reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?

Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?

Blady strach padł na księgowych, przedsiębiorców oraz doradców podatkowych. A to z powodu kolejnego „genialnego” pomysłu rządu, wprowadzającego w 2017 r. drakońskie kary za „nierzetelność” i nieterminowość w rozliczaniu VAT. Prowadzenie działalności gospodarczej oraz świadczenie usług księgowych zacznie przypominać spacer po polu minowym – każdy krok może okazać się ostatnim.

Celem reformy jest uszczelnienie podatku VAT i poprawa jego ściągalności. To słuszna idea, ale biorąc pod uwagę zakres zmian oraz radykalizacji kar w ustawie o VAT i Kodeksie Karnym Skarbowym, cała sytuacja przypomina wezwanie brygady antyterrorystycznej do opanowania szkolnej bójki.

Największe kontrowersje i obawy budzą dwa artykuły Kodeksu Karnego Skarbowego:

art. 56: „Karze za wykroczenie skarbowe „podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej”

oraz art. 62: „Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie”

W których szczegółach tkwi diabeł?

Po pierwsze, nie ma wyraźnej definicji słowa „nierzetelny”, co w jednym szeregu stawia zarówno prawdziwych oszustów, jak i osoby, które po prostu popełniły pomyłkę, przewidując dla nich takie same konsekwencje.

Po drugie, kary są gigantyczne: grzywna do 720 stawek dziennych połączona z prawem sądu do ustalenia konkretnej stawki dziennej dla danego przedsiębiorstwa. W rezultacie kara może osiągać kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Po trzecie, do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięte różne podmioty, często za nie swoją winę (przedsiębiorcy posługujący się „nierzetelnymi” fakturami, księgowi, a nawet doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm).

Po czwarte: kar ciąg dalszy – za opłacenie VAT po terminie lub złożenie deklaracji drogą inną niż elektroniczna będzie kosztować 40.000 złotych. A doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm będą odpowiadać za ich zobowiązania wynikające z nieopłacenia podatku VAT aż do kwoty 500.000 złotych.

Polityka rządu jest więc co najmniej dziwna: zamiast dać „podejrzanej” firmie możliwość uregulowania zobowiązań, doprowadza się ją do bankructwa, a wtedy takowa żadnego podatku już nigdy nie zapłaci. Co więcej, upadłość firmy to utrata zatrudnienia jej pracowników. A ci, nie zarabiając, również nie wspomogą budżetu państwa podatkami, a wręcz przeciwnie, trzeba ich będzie wspierać zasiłkami pochodzącymi... z podatków płaconych przez inne podmioty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dodatkowo, tak ostra penalizacja prawa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej spowoduje masowy odpływ przedsiębiorstw za granicę, a co za tym idzie, wszelkie podatki będą płacone właśnie tam. Inne budżety zyskają, a nasz straci.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że wielu przedsiębiorców zdecyduje się na przeniesienie działalności gospodarczej do Wielkiej Brytanii, kraju słynącego z przyjaznego nastawienia do biznesu. Ewentualnie, powszechna stanie się rejestracja firm w rajach podatkowych. Generalnie, obecni i przyszli przedsiębiorcy będą szukać jurysdykcji, w których nie będzie na każdym kroku czyhać na nich bankructwo i więzienie.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama