REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT
Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnieniem wywołującym liczne wątpliwości odnośnie opodatkowania VAT jest odsprzedawanie (refakturowanie) usług nabywanych we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu. Co więcej, odsprzedawane świadczenie może podlegać szczególnym regułom, np. właściwym dla usług turystyki opodatkowanych na zasadzie VAT marża. Warto przeanalizować jak odsprzedaż usługi będzie opodatkowana w tym przypadku.

REKLAMA

Autopromocja

Podatnik gości przedstawiciela spółki powiązanej. W związku z tym, podatnik nabył od agencji turystycznej dla tego przedstawiciela usługę pobytu w hotelu wraz z wycieczką. Agencja zastosowała dla świadczonej usługi zasady właściwe dla usługi turystyki - opodatkowane na zasadzie VAT marża. W związku z tym agencja wystawiła fakturę na kwotę 3.000 zł (w fakturze VAT marża podatek nie jest wyróżniony). Podatnik zamierza obciążyć spółkę powiązaną kwotą 3.000 zł, a więc kosztem usługi turystyki.

W analizowanej sytuacji należy przywołać art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Regulacja ta ma zastosowanie w przedstawionym przykładzie. Podatnik nabył usługę w swoim imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej - spółki powiązanej. W związku z tym, zgodnie z art. 8 ust. 2a, przyjmuje się,  że podatnik sam otrzymał i wyświadczył tę usługę. Występuje on więc w podwójnej roli. Najpierw jako usługobiorca usługi świadczonej przez agencję turystyczną. Następnie zaś jako usługodawca, który świadczy usługę (odsprzedaje ją) na rzecz spółki powiązanej.

Odsprzedający usługę turystyki powinien zastosować szczególne zasady opodatkowania właściwe przy dla tego rodzaju świadczeń. Zgodnie zaś z art. 119 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usługi turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jeżeli więc podatnik, tak jak w analizowanym przypadku, odsprzedaje usługę turystyki po cenie w jakiej ją nabył (czyli nie dolicza swojej marży), to nie nie wystąpi podstawa opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Biuletyn VAT

W sytuacji jak wyżej, podatnik jedynie obciąża spółkę powiązaną jedynie poniesionym kosztem usługi. Z racji tego, że cena zakupu usługi jest równa cenie sprzedaży (3.000 zł), to marża wynosi 0 zł. Z powodu braku marży nie wystąpi natomiast podstawa opodatkowania VAT i podatek należny (podstawa opodatkowania oraz podatek wynoszą 0zł). Z tego powodu, podatnik nie powinien doliczać podatku VAT przy odsprzedawaniu usługi na rzecz spółki powiązanej. Czynność ta nie będzie także wykazana w deklaracji na potrzeby podatku.

Należy jednakże zauważyć, że brak opodatkowania nie wyklucza obowiązków dokumentacyjnych. W przedstawionym przykładzie  usługa jest odprzedawana na rzecz innego podatnika  W związku z tym wystąpi obowiązek wystawienia faktury, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym, z uwagi na art. 106e ust. 2 ustawy o VAT, faktura w tym przypadku powinna zawierać jedynie:

 • datę wystawienia;
 • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
 • nazwę podatnika i nabywcy usługi oraz ich adresy;
 • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku
 • datę wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
 • nazwę usługi;
 • miarę i ilość (liczbę) wykonanej usługi;
 • kwotę należności ogółem;
 • wyrazy "procedura marży dla biur podróży".

Michał Samborski, doradca podatkowy w ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA