Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie znaleźć nowe przepisy?
Przed 1 stycznia 2011 r. ograniczenia dotyczące odliczenia VAT od zakupu samochodów i paliwa do ich napędu znajdowały się w art. 86 ust. 3 i 4 (samochody) i art. 88 ust. 1 pkt 3 (paliwo) ustawy o VAT.
Jednak na skutek orzeczenia TSUE z 22 grudnia 2008 r., w sprawie Magoora (C-414/07) oraz w konsekwencji interpretacji ogólnej Ministra Finansów wydanej 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185), do 31 grudnia 2010 r., de facto, stosowane były zasady wynikające z przepisów sprzed wejścia Polski do UE.
REKLAMA
Dlatego też, do końca zeszłego roku, w praktyce, podatnicy mieli prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodów innych niż osobowe o ładowności przekraczającej 500 kg (zatem również od aut z tzw. „kratką”).
Od 1 stycznia 2011 r., organy UE przyznały Polsce prawo do tymczasowego „powrotu” do stosowania ograniczeń, co do zasady, w kształcie dotychczas wynikającym z ustawy. Stąd okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca 2012 roku.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Polecamy: VAT 2011
W przepisach nowej ustawy o VAT nie znajdziemy jednak uregulowań dotyczących okresu przejściowego, jak i innych przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa.
Są one zawarte w art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawy o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2013 r. kwestie tę będzie regulował art. 86a znowelizowanej ustawy o VAT .
Okres przejściowy
W okresie przejściowym (czyli od 1.01.2010 r. do 31.12.2012 r.) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% (jednak nie więcej niż 6.000 zł) kwoty podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nie jest zatem dopuszczalne odliczanie pełnego VAT od aut z tzw. „kratką”.
W okresie przejściowym podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT również przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów, co do których obowiązuje powyższe ograniczenie.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą (w zasadzie takich samych, co dotychczas) samochodów specjalnych, vanów, pojazdów wielozadaniowych, czy mających otwartą część do przewozu ładunków itp. – poprzednio wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.
W przypadku wykorzystywania samochodu w działalności na podstawie umowy leasingu, zawartej przed końcem 2010 roku, na podstawie której przysługiwało podatnikowi pełne praw do odliczenia VAT naliczonego - prawo takie nadal przysługuje. W takim wypadku konieczne jest jednak zgłoszenie umowy do właściwego organu podatkowego do końca stycznia 2011 r.
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. Polska nie będzie już korzystać z przyznanej przez organy UE możliwości ograniczania odliczeń VAT naliczonego.
W konsekwencji, wprowadzone zostały nowe przepisy, w praktyce zbliżone do tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 r.
A zatem, od 1 stycznia 2013 roku podatnicy będą mogli odliczać pełny VAT między innymi od zakupu samochodów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności większej lub równej 500 kg, oraz od zakupu paliwa do napędu tych samochodów.
Inne zmiany
Oprócz zmian związanych z odliczeniem VAT od zakupu samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, nowe przepisy wprowadzają zmiany zmniejszające niektóre obciążenia administracyjne.
REKLAMA
Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT obowiązującej w 2010 r. (wielozadaniowe, vany itp.), podatnik musiał przesyłać do urzędu skarbowego kopię zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzającego, że samochód spełnia wymogi ustawowe uprawniające do odliczenia VAT. Ten wymóg został zniesiony.
To samo dotyczy obowiązku informowania urzędu skarbowego o dokonaniu zmian w takim pojeździe, które powodowały utratę prawa do odliczenia. Obecnie wymóg informowania został zniesiony.
Istotną zmianą jest również brak obowiązku naliczania VAT przy używaniu samochodów na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Dotyczy to tych pojazdów, co do których istnieje ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego.
Polecamy: Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku
Źródło: www.taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat