| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji dnia 12 maja br. opublikowany został projekt ustawy wprowadzającej tzw. split payment w VAT. Dokument ten został przygotowany przez Ministerstwo Finansów w celu poprawy skuteczności ściągalności VAT. Zgodnie z założeniami projektu, każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe. Split payment miałby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Podatnik VAT będący nabywcą usługi lub towaru będzie uprawniony do podjęcia decyzji o skorzystaniu w ramach każdej transakcji z metody split payment polegającej na rozdzieleniu płatności:

- zapłaty kwoty netto na rachunek kontrahenta;

- zapłaty kwoty VAT na rachunek VAT swojego kontrahenta.

Decyzja o zastosowaniu split payment bądź zapłaty całości środków (wartości towaru/usługi wraz z VAT) będzie samodzielnie podejmowana przez podatnika (nabywcę).

Środki zgromadzone na rachunku VAT będą mogły pochodzić tylko ze ściśle określonych źródeł (m.in. zwrot VAT dokonany w przyspieszonym – 25. dniowym terminie, zapłata VAT przez kontrahenta). Jednocześnie ich przeznaczenie będzie ograniczone. W szczególności będą one mogły zostać przeznaczone na zapłatę VAT należnego czy zapłatę VAT należnego na rachunek VAT kontrahenta. Zatem dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT nie będzie swobodne.

W przypadku zapłaty VAT należnego z rachunku VAT proponowane jest zastosowanie obniżenia wysokości podatku, o ile zostanie on uregulowany przed terminem płatności wynikającej z regulacji ustawowych. Im wcześniej należny VAT zostanie odprowadzony z rachunku VAT podatnika na konto urzędu skarbowego, tym wyższe zwolnienie będzie stosowane.

Ponadto, zachętą do wykorzystania mechanizmu split payment ma być wyłączenie z możliwości stosowania regulacji dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT, stawek sankcyjnych oraz – w określonych przypadkach – podwyższonej stawki odsetek za zaległości podatkowe.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dobrowolność, podkreślana przez MF w uzasadnieniu projektu będzie naszym zdaniem ograniczona – choć skutki zastosowania split payment dotyczyć będą zarówno zbywcy  i nabywcy, to wyłącznie decydującym o jej wykorzystaniu będzie drugi z wymienionych. Dostawca towarów / usług nie będzie miał wpływu na zaistnienie sytuacji – wpłatę środków na rachunek VAT – która bezpośrednio będzie wpływała na jego sytuację finansową (brak możliwości swobodnego dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT). Niemniej jednak, propozycję MF należy uznać za krok we właściwym kierunku. W przypadku wyeliminowania mankamentów występujących w obecnym projekcie wykorzystywanie split payment  będzie rozwiązaniem pomocnym dla rzetelnych podatników i przysłuży się zwalczaniu nieuczciwych podmiotów.

Autor: Tomasz Miszograj, Doradca podatkowy, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 12.07.2017

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.
Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »