Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 13 lutego 2014 r. (IPTPP4/443-805/13-4/BM)
REKLAMA
Sprawa dotyczyła dwuosobowej spółki jawnej, zamierzającej w drodze uchwały zakończyć swoją działalność bez likwidacji. Taka uchwała pozwoli na rozwiązanie spółki i przejęcie majątku przez jednego ze wspólników na zasadzie darowizny – miał on kontynuować działalność spółki w formie indywidualnej działalności gospodarczej, przy czym drugi wspólnik nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń względem majątku. Po przekazaniu majątku zostanie złożony wniosek o wykreślenie spółki z KRS, a jej rozwiązanie nastąpi z chwilą wykreślenia.
W związku powyższym, wspólnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy czynność przekazania majątku spółki w opisanej sytuacji będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Przedstawiając własne stanowisko wspólnik wskazał, że z uwagi na fakt, że przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo, jego przekazanie jest zwolnione z opodatkowania VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. Uzasadniając interpretację wskazał że zwolnienie to jest przyznawane na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT; należy więc sprawdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jego definicję podaje Kodeks Cywilny – zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn
Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza
Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku
Obejmuje takie składniki jak np. nieruchomości i ruchomości, koncesje, licencje, wierzytelności, księgi i dokumenty, wierzytelności i środki pieniężne. Organ uznał, że w omawianym stanie faktycznym w istocie zostało przekazane przedsiębiorstwo. Taka darowizna będzie zatem zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat