reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji dnia 12 maja br. opublikowany został projekt ustawy wprowadzającej tzw. split payment w VAT. Dokument ten został przygotowany przez Ministerstwo Finansów w celu poprawy skuteczności ściągalności VAT. Zgodnie z założeniami projektu, każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe. Split payment miałby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Podatnik VAT będący nabywcą usługi lub towaru będzie uprawniony do podjęcia decyzji o skorzystaniu w ramach każdej transakcji z metody split payment polegającej na rozdzieleniu płatności:

- zapłaty kwoty netto na rachunek kontrahenta;

- zapłaty kwoty VAT na rachunek VAT swojego kontrahenta.

Decyzja o zastosowaniu split payment bądź zapłaty całości środków (wartości towaru/usługi wraz z VAT) będzie samodzielnie podejmowana przez podatnika (nabywcę).

Środki zgromadzone na rachunku VAT będą mogły pochodzić tylko ze ściśle określonych źródeł (m.in. zwrot VAT dokonany w przyspieszonym – 25. dniowym terminie, zapłata VAT przez kontrahenta). Jednocześnie ich przeznaczenie będzie ograniczone. W szczególności będą one mogły zostać przeznaczone na zapłatę VAT należnego czy zapłatę VAT należnego na rachunek VAT kontrahenta. Zatem dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT nie będzie swobodne.

W przypadku zapłaty VAT należnego z rachunku VAT proponowane jest zastosowanie obniżenia wysokości podatku, o ile zostanie on uregulowany przed terminem płatności wynikającej z regulacji ustawowych. Im wcześniej należny VAT zostanie odprowadzony z rachunku VAT podatnika na konto urzędu skarbowego, tym wyższe zwolnienie będzie stosowane.

Ponadto, zachętą do wykorzystania mechanizmu split payment ma być wyłączenie z możliwości stosowania regulacji dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT, stawek sankcyjnych oraz – w określonych przypadkach – podwyższonej stawki odsetek za zaległości podatkowe.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dobrowolność, podkreślana przez MF w uzasadnieniu projektu będzie naszym zdaniem ograniczona – choć skutki zastosowania split payment dotyczyć będą zarówno zbywcy  i nabywcy, to wyłącznie decydującym o jej wykorzystaniu będzie drugi z wymienionych. Dostawca towarów / usług nie będzie miał wpływu na zaistnienie sytuacji – wpłatę środków na rachunek VAT – która bezpośrednio będzie wpływała na jego sytuację finansową (brak możliwości swobodnego dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT). Niemniej jednak, propozycję MF należy uznać za krok we właściwym kierunku. W przypadku wyeliminowania mankamentów występujących w obecnym projekcie wykorzystywanie split payment  będzie rozwiązaniem pomocnym dla rzetelnych podatników i przysłuży się zwalczaniu nieuczciwych podmiotów.

Autor: Tomasz Miszograj, Doradca podatkowy, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 12.07.2017

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.
Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama