| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

Odsprzedaż (refakturowanie) usługi turystyki – rozliczenie VAT

Zagadnieniem wywołującym liczne wątpliwości odnośnie opodatkowania VAT jest odsprzedawanie (refakturowanie) usług nabywanych we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu. Co więcej, odsprzedawane świadczenie może podlegać szczególnym regułom, np. właściwym dla usług turystyki opodatkowanych na zasadzie VAT marża. Warto przeanalizować jak odsprzedaż usługi będzie opodatkowana w tym przypadku.

Podatnik gości przedstawiciela spółki powiązanej. W związku z tym, podatnik nabył od agencji turystycznej dla tego przedstawiciela usługę pobytu w hotelu wraz z wycieczką. Agencja zastosowała dla świadczonej usługi zasady właściwe dla usługi turystyki - opodatkowane na zasadzie VAT marża. W związku z tym agencja wystawiła fakturę na kwotę 3.000 zł (w fakturze VAT marża podatek nie jest wyróżniony). Podatnik zamierza obciążyć spółkę powiązaną kwotą 3.000 zł, a więc kosztem usługi turystyki.

W analizowanej sytuacji należy przywołać art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Regulacja ta ma zastosowanie w przedstawionym przykładzie. Podatnik nabył usługę w swoim imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej - spółki powiązanej. W związku z tym, zgodnie z art. 8 ust. 2a, przyjmuje się,  że podatnik sam otrzymał i wyświadczył tę usługę. Występuje on więc w podwójnej roli. Najpierw jako usługobiorca usługi świadczonej przez agencję turystyczną. Następnie zaś jako usługodawca, który świadczy usługę (odsprzedaje ją) na rzecz spółki powiązanej.

Odsprzedający usługę turystyki powinien zastosować szczególne zasady opodatkowania właściwe przy dla tego rodzaju świadczeń. Zgodnie zaś z art. 119 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usługi turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jeżeli więc podatnik, tak jak w analizowanym przypadku, odsprzedaje usługę turystyki po cenie w jakiej ją nabył (czyli nie dolicza swojej marży), to nie nie wystąpi podstawa opodatkowania.

Polecamy: Biuletyn VAT

W sytuacji jak wyżej, podatnik jedynie obciąża spółkę powiązaną jedynie poniesionym kosztem usługi. Z racji tego, że cena zakupu usługi jest równa cenie sprzedaży (3.000 zł), to marża wynosi 0 zł. Z powodu braku marży nie wystąpi natomiast podstawa opodatkowania VAT i podatek należny (podstawa opodatkowania oraz podatek wynoszą 0zł). Z tego powodu, podatnik nie powinien doliczać podatku VAT przy odsprzedawaniu usługi na rzecz spółki powiązanej. Czynność ta nie będzie także wykazana w deklaracji na potrzeby podatku.

Należy jednakże zauważyć, że brak opodatkowania nie wyklucza obowiązków dokumentacyjnych. W przedstawionym przykładzie  usługa jest odprzedawana na rzecz innego podatnika  W związku z tym wystąpi obowiązek wystawienia faktury, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym, z uwagi na art. 106e ust. 2 ustawy o VAT, faktura w tym przypadku powinna zawierać jedynie:

  • datę wystawienia;
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
  • nazwę podatnika i nabywcy usługi oraz ich adresy;
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku
  • datę wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
  • nazwę usługi;
  • miarę i ilość (liczbę) wykonanej usługi;
  • kwotę należności ogółem;
  • wyrazy "procedura marży dla biur podróży".

Michał Samborski, doradca podatkowy w ECDDP sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »