reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Zmiany w podzielonej płatności (split payment) od początku 2021 r.

Zmiany w podzielonej płatności (split payment) od początku 2021 r.

Zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (split payment) wprowadzone zostaną od 1 stycznia 2021 r. do ustawy o VAT. W przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projekcie noweli ustawy przewidziano przede wszystkim zmiany mające zlikwidować pojawiające się obecnie wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania split payment.

Obligatoryjne oznaczenia stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment) w formie dobrowolnej weszło w życie 1 lipca 2018 roku, natomiast jako obowiązkowy zapis na dokumencie sprzedaży dla niektórych podajników po nowelizacji ustawy o VAT od 1 listopada 2019 roku. Stosowanie split payment nie dotyczy sprzedaży konsumenckiej (podmiotom niebędącymi podmiotami gospodarczymi) oraz podatników zwolnionych z VAT. Obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności obowiązuje transakcje spełniające łącznie następujące warunki:

  • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT,
  • należność ogółem wynikająca z faktury (tj. wartość brutto całej faktury) przekracza 15 tys. zł,
  • choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych (określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obejmuje dodatkowo towary i usługi objęte do tej pory odwrotnym obciążeniem, czyli przerzuceniem obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę lub odpowiedzialnością podatkową (nowelizacja ustawy o VAT pociągnęła za sobą likwidację odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym).

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności oznacza (oprócz umieszczenia oznaczenia „MPP” na fakturze przez sprzedawcę), że kwota netto wpłynie na rachunek rozliczeniowych sprzedawcy, natomiast kwota podatku VAT wpłynie na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, służący wyłącznie do rozliczenia należności podatkowych z Urzędem Skarbowym.

Zapowiedziane zmiany po nowelizacji ustawy o VAT

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, podatnik może dokonywać płatności ze specjalnego rachunku VAT m.in. zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku VAT, CIT, PIT, podatku akcyzowego, składek ZUS czy kwoty podatku VAT z faktur otrzymanych od kontrahentów.

Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje dodanie możliwości płatności z rachunku VAT należności na rzecz agencji celnych (na rzecz przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych) oraz kwoty odpowiadającej kwocie podatku z tytułu importu towarów. W tych przypadkach w komunikacie przelewu konieczne będzie wskazanie:

  • kwoty odpowiadającej kwocie podatku oraz należności celnych, która ma zostać zapłacona z zastosowaniem MPP (w miejsce kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z  faktury/wartości sprzedaży),
  • numeru dokumentu płatności wystawionego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych (w miejsce numeru faktury),
  • numer, za pomocą którego przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (w miejsce numeru, za pomocą którego zidentyfikowany na potrzeby podatku jest dostawca towaru lub usługodawca).

Drugą istotną zapowiadaną zmianą stosowania mechanizmu podzielonej płatności będzie możliwość uwolnienia środków z rachunku VAT. Oznacza to, że podatnik (również wspólnik spółki cywilnej lub handlowej niemający osobowości prawnej) może złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o przelanie środków zgromadzonych na specjalnym rachunku VAT, na wskazany przez wnioskującego rachunek bankowy, dla których jest prowadzony ten rachunek VAT.

Rozwinięty zostanie dodatkowo system korzyści dla podatników w związku ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, w zakresie sankcji. W myśl obecnych przepisów sankcje są stosowane w sytuacji, gdy podatnik:

  • zaniża zobowiązania podatkowe,
  • zawyża kwotę zwrotu różnicy podatku/podatku naliczonego/kwoty do przeniesienia na następny rok podatkowy,
  • wykazuje kwoty zwrotu podatku lub kwoty do przeniesienia na następny rok podatkowy zamiast kwoty zobowiązania podatkowego.

Sankcje podatkowe wynikają z art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust 2 pkt 1 oraz art. 112c ustawy o VAT (odpowiednio 30%, 20%, 100%). Według zapisów proponowanej nowelizacji wymienione przepisów nie będzie się stosować.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama