reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 października 2011 r., ITPP1/443-1073/11/IK.

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży produktów sanitarno-instalacyjnych. W jej ramach spółka organizowała imprezy integracyjne dla kontrahentów i pracowników. Ich celem było zmotywowanie załogi do efektywnej pracy oraz zacieśnienie więzi handlowych z kontrahentami. Spółka zakładała, że te działania przełożą się w przyszłości na osiągane przez nią przychody.

Organizując imprezy, spółka korzystała z usług podmiotu zewnętrznego w zakresie cateringu. Obejmowały one przygotowanie i dostarczeniu posiłków do miejsca, w którym miała odbywać się impreza, ale także na obsłudze i sprzątaniu podczas przyjęcia.

Polecamy: Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe

Polecamy: Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu?

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowe usługi stanowią usługi gastronomiczne, oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich wykonanie?

Zdaniem spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia. Wydatki poniesione przez nią na nabycie usług cateringowych są bowiem związane z czynnościami opodatkowanymi. Spółka na poparcie stanowisko powołała się na treść art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, stwierdzając, iż usługi cateringowe nie stanowią usług gastronomicznych.

Podsumowując, spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Wybór przepisów:

Ustawa o VAT

Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 88. 1. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylony),

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama