| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku

Metoda kasowa dla „małych podatników” - zmiany od 2013 roku

Przedsiębiorcy posiadający status „małych podatników” mogą rozliczać podatek VAT metodą memoriałową (na zasadach ogólnych) lub metodą kasową. Aby wybrać metodę kasową konieczne jest zadeklarowanie tego na druku VAT-R (podczas rejestracji jako podatnik VAT lub poprzez złożenie aktualizacji).

Należy pamiętać o złożeniu deklaracji w odpowiednim terminie, a mianowicie nie później niż do końca miesiąca poprzedzającego okres, od którego będzie stosowana metoda kasowa (przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej lub przed początkiem kwartału, od którego będzie stosowana w przypadku działalności już trwającej).

Metoda kasowa przewiduje wyłącznie rozliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych (podatnicy składają druk VAT-7K) , i tak:

  • metodę kasową można stosować od początku III kwartału pod warunkiem, że zawiadomienie zostało złożone do końca czerwca;
  • jeśli rozpoczęcie działalności gospodarczej zaplanowane zostało na początek sierpnia, to żeby rozliczać się metodą kasową, należy złożyć zawiadomienie przed końcem lipca.

Status „małego podatnika”

Mały podatnik zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług to przedsiębiorca:

  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro (dla 2012 roku to wartość 4 922 000zł);
  • prowadzący firmę maklerską, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu

- jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro (dla 2012 roku to wartość 185 000 zł).

Przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Wydatki na stworzenie strony internetowej są kosztem podatkowym firmy

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Przejście z metody kasowej na memoriałową

W przypadku gdy przedsiębiorca chce przejść z rozliczeń metodą kasową na rozliczenia na zasadach ogólnych (metoda memoriałowa), może to uczynić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia rozliczania podatku VAT metodą kasową.

W przypadku przekroczenia limitu sprzedaży utrata prawa do rozliczeń metodą kasową jest automatyczna i zaczyna obowiązywać od miesiąca następującego po kwartale, w którym została przekroczona kwota limitu.

Zarówno w przypadku dobrowolnej zmiany jak i wynikającej z przekroczenia limity sprzedaży, przedsiębiorca ma obowiązek złożenia aktualizacji VAT-R.

Nowelizacja przepisów dot. metody kasowej od 2013 roku

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie w 2013 roku, zmieniły dotychczasowe zasady rozliczania podatku VAT metodą kasową. Podatek VAT rozliczany jest co do zasady po otrzymaniu zapłaty za sprzedaż i odliczany po uiszczeniu zapłaty za wydatek w proporcji, w jakiej dokonano zapłaty za daną transakcję.

Wyjątek stanowi sprzedaż na rzecz osób fizycznych - gdy nie otrzymano zapłaty za sprzedaż, VAT należy rozliczyć 180 dni po sprzedaży.

Po zmianie przepisów możliwa jest zatem sytuacja, w której dokonując sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorcy - jeśli nie ma chociaż częściowej zapłaty za sprzedaż - obowiązek zapłaty podatku nie powstanie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »