Nowe przepisy uszczelniające VAT od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na znaczne rozszerzenie katalogu usług i czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jest to mechanizm wymyślony po to, aby uszczelniać system obiegu podatku. Trudno jest wyłudzać podatek w sytuacji kiedy jest on objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia. Dla ułatwienia, odwrotne obciążenie jest to solidarna odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy za zobowiązania podatkowe. Ten mechanizm nie zadziała w funkcji uszczelniającej, jeżeli nie będzie połączony z dokładnym prześwietlaniem i weryfikowaniem podatników, którzy występują o zwrot podatków. I to jest drugi element zmian, który można w tej ustawie bardzo wyraźnie wyczytać. Dużo trudniej będzie teraz w krótkim czasie odzyskać podatek od towarów i usług. Ten 25-dniowy okres został obłożony dodatkowymi obostrzeniami.
REKLAMA
Jednak przepisy idą jeszcze dalej, ponieważ zaostrzone są warunki kontroli podatkowej właśnie z tego powodu i w tych sytuacjach, w których podatnik będzie występował o zwrot podatku.
Elementem dopełniającym obrazu jest elektroniczne rozliczanie z podatku od towarów i usług. Domyślnym sposobem rozliczania będzie teraz deklaracja elektroniczna i praktycznie wszyscy podatnicy będą się w ten sposób rozliczać. Niewielka grupa najmniejszych podatników jeszcze do końca 2017 roku może korzystać z deklaracji papierowej.
Czwartym elementem w tej układance jest znaczne zaostrzenie kar za różnego rodzaju uchybienia, nieprawidłowości, a czasami błędy, które podatnicy popełniają w rozliczeniach podatkowych. Kary będą wynikały z postępowań kontrolnych i sprawdzających, które urzędy będą standardowo wszczynać w procedurze o zwrot podatku od towarów i usług. Wszystko to razem sprawi, że odzyskanie podatku będzie teraz dużą sztuką dla podatników, którzy wykażą nadpłatę podatku i będą ubiegali się o zwrot.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Dlatego według mnie lepszą nazwą dla nowej ustawy jest ustawa uszczelniająca, ponieważ ma ona szansę uszczelnić obrót podatku, ale też prawdopodobnie spowoduje pewne napięcia płatnicze u niektórych podatników. Na pewno warto zwrócić uwagę na treść tych przepisów, żeby nie dać się zaskoczyć.
Autor: Bogdan Zatorski, Sage Polska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat