Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać o złożeniu deklaracji w odpowiednim terminie, a mianowicie nie później niż do końca miesiąca poprzedzającego okres, od którego będzie stosowana metoda kasowa (przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej lub przed początkiem kwartału, od którego będzie stosowana w przypadku działalności już trwającej).
REKLAMA
Metoda kasowa przewiduje wyłącznie rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych (podatnicy składają druk VAT-7K) , i tak:
- metodę kasową można stosować od początku III kwartału pod warunkiem, że zawiadomienie zostało złożone do końca czerwca;
- jeśli rozpoczęcie działalności gospodarczej zaplanowane zostało na początek sierpnia, to żeby rozliczać się metodą kasową, należy złożyć zawiadomienie przed końcem lipca.
Status „małego podatnika”
Mały podatnik zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług to przedsiębiorca:
- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (dla 2012 roku to wartość 4 922 000zł);
- prowadzący firmę maklerską, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu
- jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (dla 2012 roku to wartość 185 000 zł).
Przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy
Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok
Przejście z metody kasowej na memoriałową
W przypadku gdy przedsiębiorca chce przejść z rozliczeń metodą kasową na rozliczenia na zasadach ogólnych (metoda memoriałowa), może to uczynić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia rozliczania podatku VAT metodą kasową.
W przypadku przekroczenia limitu sprzedaży utrata prawa do rozliczeń metodą kasową jest automatyczna i zaczyna obowiązywać od miesiąca następującego po kwartale, w którym została przekroczona kwota limitu.
Zarówno w przypadku dobrowolnej zmiany jak i wynikającej z przekroczenia limity sprzedaży, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia aktualizacji VAT-R.
Nowelizacja przepisów dot. metody kasowej od 2013 roku
Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie w 2013 roku, zmieniły dotychczasowe zasady rozliczania podatku VAT metodą kasową. Podatek VAT rozliczany jest co do zasady po otrzymaniu zapłaty za sprzedaż i odliczany po uiszczeniu zapłaty za wydatek w proporcji, w jakiej dokonano zapłaty za daną transakcję.
Wyjątek stanowi sprzedaż na rzecz osób fizycznych - gdy nie otrzymano zapłaty za sprzedaż, VAT należy rozliczyć 180 dni po sprzedaży.
Po zmianie przepisów możliwa jest zatem sytuacja, w której dokonując sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy - jeśli nie ma chociaż częściowej zapłaty za sprzedaż - obowiązek zapłaty podatku nie powstanie.
Co wprowadzają nowe zasady
- Zniesienie 90-dniowego terminu na rozliczenie podatku VAT w przypadku nieotrzymania zapłaty od innego podatnika; mały podatnik nie musi rozliczać VAT-u dopóki nie otrzyma zapłaty całości lub części należności. W przypadku otrzymania części należności, rozliczana jest proporcjonalna część VAT-u.
- Wprowadzenie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego po uregulowaniu części zapłaty - proporcjonalnie do opłaconej części faktury. Wcześniej odliczeń można była dokonywać dopiero w kwartale opłacenia całości faktury kosztowej kontrahentowi.
- Wprowadzenie 180-dniowego terminu po upływie którego można dokonać rozliczenia podatku VAT w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych i innych osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT, jeśli do tego czasu sprzedawca nie otrzyma zapłaty za dostarczone towary i usługi.
Oznaczenia na fakturach – koniec z „fakturami VAT MP”
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usługi od stycznia 2013 r. zniosła oznaczenia faktur VAT MP i zastąpiła je adnotacją „metoda kasowa”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat