Odliczenie VAT od materiałów wykorzystywanych do usługi budowlanej świadczonej w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 28 e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że miejsce świadczenia, a zarazem opodatkowania usług, wyznacza położenie nieruchomości, na której dana usługa jest świadczona.
REKLAMA
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
Z powyższego wynika, że świadczenie przez polskich podatników usług remontowo-budowlanych na nieruchomościach położonych poza terytorium naszego kraju nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. A zatem, w przypadku świadczenia usługi remontowo-budowlanej na nieruchomości położonej w Niemczech na rzecz podatnika z tego państwa, obowiązek naliczenia i rozliczenia podatku VAT spoczywa na kontrahencie niemieckim.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku świadczenia usługi remontowej bądź budowlanej na nieruchomości położonej w Niemczech dla osoby prywatnej, polski podatnik zobowiązany jest zarejestrować tam działalność i rozliczyć podatek VAT w oparciu o niemieckie przepisy podatkowe.
REKLAMA
Pan Aleksander prowadzi firmę „REMONT” z siedzibą w Szczecinie. W maju 2014 r. wykonał kompleksową usługę polegającą na wymianie okien w kamienicy położonej w Berlinie. Z uwagi na to, że przedmiotowa usługa świadczona była na nieruchomości położonej na terytorium Niemiec na rzecz podatnika podatku VAT, Pan Aleksander wystawił fakturę VAT NP z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Podatnik niemiecki zobowiązany jest do naliczenia i rozliczenia podatku VAT związanego z przedmiotową usługą.
DAK-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w kwietniu 2014 r. wykonała usługę remontową w lokalu mieszkalnym położonym w Dortmundzie na rzecz osoby prywatnej niebędącej podatnikiem podatku VAT. W związku z wykonaniem przedmiotowej usługi Spółka zobowiązana jest do zarejestrowania działalności na terenie Niemiec oraz rozliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowej usługi w niemieckim urzędzie podatkowym.
Odnosząc się z kolei do możliwości odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie materiałów wykorzystywanych do realizacji usług budowlanych na terenie Niemiec, wskazać należy na treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co istotne, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Jako przykładowe dokumenty, o których mowa powyżej, potwierdzające związek zakupu materiałów ze świadczeniem usługi budowlanej na nieruchomości położonej za granicą, można wskazać umowy na wykonanie robót budowlanych, czy też protokoły odbioru prac. Pamiętać jednak należy, że dokumentacja musi jednoznacznie wskazywać, że wykonanie usługi miało miejsce na nieruchomości zlokalizowanej poza terytorium kraju.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Pan Jan Kos zarejestrowany jako podatnik VAT i VAT-UE świadczył usługę budowlaną na rzecz niemieckiego podatnika VAT na nieruchomości położonej w Niemczech. Z uwagi na lokalizację nieruchomości transakcja została opodatkowana w Niemczech przez niemieckiego podatnika VAT. Pan Jan zakupił w Polsce materiały budowlane, które wykorzystał przy realizacji zlecenia. W omawianym przykładzie przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu materiałów, pod warunkiem, że podatnik posiada dokumenty potwierdzające wykonanie usługi na terenie Niemiec oraz jeżeli w odniesieniu do tych wydatków przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT, gdyby czynności te były świadczone na terytorium kraju.
Podsumowując, w przypadku świadczenia przez polskiego podatnika VAT usługi budowlanej ściśle związanej z nieruchomością zlokalizowanej poza terytorium Polski, czyli w sytuacji gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się poza terytorium kraju, polskiemu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu materiałów wykorzystywanych do realizacji tej usługi.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Iwona Majchrzak
Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat