REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
VAT 2013, metoda kasowa
VAT 2013, metoda kasowa
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy posiadający status „małych podatników” mogą rozliczać podatek VAT metodą memoriałową (na zasadach ogólnych) lub metodą kasową. Aby wybrać metodę kasową konieczne jest zadeklarowanie tego na druku VAT-R (podczas rejestracji jako podatnik VAT lub poprzez złożenie aktualizacji).

Należy pamiętać o złożeniu deklaracji w odpowiednim terminie, a mianowicie nie później niż do końca miesiąca poprzedzającego okres, od którego będzie stosowana metoda kasowa (przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej lub przed początkiem kwartału, od którego będzie stosowana w przypadku działalności już trwającej).

Autopromocja

Metoda kasowa przewiduje wyłącznie rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych (podatnicy składają druk VAT-7K) , i tak:

 • metodę kasową można stosować od początku III kwartału pod warunkiem, że zawiadomienie zostało złożone do końca czerwca;
 • jeśli rozpoczęcie działalności gospodarczej zaplanowane zostało na początek sierpnia, to żeby rozliczać się metodą kasową, należy złożyć zawiadomienie przed końcem lipca.

Status „małego podatnika”

Mały podatnik zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług to przedsiębiorca:

 • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (dla 2012 roku to wartość 4 922 000zł);
 • prowadzący firmę maklerską, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu

- jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (dla 2012 roku to wartość 185 000 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Przejście z metody kasowej na memoriałową

W przypadku gdy przedsiębiorca chce przejść z rozliczeń metodą kasową na rozliczenia na zasadach ogólnych (metoda memoriałowa), może to uczynić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia rozliczania podatku VAT metodą kasową.

W przypadku przekroczenia limitu sprzedaży utrata prawa do rozliczeń metodą kasową jest automatyczna i zaczyna obowiązywać od miesiąca następującego po kwartale, w którym została przekroczona kwota limitu.

Zarówno w przypadku dobrowolnej zmiany jak i wynikającej z przekroczenia limity sprzedaży, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia aktualizacji VAT-R.

Nowelizacja przepisów dot. metody kasowej od 2013 roku

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie w 2013 roku, zmieniły dotychczasowe zasady rozliczania podatku VAT metodą kasową. Podatek VAT rozliczany jest co do zasady po otrzymaniu zapłaty za sprzedaż i odliczany po uiszczeniu zapłaty za wydatek w proporcji, w jakiej dokonano zapłaty za daną transakcję.

Wyjątek stanowi sprzedaż na rzecz osób fizycznych - gdy nie otrzymano zapłaty za sprzedaż, VAT należy rozliczyć 180 dni po sprzedaży.

Po zmianie przepisów możliwa jest zatem sytuacja, w której dokonując sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy - jeśli nie ma chociaż częściowej zapłaty za sprzedaż - obowiązek zapłaty podatku nie powstanie.

Autopromocja

Co wprowadzają nowe zasady

 1. Zniesienie 90-dniowego terminu na rozliczenie podatku VAT w przypadku nieotrzymania zapłaty od innego podatnika; mały podatnik nie musi rozliczać VAT-u dopóki nie otrzyma zapłaty całości lub części należności. W przypadku otrzymania części należności, rozliczana jest proporcjonalna część VAT-u.
 2. Wprowadzenie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego po uregulowaniu części zapłaty - proporcjonalnie do opłaconej części faktury. Wcześniej odliczeń można była dokonywać dopiero w kwartale opłacenia całości faktury kosztowej kontrahentowi.
 3. Wprowadzenie 180-dniowego terminu po upływie którego można dokonać rozliczenia podatku VAT w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych i innych osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT, jeśli do tego czasu sprzedawca nie otrzyma zapłaty za dostarczone towary i usługi.

Oznaczenia na fakturach – koniec z „fakturami VAT MP”

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usługi od stycznia 2013 r. zniosła oznaczenia faktur VAT MP i zastąpiła je adnotacją „metoda kasowa”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA