REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowne wyłączenie płatności split payment

Klaudia Pastuszko
Umowne wyłączenie płatności split payment /Fot. Fotolia
Umowne wyłączenie płatności split payment /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach uszczelnienia systemów podatkowych ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania split payment. W praktyce może się ono okazać niekorzystnym dla podatnika. Czy istnieje możliwość umownego wyłączenia płatności split payment?

Płatność split payment

Płatność split payment, czyli inaczej mechanizm podzielonej płatności, polega na tym, iż jedna płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, iż zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług jest płacona na specjalne konto dostawcy, służące do należności z tytułu podatku VAT.

Autopromocja

W związku z tym świadczący usługę bądź sprzedający towar posiada bardzo ograniczone możliwości dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT - nie może on prowadzić obrotu środkami ani dokonywać przy ich pomocy transakcji gospodarczych. System ten nadaje organom możliwość blokowania środków należnych z tytułu zobowiązania w podatku VAT oraz monitorowania przeprowadzonych transakcji.

Warto przy tym podkreślić, iż mechanizm ten znajduje zastosowanie jedynie w odniesieniu do transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami będącymi przedsiębiorcą. Nie ma możliwości zastosowania tego rodzaju płatności na linii konsument - przedsiębiorca.

Dobrowolność po stronie nabywcy

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. Zależy ono jedynie od decyzji nabywcy usługi od towaru i nie wymaga porozumienia ze sprzedawcą. Do tej pory w systemie prawa podatkowego nie istnieje żaden przepis, który nakładałby na nabywcę obowiązek zastosowania split payment. Jednakże, przepisy nie dają możliwości zablokowania owego mechanizmu jednostronnym oświadczeniem świadczącego usługę bądź sprzedającego towar. Generalnie rzecz biorąc, sprzedający nie ma możliwości sprzeciwienia się temu rodzajowi płatności.

Umowa o wyłączeniu split payment

Pomimo tego, iż sprzedający towar lub usługę nie ma możliwości, aby „zabronić” kontrahentowi zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, istnieje jednak możliwość wyłączenia tego rodzaju płatności. Postanowienie takie może zostać zawarte w dwustronnej umowie między sprzedającym a nabywcą, dotyczącej danej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może przybierać ono dwojaką formę - sprzedawca może zachęcić kontrahenta do tego, aby nie stosował mechanizmu podzielonej płatności, dla przykładu udzielając zniżki na swoje towary lub usługi przy zaniechaniu tej czynności, bądź też zniechęcać go do stosowania mechanizmu, zawierając postanowienie o podwyższeniu ceny w przypadku dokonania płatności split payment. Istnieje także możliwość zamieszczenia w umowie zapisu dotyczącego zakazu stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Polecamy: Jak stosować split payment

Należy przy tym jednak podkreślić, iż na wypadek złamania owego postanowienia przez nabywcę, warto umieścić w umowie także zapis o karze umownej związanej z zastosowaniem split payment. Rekomendacja ta wynika z faktu, iż żaden z przepisów prawa nie wiąże negatywnych konsekwencji z przekroczeniem zapisu wyłączającego konkretny rodzaj płatności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA