Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik VAT będący nabywcą usługi lub towaru będzie uprawniony do podjęcia decyzji o skorzystaniu w ramach każdej transakcji z metody split payment polegającej na rozdzieleniu płatności:
- zapłaty kwoty netto na rachunek kontrahenta;
- zapłaty kwoty VAT na rachunek VAT swojego kontrahenta.
Decyzja o zastosowaniu split payment bądź zapłaty całości środków (wartości towaru/usługi wraz z VAT) będzie samodzielnie podejmowana przez podatnika (nabywcę).
Środki zgromadzone na rachunku VAT będą mogły pochodzić tylko ze ściśle określonych źródeł (m.in. zwrot VAT dokonany w przyspieszonym – 25. dniowym terminie, zapłata VAT przez kontrahenta). Jednocześnie ich przeznaczenie będzie ograniczone. W szczególności będą one mogły zostać przeznaczone na zapłatę VAT należnego czy zapłatę VAT należnego na rachunek VAT kontrahenta. Zatem dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT nie będzie swobodne.
W przypadku zapłaty VAT należnego z rachunku VAT proponowane jest zastosowanie obniżenia wysokości podatku, o ile zostanie on uregulowany przed terminem płatności wynikającej z regulacji ustawowych. Im wcześniej należny VAT zostanie odprowadzony z rachunku VAT podatnika na konto urzędu skarbowego, tym wyższe zwolnienie będzie stosowane.
Ponadto, zachętą do wykorzystania mechanizmu split payment ma być wyłączenie z możliwości stosowania regulacji dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT, stawek sankcyjnych oraz – w określonych przypadkach – podwyższonej stawki odsetek za zaległości podatkowe.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Dobrowolność, podkreślana przez MF w uzasadnieniu projektu będzie naszym zdaniem ograniczona – choć skutki zastosowania split payment dotyczyć będą zarówno zbywcy i nabywcy, to wyłącznie decydującym o jej wykorzystaniu będzie drugi z wymienionych. Dostawca towarów / usług nie będzie miał wpływu na zaistnienie sytuacji – wpłatę środków na rachunek VAT – która bezpośrednio będzie wpływała na jego sytuację finansową (brak możliwości swobodnego dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku VAT). Niemniej jednak, propozycję MF należy uznać za krok we właściwym kierunku. W przypadku wyeliminowania mankamentów występujących w obecnym projekcie wykorzystywanie split payment będzie rozwiązaniem pomocnym dla rzetelnych podatników i przysłuży się zwalczaniu nieuczciwych podmiotów.
Autor: Tomasz Miszograj, Doradca podatkowy, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat