reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe przepisy uszczelniające VAT od 1 stycznia 2017 r.

Nowe przepisy uszczelniające VAT od 1 stycznia 2017 r.

W dniu 15 grudnia prezydent podpisał nowelizację ustawę o podatku od towarów i usług, tzw. dużą nowelizację, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Ja wolę ją nazywać ustawą uszczelniającą podatek VAT. Myślę, że jest to adekwatna nazwa dla tego, co jest w tych przepisach zapisane.

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na znaczne rozszerzenie katalogu usług i czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jest to mechanizm wymyślony po to, aby uszczelniać system obiegu podatku. Trudno jest wyłudzać podatek w sytuacji kiedy jest on objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia. Dla ułatwienia, odwrotne obciążenie jest to solidarna odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy za zobowiązania podatkowe. Ten mechanizm nie zadziała w funkcji uszczelniającej, jeżeli nie będzie połączony z dokładnym prześwietlaniem i weryfikowaniem podatników, którzy występują o zwrot podatków. I to jest drugi element zmian, który można w tej ustawie bardzo wyraźnie wyczytać. Dużo trudniej będzie teraz w krótkim czasie odzyskać podatek od towarów i usług. Ten 25-dniowy okres został obłożony dodatkowymi obostrzeniami.

Jednak przepisy idą jeszcze dalej, ponieważ zaostrzone są warunki kontroli podatkowej właśnie z tego powodu i w tych sytuacjach, w których podatnik będzie występował o zwrot podatku.

Elementem dopełniającym obrazu jest elektroniczne rozliczanie z podatku od towarów i usług. Domyślnym sposobem rozliczania będzie teraz deklaracja elektroniczna i praktycznie wszyscy podatnicy będą się w ten sposób rozliczać. Niewielka grupa najmniejszych podatników jeszcze do końca 2017 roku może korzystać  z deklaracji papierowej.

Czwartym elementem w tej układance jest znaczne zaostrzenie kar za różnego rodzaju uchybienia, nieprawidłowości, a czasami błędy, które podatnicy popełniają w rozliczeniach podatkowych. Kary będą wynikały z postępowań kontrolnych i sprawdzających, które urzędy będą standardowo wszczynać w procedurze o zwrot podatku od towarów i usług. Wszystko to razem sprawi, że odzyskanie podatku będzie teraz dużą sztuką dla podatników, którzy wykażą nadpłatę podatku i będą ubiegali się o zwrot.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dlatego według mnie lepszą nazwą dla nowej ustawy jest ustawa uszczelniająca, ponieważ ma ona szansę uszczelnić obrót podatku, ale też prawdopodobnie spowoduje pewne napięcia płatnicze u niektórych podatników. Na pewno warto zwrócić uwagę na treść tych przepisów, żeby nie dać się zaskoczyć.

Autor: Bogdan Zatorski, Sage Polska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama