REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT
Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnieniem wywołującym liczne wątpliwości odnośnie opodatkowania VAT jest odsprzedawanie (refakturowanie) usług nabywanych we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu. Co więcej, odsprzedawane świadczenie może podlegać szczególnym regułom, np. właściwym dla usług turystyki opodatkowanych na zasadzie VAT marża. Warto przeanalizować jak odsprzedaż usługi będzie opodatkowana w tym przypadku.

Autopromocja

Podatnik gości przedstawiciela spółki powiązanej. W związku z tym, podatnik nabył od agencji turystycznej dla tego przedstawiciela usługę pobytu w hotelu wraz z wycieczką. Agencja zastosowała dla świadczonej usługi zasady właściwe dla usługi turystyki - opodatkowane na zasadzie VAT marża. W związku z tym agencja wystawiła fakturę na kwotę 3.000 zł (w fakturze VAT marża podatek nie jest wyróżniony). Podatnik zamierza obciążyć spółkę powiązaną kwotą 3.000 zł, a więc kosztem usługi turystyki.

W analizowanej sytuacji należy przywołać art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Regulacja ta ma zastosowanie w przedstawionym przykładzie. Podatnik nabył usługę w swoim imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej - spółki powiązanej. W związku z tym, zgodnie z art. 8 ust. 2a, przyjmuje się,  że podatnik sam otrzymał i wyświadczył tę usługę. Występuje on więc w podwójnej roli. Najpierw jako usługobiorca usługi świadczonej przez agencję turystyczną. Następnie zaś jako usługodawca, który świadczy usługę (odsprzedaje ją) na rzecz spółki powiązanej.

Odsprzedający usługę turystyki powinien zastosować szczególne zasady opodatkowania właściwe przy dla tego rodzaju świadczeń. Zgodnie zaś z art. 119 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usługi turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jeżeli więc podatnik, tak jak w analizowanym przypadku, odsprzedaje usługę turystyki po cenie w jakiej ją nabył (czyli nie dolicza swojej marży), to nie nie wystąpi podstawa opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Biuletyn VAT

W sytuacji jak wyżej, podatnik jedynie obciąża spółkę powiązaną jedynie poniesionym kosztem usługi. Z racji tego, że cena zakupu usługi jest równa cenie sprzedaży (3.000 zł), to marża wynosi 0 zł. Z powodu braku marży nie wystąpi natomiast podstawa opodatkowania VAT i podatek należny (podstawa opodatkowania oraz podatek wynoszą 0zł). Z tego powodu, podatnik nie powinien doliczać podatku VAT przy odsprzedawaniu usługi na rzecz spółki powiązanej. Czynność ta nie będzie także wykazana w deklaracji na potrzeby podatku.

Należy jednakże zauważyć, że brak opodatkowania nie wyklucza obowiązków dokumentacyjnych. W przedstawionym przykładzie  usługa jest odprzedawana na rzecz innego podatnika  W związku z tym wystąpi obowiązek wystawienia faktury, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym, z uwagi na art. 106e ust. 2 ustawy o VAT, faktura w tym przypadku powinna zawierać jedynie:

 • datę wystawienia;
 • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
 • nazwę podatnika i nabywcy usługi oraz ich adresy;
 • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku
 • datę wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
 • nazwę usługi;
 • miarę i ilość (liczbę) wykonanej usługi;
 • kwotę należności ogółem;
 • wyrazy "procedura marży dla biur podróży".

Michał Samborski, doradca podatkowy w ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA