REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.

Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.
Zwrot VAT po zmianach od 1 lipca 2018 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od rozliczenia za lipiec lub III kwartał 2018 r. zmieniły się zasady występowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Możemy wystąpić o zwrot na rachunek VAT albo na rachunek rozliczeniowy.

Polecamy: Akademia VAT

REKLAMA

Autopromocja

W związku z wprowadzeniem od 1 lipca 2018 r. systemu split payment zmieniły się również zasady występowania o zwrot VAT.

Jak wynika z Objaśnień podatkowych MF, podatnik nie może wystąpić o zwrot części nadwyżki na rachunek VAT, a części na rachunek rozliczeniowy. Podatnik musi wybrać albo zwrot na rachunek VAT, albo zwrot na rachunek rozliczeniowy.

Nadal obowiązują trzy terminy zwrotu. Zasady ubiegania się o zwrot VAT określa art. 87 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach:

• czynności sprawdzających,

• kontroli podatkowej,

• kontroli celno-skarbowej lub

• postępowania podatkowego.

Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Terminy zwrotu VAT

Termin zwrotu

Komu przysługuje

1

2

25 dni

na rachunek VAT

Zwrot na rachunek VAT przysługuje każdemu podatnikowi, u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, i który ma założony rachunek VAT.

Uwaga!

Podatnik nie może swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku VAT. Aby uzyskać zwrot tych środków na rachunek rozliczeniowy, trzeba złożyć kolejny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, który na jego rozpatrzenie ma 60 dni.

25 dni na rachunek

rozliczeniowy

b) składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje miesięczne lub kwartalne.

60 dni na rachunek

rozliczeniowy

Zwrot w terminie 60 sni przysługuje każdemu podatnikowi, u którego wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, oraz podatnikowi, który:

• dokonuje sprzedaży towarów i usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium naszego kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej w Polsce;

• w związku ze świadczeniem usług lub dokonaniem dostawy poza terytorium Polski nabył towary lub usługi, w stosunku do których na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego; są to zakupy, od których przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT, gdyby wykonywał te czynności w Polsce.

180 dni na rachunek

rozliczeniowy

Zwrot w terminie 180 dni przysługuje podatnikowi, który w okresie rozliczeniowym nie wykonał ani czynności opodatkowanych na terytorium kraju, ani dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu poza terytorium kraju.

Aby uzyskać zwrot w wybranym przez nas terminie, musimy również prawidłowo wypełnić deklarację VAT-7/VAT-7K. W niektórych przypadkach wymaga to załączenia umotywowanego wniosku lub złożenia dodatkowych dokumentów.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zasady ubiegania się o zwrot VAT w deklaracji VAT-7/VAT-7K

Termin zwrotu

Jakie pozycje wypełniamy
w deklaracji

Jakie dokumenty załączamy

1

2

3

25 dni na rachunek VAT

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 58 na rachunek VAT - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek VAT, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 68 Podatnik wnioskuje o zwrot na rachunek VAT (wykazany w poz. 58) - trzeba zaznaczyć kwadrat "tak".

Nie załączamy dodatkowego wniosku do deklaracji.

25 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 59 w terminie 25 dni (art. 87 ust. 6) - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 70 Wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku (VAT-ZT) - zaznacza kwadrat "tak".

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZT, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji.

Dodatkowo podatnik powinien złożyć w urzędzie skarbowym dokumenty potwierdzające zapłatę podatku za pośrednictwem swojego rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

60 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 60 w terminie 60 dni - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 69 Wniosek o zwrot podatku (VAT-ZZ) - zaznacza kwadrat "tak", gdy ma obowiązek załączyć wniosek.

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZZ, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji, gdy podatnik wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane poza Polską.

180 dni na rachunek rozliczeniowy

Aby uzyskać ten zwrot, wypełniamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K:

• poz. 61 w terminie 180 dni - podatnik wpisuje, jaka kwota zwrotu ma zostać przelana na rachunek rozliczeniowy, gdy wybiera tę opcję zwrotu;

• poz. 62 Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy - wypełnia, gdy chce przenieść część nadwyżki na następny okres rozliczeniowy;

• poz. 69 Wniosek o zwrot podatku (VAT-ZZ) - zaznacza kwadrat "tak".

Do deklaracji należy dołączyć wniosek VAT-ZZ, który stanowi załącznik do składanej elektronicznie deklaracji.

Podstawa prawna: art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA