Grupa VAT. Dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może utworzyć grupę VAT?
- Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie finansowe
- Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie ekonomiczne
- Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie organizacyjne
- Korzyści związane z założeniem grupy VAT
Kto może utworzyć grupę VAT?
Grupę VAT mogą utworzyć podmioty gospodarcze, których realne położenie nie jest równorzędne, gdyż występuje jakaś forma kontroli danego podmiotu nad innym. Można to zobrazować jako spółkę „centralną” oraz spółki o charakterze „satelitów”.
REKLAMA
Generalnym warunkiem dla założenia grupy VAT jest powiązanie ekonomiczne, finansowe i organizacyjne (wszystkie trzy powiązania jednocześnie) pomiędzy podmiotami, które chcą utworzyć grupę VAT.
Należy podkreślić, że grupa VAT jest formą odrębną od podatkowej grupy kapitałowej w podatku CIT. Założenie podatkowej grupy kapitałowej nie jest konieczne do założenia grupy VAT.
Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie finansowe
Art. 15a ust. 3 ustawy VAT konkretyzuje, że powiązanie finansowe występuje, gdy jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Przytoczona definicja ustawowa może wydawać się podobna do definicji spółki dominującej jednak te konstrukcje nie są tożsame.
Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie ekonomiczne
Art. 15a ust. 4 ustawy VAT podaje trzy przypadki, w których wystąpi powiązanie ekonomiczne uprawniające do założenia grupy VAT:
- przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter
- rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne
- członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT
Warunek utworzenia grupy VAT – powiązanie organizacyjne
Art. 15a ust. 5 ustawy VAT precyzuje, że grupę VAT mogą utworzyć podmioty, które realnie współdziałają w celu osiągania zysku przez całą grupę. Definicja ustawowa wymienia dwa przypadki w których wystąpi powiązanie organizacyjne:
- prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem
- organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu
Korzyści związane z założeniem grupy VAT
Pierwszą z brzegu korzyścią związaną z utworzeniem grupy VAT są uproszczenia ewidencyjne. Podatnikiem VAT jest cała grupa, a nie poszczególne podmioty wchodzące w jej skład. Taki schemat jest szczególnie korzystny w odniesieniu do plików JPK składanych przez całą grupę.
Obroty wewnątrz grupy VAT stają się neutralne, co oznacza brak obowiązku wystawiania faktur (zamiast tego wystarczająca jest nota księgowa) oraz stosowania mechanizmu podzielonej płatności dla wewnętrznych przepływów finansowych.
Umowa grupy VAT jest zawierana na okres co najmniej trzech lat z możliwością przedłużenia. Konieczne jest wskazanie przedstawiciela reprezentującego daną grupę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat