REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo
Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

RADA

Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu ich wykonania, to usługi te mają charakter ciągły. Moment powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku nie jest ustalany ani na podstawie terminu płatności, ani też na podstawie terminu wystawienia faktury. Dla tego rodzaju usług prawodawca określił fikcję wykonania usługi w ostatnim dniu każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku. W tych terminach, tzn. w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego albo w ostatnim dniu roku, powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Natomiast nabywca ma prawo odliczyć VAT naliczony z faktury wystawionej przez sprzedawcę w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje w momencie wydania towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Moment wykonania usługi (i powstania obowiązku podatkowego w VAT) to:

• moment faktycznego wykonania usługi, albo

• moment wykonania części usługi – jeżeli dla tej części określono zapłatę, albo

• ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku – w przypadku usług ciągłych, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa przyjęcia faktury korygującej a odliczenie VAT

Należy pamiętać, że podstawowym sposobem określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest moment faktycznego wykonania usługi. Jeżeli jednak usługa ma charakter ciągły (tzn. jest wykonywana stale i nie jest możliwe ustalenie konkretnego momentu wykonania usługi do czasu zakończenia trwania umowy), obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych. Typowym przykładem umowy o charakterze ciągłym jest umowa najmu. Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu wykonania tych usług, to wykonywane na podstawie tych umów usługi mają charakter ciągły.

W odniesieniu do usług ciągłych uznanie ich za wykonane dopiero z chwilą zakończenia umów byłoby niekorzystne dla fiskusa w przypadku umów obowiązujących w dłuższych okresach z uwagi na późną chwilę rozpoznania VAT należnego. Z tego powodu w przypadku tego rodzaju umów ustawodawca jedynie dla celów VAT przyjął, że usługa zostanie uznana za wykonaną wcześniej. Znalazło to odzwierciedlenie w art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

W przytoczonym przepisie ustawodawca posługuje się pojęciem „uznania” usługi za wykonaną. Oznacza to, że dla celów opodatkowania VAT wprowadza w ten sposób fikcję wykonania usługi, choć w rzeczywistości nie nastąpił jeszcze moment jej wykonania. Usługa nadal trwa, ale ustawodawca uznaje, że jest wykonana (i powinna być opodatkowana) w przyjętych przez strony okresach rozliczeniowych, nie rzadziej niż z upływem każdego roku.

Odnosząc się zatem do przedstawionego stanu faktycznego i zakładając, że umowy z Allegro i firmą kurierską dotyczą świadczenia usług ciągłych, obowiązek podatkowy od tych usług powstanie ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego. Ani upływ terminu płatności, ani wystawienie faktury nie wpływa na konieczność rozpoznania VAT należnego.

PRZYKŁAD

W przypadku rozliczeń za maj, płatnych w czerwcu, obowiązek podatkowy powstanie w maju – a konkretnie w ostatnim dniu tego miesiąca. VAT należny z tego tytułu sprzedawca powinien wykazać w deklaracji za maj.

Terminy zwrotu różnicy w podatku VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Odliczenie VAT naliczonego

Moment powstania obowiązku podatkowego ma wpływ na moment powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego. Prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje bowiem w okresie rozliczeniowym, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia podatnik może jednak zrealizować nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę (art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Nabywca usługi rozliczanej w miesięcznych okresach rozliczeniowych otrzymał w czerwcu fakturę za usługę wykonaną w maju. Obowiązek podatkowy od tej usługi (u sprzedawcy) powstał w maju (usługa została uznana za wykonaną w ostatnim dniu maja). Nabywca otrzymał jednak fakturę za tę usługę w czerwcu. W konsekwencji nabywca ma prawo odliczyć VAT naliczony z takiej faktury dopiero w rozliczeniu (deklaracji) za czerwiec.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 3, art. 86 ust. 10 i 10b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312


Jakub Rychlik

prawnik, doradca podatkowy, autor licznych publikacji podatkowych


Źródło: Monitor Księgowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA