REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT
Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez Google AdWords lub Facebook służą promocji działalności reklamodawców i przyczyniania się do zwiększenia grona klientów. Każda z tych firm posiada swoją siedzibę na terenie Irlandii dlatego też faktury wystawiane przez te firmy, nieco różnią się w sposobie ich ujmowania w rozliczeniach księgowych od faktur krajowych. Ekspertka z ifirma.pl omawia obowiązek rejestracji do VAT-UE, zawartość i sposób księgowania tych faktur.

Obowiązek rejestracji do VAT-UE

Bardzo ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu usługi reklamy w wyszukiwarce Google czy utworzenia swojego fanpage’a, dokonać rejestracji do VATu unijnego, jeśli wcześniej podatnik nie dokonał takiego zgłoszenia. Ten obowiązek dotyczy zarówno płatników VAT jak też nieVATowców. Rejestracji do VATu unijnego, dokonujemy na formularzu VAT-R.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli zgłoszenia dokonuje nieVATowiec, może nadal pozostać niezarejestrowanym podatnikiem VATu w Polsce, ale na mocy zgłoszenia stanie się VATowcem unijnym. Gdy po złożeniu deklaracji rejestrującej, pracownik urzędu dokona wpisu do systemu, nasz numer NIP będzie widoczny na stronie Komisji Europejskiej.

Wygląd faktury

Faktury wystawione przez zagranicznych kontrahentów, mogą się różnić od polskich dokumentów ze względu na to, że każdy sprzedawca wystawia fakturę zgodnie z przepisami obowiązującymi w jego kraju. Dzięki temu, że kraje unijne licznie wymieniają się swoimi usługami i towarami, faktury są raczej ujednolicone w swoich elementach lub treściach, zatem księgowanie ich nie jest kłopotliwe.

Platformy Google AdWords oraz Facebook, automatycznie pobierają dane z założonego konta. Czyli przedsiębiorca samodzielnie decyduje w jaki sposób jego dane mają być uwidocznione na fakturach. Bardzo ważne jest to, aby zaznaczyć opcję potwierdzającą, że założone konto jest kontem firmowym, służącym do celów komercyjnych.

REKLAMA

Po dokonaniu rejestracji do VAT-UE, przed swoim numerem NIP należy określić prefiks swojego kraju, czyli przez polski podmiot będzie stosowany skrót PL. Dodatkowo, na fakturze nie powinniśmy znaleźć stawki ani kwoty podatku VAT. Faktury będą natomiast zawierały adnotację odwrotnego obciążenia (Reverse charge) w podatku VAT. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/112/WE, obowiązek rozliczenia podatku VAT przy tego typu usługach, spoczywa na nabywcy, który rozlicza usługę stosując stawki VAT obowiązujące w jego kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy na otrzymanej fakturze jest wskazana stawka VAT polska lub inna, należy sprawdzić czy posiadane konto jest skonfigurowane jako firmowe, czyli z symbolem PL wraz z numerem NIP oraz czy nasz numer NIP pojawia się jako aktywny VATowiec unijny w systemie VIES. Jeśli nie widzimy powodu, dla którego sprzedawca naliczył podatek VAT i nie zastosował procedury odwrotnego obciążenia, należy skontaktować się z wystawcą faktury w celu wyjaśnienia dokumentu.

Biuletyn VAT

Daty na fakturach

Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest data wystawienia oraz data sprzedaży/dostawy usługi. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której daty te są takie same – np. ostatni dzień miesiąca. W takiej sytuacji, faktura jest ujmowana w tej samej dacie zarówno w rejestrach VAT, jak też w księdze przychodów i rozchodów (KPiR).

Czasami okres świadczenia usług może skończyć się w jednym miesiącu, a data wystawienia faktury może być już w miesiącu kolejnym. Taka faktura będzie miała różne daty księgowania w rejestrach VAT (w dacie sprzedaży) i KPiR (data wystawienia faktury).

W sytuacji, gdy faktura jest wystawiona w walucie obcej, musi ona zostać przeliczona na PLN i po przeliczeniu zaksięgowana w rejestrach VAT i KPiR. Zgodnie z art. 31a ust. 1 oraz art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, kwotę na fakturze należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wykonania usługi czyli dokonania sprzedaży. Z kolei w KPiR, wydatek jest wykazywany w dacie wystawienia faktury, dlatego kursem, po którym przeliczamy wydatek jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Sposób księgowania faktury przez VATowca

Kwota widoczna na fakturze zakupu usługi jest traktowana jako wartość netto, do której należy naliczyć podatek VAT w takiej stawce, jaką naliczyłby za taką usługę polski sprzedawca. W przypadku reklamy, jest to 23%. Tak obliczona kwota podatku VAT jest ujmowana w ewidencji zakupów VAT oraz w ewidencji sprzedaży VAT, czyli staje się neutralna dla firm, posiadających wskaźnik VAT 100% (sprzedają swoje usługi i towary po stawkach innych niż „zwolniony”).

Zdarza się, że system VIES jeszcze nie potwierdza naszego statusu VATowca unijnego ponieważ np. był krótki okres między rejestracją do VAT-UE a wystawieniem faktury lub konto przez pomyłkę zostało oznaczone jako prywatne – wtedy na fakturze znajdujemy naliczony podatek VAT. W takiej sytuacji rozpoznajemy import usług i do kwoty brutto doliczamy podatek VAT, wykazując go w rejestrach VAT i deklaracji.

W deklaracji VAT-7 [wersja 16] oraz w kwartalnej VAT-7K [wersja 10], kwota z faktury oraz doliczony podatek VAT wykazywana jest w rubryce „12. Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”.

Dokonanie zakupu usługi od kontrahenta zagranicznego przez VATowca, nie jest wykazywana na żadnej dodatkowej deklaracji, oprócz deklaracji VAT-7 (VAT-7K).


Sposób księgowania faktury przez nieVATowca

W sytuacji, gdy zakup został dokonany przez nieVATowca, fakturę importu usług należy wykazać w deklaracji VAT-9M, w której jest podawana wartość faktury oraz doliczany jest podatek VAT – zgodnie z obowiązującą w Polsce stawką VAT na takie usługi. Kwotę podatku VAT należy zapłacić do swojego urzędu skarbowego, tytułem VAT-9M, na konto bankowe właściwe dla podatku VAT. NieVATowcy w Polsce, którzy zgłosili się drukiem VAT-R dla celów dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, import usług wykazują w deklaracji VAT-8.

W kosztach uzyskania przychodu w KPiR pojawi się „kwota brutto”, czyli wartość z faktury + kwota doliczonego podatku VAT. Terminem złożenia deklaracji oraz opłacenia podatku VAT jest 25 dzień miesiąca następującego po dacie dostawy usługi.

Katarzyna Marciniak – ifirma.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

Jakie są limity dla ryczałtu na 2025 rok? Kwoty ważne dla podatników

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2025 roku będą mogli opłacać podatnicy, których przychody w bieżącym roku nie przekroczą kwoty 8 569 200 zł. Natomiast prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu w przyszłym roku będą mieli podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 856 920 zł.

Jaki jest limit dla jednorazowej amortyzacji w 2025 roku? Kwota limitu wynosi 214.000 zł

Jednorazowa amortyzacja w 2025 r. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (do wysokości 50 000 euro) mogą dokonywać podatnicy PIT i CIT posiadający status małego podatnika i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Limit ten na 2025 r., po przeliczeniu według średniego kursu euro z 1 października br., wynosi 214.000 zł.

REKLAMA

Podwyżki akcyzy w 2025 r. i kolejnych latach. Droższe będą: papierosy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, tytoń, cygara i cygaretki

W dniu 1 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez Ministra Finansów. Zwiększone zostaną od marca 2025 roku stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) oraz płyn do papierosów elektronicznych. Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie.

JPK CIT od 2025 roku: nowe obowiązki podatników. JPK-KR-PD, JPK-ST

Minister Finansów wydał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jest to tzw. rozporządzenie w sprawie JPK CIT. Jako pierwsze (od 2025 roku) nowymi obowiązkami zostaną obciążone podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. A od 2026 roku pozostali podatnicy CIT.

REKLAMA