REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.

Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.
Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od rozliczenia za lipiec lub III kwartał 2018 r. zmieniły się zasady występowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Możemy wystąpić o zwrot na rachunek VAT albo na rachunek rozliczeniowy.

Polecamy: Akademia VAT

Autopromocja

W związku z wprowadzeniem od 1 lipca 2018 r. systemu split payment zmieniły się również zasady występowania o zwrot VAT.

Jak wynika z Objaśnień podatkowych MF, podatnik nie może wystąpić o zwrot części nadwyżki na rachunek VAT, a części na rachunek rozliczeniowy. Podatnik musi wybrać albo zwrot na rachunek VAT, albo zwrot na rachunek rozliczeniowy.

Nadal obowiązują trzy terminy zwrotu. Zasady ubiegania się o zwrot VAT określa art. 87 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach:

• czynności sprawdzających,

• kontroli podatkowej,

• kontroli celno-skarbowej lub

• postępowania podatkowego.

Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Terminy zwrotu VAT

Termin zwrotu

Komu przysługuje

1

2

25 dni

na rachunek VAT

Zwrot na rachunek VAT przysługuje każdemu podatnikowi, u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, i który ma założony rachunek VAT.

Uwaga!

Podatnik nie może swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku VAT. Aby uzyskać zwrot tych środków na rachunek rozliczeniowy, trzeba złożyć kolejny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, który na jego rozpatrzenie ma 60 dni.

25 dni na rachunek

rozliczeniowy

b) składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje miesięczne lub kwartalne.

60 dni na rachunek

rozliczeniowy

Zwrot w terminie 60 sni przysługuje każdemu podatnikowi, u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, oraz podatnikowi, który:

• dokonuje sprzedaży towarów i usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium naszego kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej w Polsce;

• w związku ze świadczeniem usług lub dokonaniem dostawy poza terytorium Polski nabył towary lub usługi, w stosunku do których na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego; są to zakupy, od których przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT, gdyby wykonywał te czynności w Polsce.

180 dni na rachunek

rozliczeniowy

Zwrot w terminie 180 dni przysługuje podatnikowi, który w okresie rozliczeniowym nie wykonał ani czynności opodatkowanych na terytorium kraju, ani dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Aby uzyskać zwrot w wybranym przez nas terminie, musimy również prawidłowo wypełnić deklarację VAT-7/VAT-7K. W niektórych przypadkach wymaga to załączenia umotywowanego wniosku lub złożenia dodatkowych dokumentów.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zasady ubiegania się o zwrot VAT w deklaracji VAT-7/VAT-7K

Termin zwrotu

Jakie pozycje wypełniamy
w deklaracji

Jakie dokumenty załączamy

1

2

3

25 dni na rachunek VAT

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 58 na rachunek VAT - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek VAT, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 68 Podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT (wykazany w poz. 58) - trzeba zaznaczyć kwadrat "tak".

Nie załączamy dodatkowego wniosku do deklaracji.

25 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 59 w terminie 25 dni (art. 87 ust. 6) - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 70 Wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku (VAT-ZT) - zaznacza kwadrat "tak".

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZT, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji.

Dodatkowo podatnik powinien złożyć w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające zapłatę podatku za pośrednictwem swojego rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

60 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 60 w terminie 60 dni - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 69 Wniosek o zwrot podatku (VAT-ZZ) - zaznacza kwadrat "tak", gdy ma obowiązek załączyć wniosek.

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZZ, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji, gdy podatnik wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane poza Polską.

180 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 61 w terminie 180 dni - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 69 Wniosek o zwrot podatku (VAT-ZZ) - zaznacza kwadrat "tak".

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZZ, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji.

Podstawa prawna: art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA