do napędu tych samochodów.

Inne zmiany

Oprócz zmian związanych z odliczeniem VAT od zakupu samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, nowe przepisy wprowadzają zmiany zmniejszające niektóre obciążenia administracyjne.

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT obowiązującej w 2010 r. (wielozadaniowe, vany itp.), podatnik musiał przesyłać do urzędu skarbowego kopię zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzającego, że samochód spełnia wymogi ustawowe uprawniające do odliczenia VAT. Ten wymóg został zniesiony.

To samo dotyczy obowiązku informowania urzędu skarbowego o dokonaniu zmian w takim pojeździe, które powodowały utratę prawa do odliczenia. Obecnie wymóg informowania został zniesiony.

Istotną zmianą jest również brak obowiązku naliczania VAT przy używaniu samochodów na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Dotyczy to tych pojazdów, co do których istnieje ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego.

Polecamy: Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Źródło: www.taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA