| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Prawo do pełnego odliczenia VAT za usługę prawną

Prawo do pełnego odliczenia VAT za usługę prawną

Prawo do odliczenia należnego podatku od towarów i usług przysługuje pod dwoma warunkami, które spełnione być muszą w sposób kumulatywny. Nabywcą towarów bądź usług musi być podmiot, który jest podatnikiem VAT, a owe towary czy usługi wykorzystywane być muszą przez podatnika do podejmowania czynności, które podlegają podatkowi VAT. Kto i kiedy ma zatem prawo do pełnego odliczenia VAT za usługę prawną?

Gmina jako podatnik VAT

Podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel i rezultat – może to być działalność producentów, handlowców, usługodawców, rolników czy też osób wykonujących tak zwane wolne zawody.

Zgodnie z artykułem 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem podatku VAT nie są organy władzy publicznej oraz urzędy, które owe organy obsługują. Nie dotyczy to jednak czynności wykonywanych przez te jednostki na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z europejskimi normami prawnymi, jeżeli owe organy bądź urzędy podejmują takie transakcje, w celu unikania znacznego zakłócenia konkurencji w odniesieniu do owych działań lub transakcji traktuje się ich jako podatków VAT.

Czynności uprawniające do obniżenia kwoty podatku VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług stanowi, iż co do zasady w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Między zakupami a czynnościami opodatkowanymi, które podatnik wykonuje, istnieć musi korelacja.

Ustawa nie zawiera jednak precyzyjnych wytycznych co to tego, w jaki sposób zakupione towary bądź też usługi powinny być wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, by móc skorzystać z owego prawa. Uznaje się, iż związek ten może być zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Związek bezpośredni zachodzi w sytuacji, gdy towary zakupione przez podatnika podlegać będą dalszej odsprzedaży. Związek pośredni ma miejsce natomiast gdy wydatki nie ukazują się w sposób bezpośredni w obrotach uzyskiwanych przez podatnika, jednak to, czy zostaną poniesione warunkuje uzyskanie obrotu bądź też jego zwiększenie. Aby uznać, czy owe wydatki pozostają w związku z obrotami, a więc i z działalnością podatnika, zbadać należy czy występuje między nimi związek przyczynowo-skutkowy.

Prawo do odliczenia VAT za usługę prawną

Prawo do odliczenia usługi prawnej zakupionej przez organy gminy stało się przedmiotem orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z tezami postawionymi w owym orzeczeniu, gminie prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie wówczas, gdy zakupione przez nią usługi wykorzystywane zostaną w tym obszarze jej działalności, który podlega opodatkowaniu. Związek ten może być jedynie pośredni, jednak musi zostać odpowiednio udokumentowany. Zgodnie z treścią orzeczenia WSA w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 2838/14: „Organ podatkowy ma oczywiście prawo do weryfikacji czy dane zakupy posłużyły rzeczywiście sprzedaży opodatkowanej i czy Gmina prawidłowo zrealizowała prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale w ramach postępowania podatkowego w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług, a nie poprzez nieuprawnione rozszerzanie stanu faktycznego sprawy interpretacyjnej”.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jeżeli jednak zakupione towary lub usługi  wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego a przy tym także do czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »