REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od materiałów wykorzystywanych do usługi budowlanej świadczonej w Niemczech

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Odliczenie VAT od materiałów wykorzystywanych do usługi budowlanej świadczonej w Niemczech
Odliczenie VAT od materiałów wykorzystywanych do usługi budowlanej świadczonej w Niemczech
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie firmy działające w branży budowlanej coraz częściej decydują się na podjęcie współpracy z podatnikami VAT z innych państw członkowskich (w zakresie świadczenia usług remontowo-budowlanych). Z uwagi na to, że ceny niektórych materiałów budowlanych w naszym kraju są niższe aniżeli w innych krajach UE, podatnicy nabywają towary na terenie Polski celem ich wykorzystania przy świadczeniu usług budowlanych za granicą. Pojawia się pytanie, czy podatnikom tym przysługuje prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturach zakupowych tychże materiałów?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 28 e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że miejsce świadczenia, a zarazem opodatkowania usług, wyznacza położenie nieruchomości, na której dana usługa jest świadczona.

REKLAMA

Autopromocja

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Z powyższego wynika, że świadczenie przez polskich podatników usług remontowo-budowlanych na nieruchomościach położonych poza terytorium naszego kraju nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. A zatem, w przypadku świadczenia usługi remontowo-budowlanej na nieruchomości położonej w Niemczech na rzecz podatnika z tego państwa, obowiązek naliczenia i rozliczenia podatku VAT spoczywa na kontrahencie niemieckim.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku świadczenia usługi remontowej bądź budowlanej na nieruchomości położonej w Niemczech dla osoby prywatnej, polski podatnik zobowiązany jest zarejestrować tam działalność i rozliczyć podatek VAT w oparciu o niemieckie przepisy podatkowe.

REKLAMA

Pan Aleksander prowadzi firmę „REMONT” z siedzibą w Szczecinie. W maju 2014 r. wykonał kompleksową usługę polegającą na wymianie okien w kamienicy położonej w Berlinie. Z uwagi na to, że przedmiotowa usługa świadczona była na nieruchomości położonej na terytorium Niemiec na rzecz podatnika podatku VAT, Pan Aleksander wystawił fakturę VAT NP z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Podatnik niemiecki zobowiązany jest do naliczenia i rozliczenia podatku VAT związanego z przedmiotową usługą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DAK-BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu w kwietniu 2014 r. wykonała usługę remontową w lokalu mieszkalnym położonym w Dortmundzie na rzecz osoby prywatnej niebędącej podatnikiem podatku VAT. W związku z wykonaniem przedmiotowej usługi Spółka zobowiązana jest do zarejestrowania działalności na terenie Niemiec oraz rozliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowej usługi w niemieckim urzędzie podatkowym.

Odnosząc się z kolei do możliwości odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie materiałów wykorzystywanych do realizacji usług budowlanych na terenie Niemiec, wskazać należy na treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co istotne, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jako przykładowe dokumenty, o których mowa powyżej, potwierdzające związek zakupu materiałów ze świadczeniem usługi budowlanej na nieruchomości położonej za granicą, można wskazać umowy na wykonanie robót budowlanych, czy też protokoły odbioru prac. Pamiętać jednak należy, że dokumentacja musi jednoznacznie wskazywać, że wykonanie usługi miało miejsce na nieruchomości zlokalizowanej poza terytorium kraju. 

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Pan Jan Kos zarejestrowany jako podatnik VAT i VAT-UE świadczył usługę budowlaną na rzecz niemieckiego podatnika VAT na nieruchomości położonej w Niemczech. Z uwagi na lokalizację nieruchomości transakcja została opodatkowana w Niemczech przez niemieckiego podatnika VAT. Pan Jan zakupił w Polsce materiały budowlane, które wykorzystał przy realizacji zlecenia. W omawianym przykładzie przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu materiałów, pod warunkiem, że podatnik posiada dokumenty potwierdzające wykonanie usługi na terenie Niemiec oraz jeżeli w odniesieniu do tych wydatków przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT, gdyby czynności te były świadczone na terytorium kraju.


Podsumowując, w przypadku świadczenia przez polskiego podatnika VAT usługi budowlanej ściśle związanej z nieruchomością zlokalizowanej poza terytorium Polski, czyli w sytuacji gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się poza terytorium kraju, polskiemu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu materiałów wykorzystywanych do realizacji tej usługi.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Iwona Majchrzak

Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA