reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Deklaracja VAT-12 – nowy wzór od 1 stycznia 2016 r.

Deklaracja VAT-12 – nowy wzór od 1 stycznia 2016 r.

Od początku 2016 r. obowiązywał będzie nowy wzór skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Dotychczasowy wzór będzie miał zastosowanie najpóźniej do rozliczenia za czerwiec 2016 r.

Wprowadzenie nowego wzór deklaracji VAT-12 przewiduje projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem.

Nowy formularz (VAT-12(3))będzie miał po raz pierwszy zastosowanie do rozliczeń za styczeń 2016 r. Nowa wersja deklaracji została dostosowana do zmian, które zakłada ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy  - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649).

Zobacz: Nowy wzór deklaracji VAT-12

Wzór ten został oparty na dotychczasowym wzorze określonym na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 marca 2013 r. w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (Dz. U. poz. 356). Do wzoru VAT-12(2) wprowadzono m.in. następujące zmiany:

- W główce deklaracji „Miejsce składania”: usunięto dotychczasową informację i zastąpiono ją informacją w brzmieniu: „Urząd skarbowy właściwy ze względu na adres siedziby podatnika, jeżeli podatnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, lub urząd skarbowy ze względu na miejsce zamieszkania, jeżeli podatnik jest osobą fizyczną”.

Zmiana ta wynika bezpośrednio ze zmiany art. 3 ustawy o VAT – do określenia właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego w zakresie podatku VAT zastosowanie mieć będzie generalna zasada, która wynika z art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tą zasadą, dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej właściwość określa się według adresu siedziby podatnika, a w przypadku osób fizycznych jest to miejsce zamieszkania.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

- W części A. Miejsce i cel składania deklaracji: w poz. 7: „Cel złożenia formularza” – dotychczasowe brzmienie przypisu do kwadratu 2: „Zgodnie z art.81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa podatnik może skorygować złożoną deklarację poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.” zastąpiono następującym brzmieniem: „Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).”.

Zmiana wynika z nowelizacji, ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa, która znosi obowiązek dołączenia uzasadnienia przyczyn złożonej korekty deklaracji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama