REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa VAT. Dla kogo?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
grupa VAT 2023
grupa VAT 2023
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Grupa VAT to nowe rozwiązanie zakładające pozostawienie odrębności w podatku dochodowym oraz wspólne rozliczenia VAT dla całej grupy. Podmioty powiązane uzyskają możliwość znacznych uproszczeń od strony ewidencyjnej.

Kto może utworzyć grupę VAT?

Grupę VAT mogą utworzyć podmioty gospodarcze, których realne położenie nie jest równorzędne, gdyż występuje jakaś forma kontroli danego podmiotu nad innym. Można to zobrazować jako spółkę „centralną” oraz spółki o charakterze „satelitów”.

Autopromocja

Generalnym warunkiem dla założenia grupy VAT jest powiązanie ekonomiczne, finansowe i organizacyjne (wszystkie trzy powiązania jednocześnie) pomiędzy podmiotami, które chcą utworzyć grupę VAT.

Należy podkreślić, że grupa VAT jest formą odrębną od podatkowej grupy kapitałowej w podatku CIT. Założenie podatkowej grupy kapitałowej nie jest konieczne do założenia grupy VAT.

Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie finansowe

Art. 15a ust. 3 ustawy VAT konkretyzuje, że powiązanie finansowe występuje, gdy jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Przytoczona definicja ustawowa może wydawać się podobna do definicji spółki dominującej jednak te konstrukcje nie są tożsame.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie ekonomiczne

Art. 15a ust. 4 ustawy VAT podaje trzy przypadki, w których wystąpi powiązanie ekonomiczne uprawniające do założenia grupy VAT:

  • przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter
  • rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne
  • członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT

Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie organizacyjne

Art. 15a ust. 5 ustawy VAT precyzuje, że grupę VAT mogą utworzyć podmioty, które realnie współdziałają w celu osiągania zysku przez całą grupę. Definicja ustawowa wymienia dwa przypadki w których wystąpi powiązanie organizacyjne:

  • prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem
  • organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu

Korzyści związane z założeniem grupy VAT

Pierwszą z brzegu korzyścią związaną z utworzeniem grupy VAT są uproszczenia ewidencyjne. Podatnikiem VAT jest cała grupa, a nie poszczególne podmioty wchodzące w jej skład.  Taki schemat jest szczególnie korzystny w odniesieniu do plików JPK składanych przez całą grupę.

Obroty wewnątrz grupy VAT stają się neutralne, co oznacza brak obowiązku wystawiania faktur (zamiast tego wystarczająca jest nota księgowa) oraz stosowania mechanizmu podzielonej płatności dla wewnętrznych przepływów finansowych.

Umowa grupy VAT jest zawierana na okres co najmniej trzech lat z możliwością przedłużenia. Konieczne jest wskazanie przedstawiciela reprezentującego daną grupę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA