| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe przepisy uszczelniające VAT od 1 stycznia 2017 r.

Nowe przepisy uszczelniające VAT od 1 stycznia 2017 r.

W dniu 15 grudnia prezydent podpisał nowelizację ustawę o podatku od towarów i usług, tzw. dużą nowelizację, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Ja wolę ją nazywać ustawą uszczelniającą podatek VAT. Myślę, że jest to adekwatna nazwa dla tego, co jest w tych przepisach zapisane.

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na znaczne rozszerzenie katalogu usług i czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jest to mechanizm wymyślony po to, aby uszczelniać system obiegu podatku. Trudno jest wyłudzać podatek w sytuacji kiedy jest on objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia. Dla ułatwienia, odwrotne obciążenie jest to solidarna odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy za zobowiązania podatkowe. Ten mechanizm nie zadziała w funkcji uszczelniającej, jeżeli nie będzie połączony z dokładnym prześwietlaniem i weryfikowaniem podatników, którzy występują o zwrot podatków. I to jest drugi element zmian, który można w tej ustawie bardzo wyraźnie wyczytać. Dużo trudniej będzie teraz w krótkim czasie odzyskać podatek od towarów i usług. Ten 25-dniowy okres został obłożony dodatkowymi obostrzeniami.

Jednak przepisy idą jeszcze dalej, ponieważ zaostrzone są warunki kontroli podatkowej właśnie z tego powodu i w tych sytuacjach, w których podatnik będzie występował o zwrot podatku.

Elementem dopełniającym obrazu jest elektroniczne rozliczanie z podatku od towarów i usług. Domyślnym sposobem rozliczania będzie teraz deklaracja elektroniczna i praktycznie wszyscy podatnicy będą się w ten sposób rozliczać. Niewielka grupa najmniejszych podatników jeszcze do końca 2017 roku może korzystać  z deklaracji papierowej.

Czwartym elementem w tej układance jest znaczne zaostrzenie kar za różnego rodzaju uchybienia, nieprawidłowości, a czasami błędy, które podatnicy popełniają w rozliczeniach podatkowych. Kary będą wynikały z postępowań kontrolnych i sprawdzających, które urzędy będą standardowo wszczynać w procedurze o zwrot podatku od towarów i usług. Wszystko to razem sprawi, że odzyskanie podatku będzie teraz dużą sztuką dla podatników, którzy wykażą nadpłatę podatku i będą ubiegali się o zwrot.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dlatego według mnie lepszą nazwą dla nowej ustawy jest ustawa uszczelniająca, ponieważ ma ona szansę uszczelnić obrót podatku, ale też prawdopodobnie spowoduje pewne napięcia płatnicze u niektórych podatników. Na pewno warto zwrócić uwagę na treść tych przepisów, żeby nie dać się zaskoczyć.

Autor: Bogdan Zatorski, Sage Polska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »