reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Podatnik VAT > Sprawdź kontrahenta i uniknij sankcji VAT

Sprawdź kontrahenta i uniknij sankcji VAT

W styczniu fiskus wykreślił z rejestru podatników VAT kilka tysięcy firm. W związku z tym, przedsiębiorcy zasadnie zwrócili uwagę na potrzebę weryfikacji, czy ich kontrahenci są wciąż zarejestrowani jako podatnicy VAT. Zarówno dokonanie transakcji krajowej, jak i wewnątrzwspólnotowej z kontrahentem niezarejestrowanym na VAT lub VAT-UE może rodzić poważne konsekwencje. Jeszcze bardziej dotkliwe skutki może spowodować wymiana handlowa z podmiotem nieistniejącym.

Reverse charge tylko z czynnym podatnikiem VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia (tzw. reverse charge) stosuje się wobec określonej kategorii towarów, w szczególności złomu, elektroniki czy wyrobów ze stali, obrotu prawem do emisji CO2 czy usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców. W tych okolicznościach, podatnik może wystawić fakturę bez VAT (a podatek ten na zasadzie samonaliczenia rozlicza nabywca). Ale ten preferencyjny dla sprzedawcy mechanizm można zastosować tylko wtedy, gdy nabywca na moment dokonania transakcji jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

W przypadku dokonania dostawy na rzecz podmiotu niezarejestrowanego na VAT lub zarejestrowanego jako podatnik VAT zwolniony, nie jest możliwe zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Jeżeli organy podatkowe zidentyfikują taką transakcję, mogą stwierdzić nieprawidłowości przy wystawianiu faktury, zakwestionować zastosowany mechanizm i określić dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak to sprawdzić?

Ministerstwo Finansów udostępniło platformę do weryfikacji rejestracji VAT podmiotów gospodarczych. Wystarczy wpisać numer NIP, aby dowiedzieć się, czy nasz partner biznesowy jest aktualnie zarejestrowany jako podatnik VAT. Analogiczną weryfikację umożliwia baza VIES, udostępniona przez Komisję Europejską. Podając numer VAT-UE kontrahenta, można dowiedzieć się, czy figuruje on w bazie jako podatnik VAT-UE.

Mechanizmy te pozwalają na jednoczesną weryfikację tylko jednego podmiotu. W celu sprawdzenia statusu rejestracji większej ilości kontrahentów, nie ma możliwości wprowadzenia całej listy numerów NIP lub VAT-UE. Bramki te sprawdzają się więc w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają wielu kontrahentów. Mogą być również z powodzeniem wykorzystywane do incydentalnej kontroli, na przykład podczas nawiązywania współpracy z nowym podmiotem albo w przypadku powzięcia wątpliwości co do jego statusu.

Sposób na masową weryfikację

Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji z dużą ilością dostawców lub odbiorców, w praktyce nie są w stanie ręcznie weryfikować rejestracji na VAT każdego ze swoich partnerów biznesowych. Ponadto, z rynku regularnie znika część podmiotów. Organy podatkowe korzystają obecnie z kompetencji do wykreślenia podmiotów z rejestru podatników VAT. Z takiej sytuacji zrodziła się potrzeba bieżącej i masowej weryfikacji rejestracji VAT kontrahentów. Najlepiej robić to każdorazowo przed złożeniem deklaracji VAT i pliku JPK_VAT.

Na masową i bieżącą weryfikację rejestracji kontrahentów pozwalają niektóre dedykowane programy komputerowe. Aby jednak weryfikacja mogła stać się rutyną, najlepiej, aby była ona wpleciona w proces przygotowywania deklaracji VAT i pliku JPK_VAT. Tylko w ten sposób można wykryć ewentualne nieprawidłowości zanim zrobią to organy podatkowe. Bieżąco weryfikowane numery NIP i VAT-UE są również dobrym narzędziem do sprawdzenia, czy prawidłowo zaklasyfikowaliśmy transakcje na potrzeby VAT.

Igor Roman

Starszy Menedżer

Tax Management Consulting

Deloitte Doradztwo Podatkowe

***

Sprawdź za darmo poprawność rozliczeń VAT z plikiem JPK_VAT

Zweryfikuj rejestrację na VAT swoich kontrahentów

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić testy JPK

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama