reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Usługi świadczone przez zakład główny spółki na rzecz oddziału - rozliczenie VAT

Usługi świadczone przez zakład główny spółki na rzecz oddziału - rozliczenie VAT

Do kwestii opodatkowania podatkiem VAT rozliczeń pomiędzy oddziałem spółki, a jej zakładem głównym w sytuacji, gdy oddział tej spółki należy do grupy VAT, odniósł się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 17 września 2014 roku w sprawie C 7/13.

Zależność oddziału spółki od zakładu głównego

Aby usługa świadczona pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą mogła zostać opodatkowana, musi istnieć pomiędzy nimi stosunek prawny, na podstawie którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych. W odniesieniu do relacji spółka – oddział należy zatem zbadać, czy oddział jest niezależny od spółki, prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i posiada własny kapitał. Jeżeli oddział spełnia ww. warunki, wówczas wówczas można mu przypisać status odrębnego podatnika (w stosunku do siedziby spółki) w rozumieniu art. 9 dyrektywy VAT.

W konsekwencji będzie pociągać to za sobą konieczność opodatkowania usług świadczonych przez zakład główny spółki na rzecz oddziału. Jednakże w sytuacji, gdy oddział nie posiada własnego kapitału i nie wykonuje samodzielnie działalności gospodarczej, usługa świadczona pomiędzy zakładem głównym, a oddziałem nie będzie opodatkowana.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wyjątek od zasady - oddział należący do grupy VAT

Zgodnie z art. 11 dyrektywy VAT każde państwo członkowskie (po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej) może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym oraz organizacyjnym. W przypadku podmiotów gospodarczych zaliczonych do takiej grupy VAT, właściwy organ przydziela tej grupie VAT numer identyfikacji podatkowej. Co więcej, traktowanie członków grupy VAT jako jednego podatnika wyklucza możliwość składania przez członków tej grupy oddzielnych zgłoszeń podatku VAT.

Powyższe oznacza, iż w przypadku świadczenia przez podmiot trzeci na rzecz członka grupy VAT takie świadczenie traktowane jest dla celów podatku jako świadczenie na rzecz grupy VAT, a nie konkretnego członka tej grupy. Zatem w przypadku, gdy oddział spółki należy do grupy VAT, z punktu widzenia tego podatku usługi świadczone przez zakład główny spółki na rzecz jej oddziału należy uznać za wykonywane na rzecz grupy VAT, do której przynależy ten oddział, podlegające opodatkowaniu na mocy przepisów dyrektywy VAT.

Dokumentowanie i rozliczanie w VAT sprzedaży na rzecz konsumentów

Podmiot zobowiązany do opłaty?

W sytuacji, gdy usługi świadczy spółka położona w państwie trzecim, która posiada odrębny od grupy VAT status podatnika to grupa VAT, jako nabywca tych usług, a nie oddział spółki zobowiązana będzie do zapłaty tego podatku.

Konkluzja

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż usługi świadczone przez główny zakład spółki położony w państwie trzecim na rzecz oddziału spółki znajdującego się w państwie członkowskim stanowią transakcje podlegające opodatkowaniu, jeżeli oddział jest członkiem grupy VAT. Ponadto w sytuacji, w której zakład główny spółki znajdującej się w państwie trzecim świadczy odpłatnie usługi na rzecz oddziału tej samej spółki znajdującego się w państwie członkowskim, a oddział ten jest członkiem grupy VAT w tym państwie członkowskim, to grupa ta, jako nabywca tych usług, a nie oddział staje się zobowiązana do uiszczenia podatku podlegającego zapłacie.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama