REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?

Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?/ Fot. Fotolia
Wysokie kary w VAT w 2017 r. Księgowy zawodem wysokiego ryzyka?/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Blady strach padł na księgowych, przedsiębiorców oraz doradców podatkowych. A to z powodu kolejnego „genialnego” pomysłu rządu, wprowadzającego w 2017 r. drakońskie kary za „nierzetelność” i nieterminowość w rozliczaniu VAT. Prowadzenie działalności gospodarczej oraz świadczenie usług księgowych zacznie przypominać spacer po polu minowym – każdy krok może okazać się ostatnim.

Celem reformy jest uszczelnienie podatku VAT i poprawa jego ściągalności. To słuszna idea, ale biorąc pod uwagę zakres zmian oraz radykalizacji kar w ustawie o VAT i Kodeksie Karnym Skarbowym, cała sytuacja przypomina wezwanie brygady antyterrorystycznej do opanowania szkolnej bójki.

Autopromocja

Największe kontrowersje i obawy budzą dwa artykuły Kodeksu Karnego Skarbowego:

art. 56: „Karze za wykroczenie skarbowe „podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej”

oraz art. 62: „Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W których szczegółach tkwi diabeł?

Po pierwsze, nie ma wyraźnej definicji słowa „nierzetelny”, co w jednym szeregu stawia zarówno prawdziwych oszustów, jak i osoby, które po prostu popełniły pomyłkę, przewidując dla nich takie same konsekwencje.

Po drugie, kary są gigantyczne: grzywna do 720 stawek dziennych połączona z prawem sądu do ustalenia konkretnej stawki dziennej dla danego przedsiębiorstwa. W rezultacie kara może osiągać kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Po trzecie, do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięte różne podmioty, często za nie swoją winę (przedsiębiorcy posługujący się „nierzetelnymi” fakturami, księgowi, a nawet doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm).

Po czwarte: kar ciąg dalszy – za opłacenie VAT po terminie lub złożenie deklaracji drogą inną niż elektroniczna będzie kosztować 40.000 złotych. A doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm będą odpowiadać za ich zobowiązania wynikające z nieopłacenia podatku VAT aż do kwoty 500.000 złotych.

Polityka rządu jest więc co najmniej dziwna: zamiast dać „podejrzanej” firmie możliwość uregulowania zobowiązań, doprowadza się ją do bankructwa, a wtedy takowa żadnego podatku już nigdy nie zapłaci. Co więcej, upadłość firmy to utrata zatrudnienia jej pracowników. A ci, nie zarabiając, również nie wspomogą budżetu państwa podatkami, a wręcz przeciwnie, trzeba ich będzie wspierać zasiłkami pochodzącymi... z podatków płaconych przez inne podmioty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dodatkowo, tak ostra penalizacja prawa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej spowoduje masowy odpływ przedsiębiorstw za granicę, a co za tym idzie, wszelkie podatki będą płacone właśnie tam. Inne budżety zyskają, a nasz straci.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że wielu przedsiębiorców zdecyduje się na przeniesienie działalności gospodarczej do Wielkiej Brytanii, kraju słynącego z przyjaznego nastawienia do biznesu. Ewentualnie, powszechna stanie się rejestracja firm w rajach podatkowych. Generalnie, obecni i przyszli przedsiębiorcy będą szukać jurysdykcji, w których nie będzie na każdym kroku czyhać na nich bankructwo i więzienie.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA